İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Bahçesaray’da vatandaşlarla buluştu Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Kılıçdaroğlu Sakarya’evet gidiyor ‘Sakarya Meydan Muharebesi burada yapıldı’ diyor. İlahi Yarabbi. Cenabıhak karın eksikliği vermesin kimseye. Aynı de Cumhur Reisi adayı olmaya müştehi. Sen memleketin tarihinden, yerlerinden bihabersin ya.” dedi.

Van’daki programları kapsamında Bahçesaray ilçesine sabık Bakan Soylu, esnafı ziyaret etti, ellerinde Türk bayrağıyla yanına gelen vatandaşlarla fotoğraf çektirdi.

İlçe merkezindeki Belediye Parkı’nda vatandaşlara seslenme eden Aristokrat, Bahçesaray’üstelik bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Dünyanın baskı benzeri dönemden geçtiğini, Türkiye’nin çevresindeki coğrafyada sıkıntıların olduğunu aktaran Soylu, şunları kaydetti:

“Tığ birlerine okazyon tanımadık. Ayrıksı yerlerde bu fırsatı yakaladılar. Ukrayna’yı kımıldatma ettiler, savaşa soktular. Demin ne ant bitecek diye niteleyerek hep bu sorunun ve endişenin zarfında. Suriye ve Irak üstelik benzeri. Amerika, Afganistan’a girdiği andan itibaren coğrafyayı ağdalanmış ayla deklare etmek için elinden geleni ardına koymadı. Libya, Lübnan, Filistin, Yemen, Balkanlar, Orta Şark, Ilımlı Asya… Bütün Mütedeyyin coğrafyasını karmaşıklaştırmak istediler. Türkiye büyümesin, zenginleşmesin, yarınına bakmasın, kişi insanına, gencine, etrafındaki coğrafyaya, dünyaya rüya vermesin istediler. Hangi devir kafamızı üst kullanmak istesek kafamıza vurdular. Aynı terör meselesi çıkardılar. Türk, Kürt, Alevi, Sünni dediler, bizi birbirimize düşürmeye çalıştılar. İstediler ki üretmeyelim, çocuklarımız üniversitelere abat gitmesin. İstediler ki özlük savunmamızı kendimiz yapamayalım, altyapımız, kent hastanelerimiz olmasın. Bir Zaman yaşananları hepimiz biliyoruz.”

Ilkin âdem kayırıcı fabrikaların bir günde kapandığını, gecelik yüzde 8 bin faizlerin verildiğini, insanların tekaüt maaşının verilip verilmeyeceği konusunda endişe yaşadığını anlatan Soylu, ülkenin Amerika’dan, Avrupa’dan gelen aynı IMF komiserine neredeyse doğrulama olduğunu belirtti.

Terörün enerjilerini, yapabileceklerini alt peş etmeye yettiğini rapor fail Soylu, şöyle devam etti:

“Amerika top kabil bu coğrafyada herkesle oynamaya çalıştı. ‘Ben büyüğüm, siz bana bağımlı olacaksınız. Siz kimsiniz? Siz ne işe yararsınız? Periyot geldi başbakanınızı ölüm cezası ettirdim, hükümetlerinizi devirdim, gazeteleriniz üzerinden siyasilerinize sizin sevdiğiniz adamlara hakaret ettirdim’ dedi. Sonradan Tayyip Erdoğan diye bire bir kayırıcı daha çok. Türkiye’nin bir zamanlar yaşadıklarını, hangi taraflarının onarılabileceğini gördükten sonraları takkadak inşa ve imar etmedi. Bizim eksiklerimizi halel etmeye çalışanlara ‘siz yapamazsınız ve bundan sonra size cevaz etmeyeceğim’ dedi.”

“Darbeyi planlayanı zat ülkesinde kayırma ediyor”

Vatandaşların oyu, sandıktaki tercihinin, cümle anlayışı yok sayanlara kamu 21 yıldır ders verdiğini vurgulayan Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Zorluklarımız var mı? Elbette ki var. Bundan 6 yıl evvel bu ülkede darbe yapmaya çalıştılar. Darbenin sahibi ki? Darbenin sahibi olan talih, darbeyi planlayan, organize edeni kendi ülkesinde muhafaza ediyor. Bunu anlamıyor muyuz? Bunu ihata etmek amacıyla çok nazik ordinaryüs, müderris olmaya filan lüzum namevcut. Kime yanlışlık işletmişlerse, kime darbeyi yaptırmışlarsa onu orada müdafaa ediyorlar. Hangi istiyorlar bu ülkeden? Hangi istiyorlar bu milletten? Bu milletin, Türk’ünün, Kürt’ünün kime tıpkı zararı reşit bugüne kadar? Türk-Kürt diye kargaşa, nifak sokmaya çalışacaklar. Alevi-Sünni diyecekler. Tayyip Erdoğan hoppadak ülkeyi hile etmiyor. Tamam dünyaya, ülkeyle birilerinin oynamasına cevaz etmeyeceğini ortaya koyuyor. Tayyip Erdoğan’la Kılıçdaroğlu ortada ayırt var bittabi. Kılıçdaroğlu Sakarya’ya gidiyor ‘Sakarya Meydan Muharebesi burada yapıldı’ diyor. İlahi Yarabbi. Tanrı bellek eksikliği vermesin kimseye. Bire Bir da cumhurbaşkanı adayı olmaya arzulu. Sen memleketin tarihinden, yerlerinden bihabersin evet. Kağıthane’ye ‘Kağıttepe’ dedi. Bahçesaray desek acep hangi diyecek?”

Bu kat Avrupa ve Amerika’yı yakaladıklarını dile getiren Soylu, “Şaşkınlık içindeler. Pandemiden sonra üretemiyorlar. Ukrayna-Rusya savaşından sonradan bu kış pekâlâ geçecek, acep gaz, erke yetişecek mi diye niteleyerek keder içindeler. İlk nöbet bunları hakeza yakaladık. Bizim 21 yıldır dünyayı avucunun içi üzere alim bir liderimiz var. Zinhar ayrımlı düşünmeyin. Bunların menfaati olmasaydı, kendileri gerçekleştirebilmiş olsaydı, Ukrayna ve Rusya’yla anlaşıp tahıl koridorunu açabilselerdi, Tayyip Erdoğan’ın ayağına tıpış tıpış gelmezlerdi. Eğer 15 Temmuz’u, 17-25 Meyan darbesini, Gezi olaylarını başarabilselerdi gelmezlerdi. Bu budun büyükelçilerle masa kuranın dahi FETÖ’nün, PKK yıldırı örgütünün oyuncağı olanın bile farkında.” ifadelerini kullandı.

Van’birlikte tün geç saatlere büyüklüğünde hareketliliğin devan ettiğini vurgulayan Aristokrat “Gecenin bir yarısında buradayız. Gecenin saat on ikisine birine kadar Van neşe zarfında. Diyarbakır, Mardin, Şırnak ve Cizre bayram süresince amma bize bu yetmez. Tığ büyük, güçlü, akva, itikatlı aynı milletiz. Tığ Suriye’yi, Irak’ı hangi devir böyle yaparsak ancak o devir rahat oluruz.” dedi.

Programa, Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Şair Balcı, YANLIŞSIZ Parti Van milletvekilleri İrfan Kartal, Osman Nuri Gülaçar, Abdulahat Arvas, İpekyolu Kaymakamı ve Uray Başbuğ Vekili İhsan Emre Vazıh, Van İl Bitirmiş Komutanı Sancak Hüseyin Bekmez, Van Inanma Müdürü Atanur Aydınlık, Cumhur Reisi Başdanışmanı Gülşen Orhan, DÜRÜST Öğür Van İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu üstelik katıldı.Share: