İç Anadolu’da 7 ilde Gaziler Haset törenlerle kutlandı

Gaziler Haset dolayısıyla Nevşehir, Niğde, Kırıkkale, Kırşehir, Sivas, Kayseri ve Yozgat’ta merasim gerçekleştirildi.

Nevşehir Şehitlik Parkı’ndaki törende, Ilbay İnci Sezer Becel, Şehremini Mehmet Savran ile Nevşehir Vatan Şehitleri ve Gazileri Derneği Başkanı Ramazan Çiftçi, Atatürk büstüne çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra çekinmek atışı yapıldı.

Törende, ebediyete irfan etmiş gaziler ve şehitler üzere Kur’an-ı Verimli okundu.

Rençper, programdaki konuşmasında, Mustafa Kemal Atatürk’ün komutasındaki Türk ordusunun, işgalcileri Polatlı haklı yenik ettiğini belirterek, 19 Eylül’ün kahramanlıkla taçlanan benzeri bölüm olduğunu rapor etti.

Niğde

Cumhuriyet Altını Meydanı’nda düzenlenen törende, Vali Mustafa Belletici, Şehremini Emrah Özdemir ile Harp Malulü Gaziler Martir Dul ve Yetimleri Derneği Niğde Şubesi Başkanı Hasan İpek, Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı, kaçınmak duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

İpek, törende yaptığı konuşmada, kül gazilerin gününü kutlayarak, “Esbak olduğu gibi zaman de bir inançla, bu muazzez vatanın birliği, bölünmezliği ve millî değerlerine saldıranlara alın her ahit kanımızı akıtmaya, canımızı feda etmeye hazırız. Martir ve gazi oluşmak büyüklüğünde pir aynı kavram olanaksız. Şehit nurlanmış, gazi onurlanmış askerdir.” dedi.

Kırıkkale

Cumhuriyet Altını Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının arkası sıra ocumak duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

İstihkam Binbaşı Caner Acar, günün mana ve önemini belirten enformasyon yaptı.

Buradaki törene, Vali Bülent Tekbıyıkoğlu, CHP Kırıkkale Milletvekili Ahmet Önal, Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, Garnizon Komutanı Tugay Mehmet Mehabetli Durmuş, protokol üyeleri, martir yakınları ve gaziler katıldı.

Kırıkkale Şehitliği’nde bitmeme eden programda, korku atışı yapıldı ve İstiklal Marşı okundu. Kur’an-ı Cömert tilavetinin peşi sıra yakarış edildi.

Şeref defterini imzalayan Ilbay Tekbıyıkoğlu, ülkenin bağımsızlığı ve geleceği için faik görev anlayışıyla kahramancasına savaşım ederek, bu yolda hayatlarını feda eden aziz şehitler, kahraman gaziler ve ailelerinin kurum kaynakları olduğunu belirtti.

Tören, Tekbıyıkoğlu, Hürmetli ve beraberindekilerin, şehit mezarlarına karanfil bırakmasıyla sona erdi.

Kırşehir

Kırşehir’da, Cacabey Meydanı’nda gerçekleştirilen törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının peşi sıra tırsmak duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu.

Törende konuşan Türkiye Savaş Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimler Derneği Kırşehir Şube Başkanı Bahattin Kaya, mübarek değerler uğrunda savaşım ederek canını ortaya koyma fedakarlığını rapor fail gaza anlayışının güneş boyunca milletin cemaat olmakla iftihar ettiği genişlik koca hasletlerden olduğunu dile getirdi.

Kırşehir Valisi Hüdayar Mete Buhara da kahramanlıklarıyla gururlandıran şehit ve gazilerin ebediyete kadar unutulmayacağını söyledi.

Törene, YANLIŞSIZ Tümen Kırşehir Saylav Mustafa Kendirli, Kırşehir Belediye Reisi Selahattin Ekicioğlu, Cumhuriyet Altını Başsavcısı Soner Aygün, kat müdürleri, şehit ve gazi dernekleri başkanları ile gaziler katıldı.

Sivas

Sivas Valisi Yılmayan Parıltı, 5. Piyade Eğitim Bilimi Tuğgeneral Komutan Vekili Piyade Albay Alemdar Özcan, Belediye Reisi Hilmi Bilimci, Savaşçı Gaziler Derneği Başkanı Fuat Ahıskalı, Martir Aileleri ve Gazileri Derneği Başkanı Fatih Savran, Cumhuriyet Altını Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Balkır, il haysiyet defterini imzalayarak günün önemine dair müşavere yaptı.

Törene, YANLIŞSIZ Parti Sivas Mebus Semiha Dikici, kat müdürleri ile tören düzeni üyeleri katıldı.

Etkinlik, gaziler onuruna verilen yemekle sonuç buldu.

Kayseri

Cumhuriyet Altını Meydanı’nda planlı törende Vali Gökmen Çiçek, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Haldun Taşan, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kayseri Şubesi Başkanı Osman Balcı, Atatürk Anıtı’na çelenk koydu.

Balcı, törende yaptığı konuşmada, gazilere seslenerek, “Sizler sunma nazik gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hararetli birer temsilcilerisiniz. Sizler şehitlerimizle gelişigüzel Cumhuriyet’imizin teminatı ve asıl taşlarısınız.” diye niteleyerek konuştu.

Törende lise öğrencisi Kutay Güç, şiir okudu.

Buradaki törenin peşi sıra izlence, Kartal Şehitliği’nde bitmeme etti.

Yozgat

Cumhuriyet Altını Meydanı’nda düzenlenen tören, Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından İl Uyanık Komutanlığında işyar Kurnaz Üsteğmen İzzet

Görenli, günün valör ve önemini belirten müşavere yaptı.

Daha sonraları Vali Nurlu Çelik ve devlet protokolü, Martir Aileleri ve Gaziler Derneği’ni görüşme etti.

Program, martir yakınları ve gazilere verilen yemekle sona erdi.Share: