İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Van’da gazetecilerin sorularını yanıtladı Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ülke genelinde başlatılan kaçak ve düzme bade operasyonuna ilişik, “Ekiplerimiz sabahtan itibaren şu ana büyüklüğünde 70’in üzerinde denetim yaptılar ve 300’ün üzerindeki yere de sel gerçekleştirdiler.” dedi.

” Van, Hakkari, Şırnak ve Dert İl Düzenlilik Toplantısı”na akmak için Van’a gelen Vekil Soylu, Valiliği mülakat ederek, Vali ve Büyükşehir Şehremaneti Başbuğ Vekili Saz Şairi Balcı’dan kentteki yatırımlar ve icraat karşı bilgi aldı.

Toplantı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Aristokrat, devlet genelinde başlatılan geriden geriye ve sahte şarap operasyonuna ilişik, dünyanın birçok durumunda olduğu kabil Türkiye’üstelik bile habersizce ve cali etanol üretiminin olduğunu, bunlarla ilgilendiren Güven Umumi Müdürlüğü Kaçakçılık ve Birleştirme Suçlarla Mücadele Kat Başkanlığının emek yaptığını söyledi.

Bu kapsamda 7 ilde 9 cürüm grubunun belirleme edildiğini belirten Soylu, 641 adreste 175 kişinin gözaltına alınması, 641 üretim adresine ve bu konulardaki kanun dışı üretimi sağlayıcı adreslere de savcılıkların kararıyla dominant düzenlenmesinin faaliyetler çerçevesinde programa alındığı bilgisini paylaştı.

Etil ve metil alkollere hem kimyasallar hem tıpkı mızıka aromalar katarak taktir vasıtasıyla şişeleme yapıldığını anlatan Soylu, şunları kaydetti:

“Anne bakımından doğrusu olayın yakalanma ve takibi teferruatlı süredir noktası orası, bunları dezenfektan ve temizleyici etiketi ve şişesiyle beraber kargo marifetiyle adreslere ulaştırıyordular. Yılbaşından bu yana bu konularda bir nice ameliyat yapıldı ve bu operasyonları tığ yaptıkça bu konudaki, bunu çaktırmadan yerine üretip hem insanların hayatıyla oynayan hem bile bire bir taraftan vergi kaybına üstelik ağırbaşlı aynı şekilde misil açan tıpkısı finansal yanlışlık üstelik içeren, aynı zamanda bu konuda gayrikanuni tıpkı işlemi gerçekleştirenlere müteveccih faaliyetler gerçekleşti. Ekiplerimiz sabahtan itibaren şu ana büyüklüğünde 70’in üstünde denetleme yaptılar ve 300’ün üzerindeki yerlere de baskın gerçekleştirdiler. Hepsi planlandı ve devam ediyor. yasa dışı ki aynı istihsal, satma ve bire bir zamanda vatandaşımızın can ve servet güvenliğini zılgıt fail ayrımsız anlayışı ortaya koyarsa asayiş güçlerimiz yaptıkları operasyonlarla, savcılıklarımızla beraber iri bire bir mücadeleyi sürdüreceklerdir.”

Bakan Aristokrat, Galebe Partisi Umumi Başkanı Beklenti Özdağ’ın açıklamalarına ait soruya de, ” Aydınlık Gösterişli’nın haddinden fazla iyice bir terkibi bendi var. Işıklı Ciddi der kim, asude olam dersen şayet hulul cihana. Arkası Sıra Saf Ağır bunu bitmeme ettirir, der ki, meydana sakıt kurtulamaz seng-i kazadan. Yani şayet başıma aynı şey gelecek diye düşünürsen tek cihana yetişme şayet meydandaysan gerçekli kim kazalarla yüz yüze kalırsın. Bizim işimiz budur. Birçok iftirayla yalanla ve bir nice tacizle, tehditle yüz yüze kalabiliriz. İkincisi, bizim ağzımıza küfür yakışmaz, akıllıca birlikte değil. Biz elden ülkemizi imale etmek amacıyla çabalama gider eden insanlar değiliz. Aynı zamanda bizden bilahare gelecek nesillere de aynı benzer kalkmak durumundayız. Üçüncüsü, velev kim hakeza aynı vebal işlemiş olalım. Güç ne büyüklüğünde dun olursa olsun, hangi büyüklüğünde zir olursa olsun velev ki hakeza bire bir vebal işlemiş olalım, ben bozukluk dilerim amma böyle ayrımsız madde söz konusu değil.” yanıtını verdi.

İçişleri Bakanı Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şöyle tıpkısı uzanım. Belki size bile geliyordur telefonlarınıza. İsimsiz, bilmediğim telefondan geçen hafta Mardin’birlikte Güzeşte Dağı’na giderken arabada 6-7 arkadaşla gelişigüzel, işte Valimiz, ilişkin arkadaşlarımız, milletvekillerimiz var. Tıpkı mesaj geldi. Mesajda zılgıt var, taciz ve iftira var. Kim olduğunu birlikte bilmiyorum. Telefon açtım, ‘siz kimsiniz’ dedim, kendini tanıttı. ‘Bu mesajlar eksiklik değil mi, yakışıyor mu?’ Ondan bilahare meşveret tonunu değiştirdi, değiştirince ben dahi elan evvel televizyonlarda kamuoyuna söylediğim sözleri söyledim. Onun dışında eksantrik bire bir meze söylemedim ve telefonu kapattım. Tüm Zipa Rabıtalı’nın terkibi bendine gelmiş oldu. Sakin olam dersen eğer yetişme cihana. Meydana düşen kurtulamaz seng-i kazadan. Gündeme gelmek üzere biber dolması, bühtan, dezenformasyon devam ediyor. Esasen bozacı, şıracı birbirini bulmuş. Yani hem haberi yazan hem onu söylemeye etkin hepsi birbirini bulmuşlar. Bunlar itibar edilmemesi gereken işlerdir. Şunu dahi söyleyeyim, şu yanağımıza vuracaklar bu yanağımızı çevireceğiz. Tığ birlikte hangi söylenmesi gerekiyorsa ölçüler ortamında onları söyleriz ve söylemeye de bitmeme ederiz. Bunlar özen ederseniz ABD’nin aparatıdır. Ego operasyon çocuğu derken kimin faaliyetler çocuğu olduğu apaçık ortadadır. Amerika’nın aparatıdır bunlar ve bu aparatlıklarına çok net bir şekilde devam etmektedirler. Ne meydana çıktıkları, ne köşeyi tuttukları, hangi pozisyonu aldıkları ortadadır. Milletimizin bunlara haysiyet etmemesini istirham ederiz. Tığ işimize bakacağız ama yanağımıza vurulduğu ant diğer yanağımızı yöneltmek de bahis konusu değil bağımlı ki.”

Share: