Hükümlüler cezaevinde bahçe ve ayazlık mobilyaları üretiyor

Samsun cezaevinde hükümlüler yoluyla üretilen bostan ve balkon mobilyaları, mukavim haddinden fazla kente gönderiliyor.

Samsun T Tipi Mecbur ve Yıldızlı Ukubet İnfaz Kurumu İşyurdu Müdürlüğü bünyesinde hükümlülerin çalıştığı möble atölyesinde üretilen bahçe, teras ve piknik mobilyaları, Türkiye’nin farklı illerinde tüketiciyle buluşturuluyor. Atölyede, mobilyalar amacıyla gerekseme duyulan döşeme ve dokuma ürünleri da yapılıyor.

Samsun T Tipi Sadık ve Kemiksiz Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Mehmet Evren, AA muhabirine, hükümlülerin meslek ve sanatlarını geliştirmelerini sağlayacak say yaptıklarını söyledi.

Son dönemde ahşap üretimine derya verdiklerini tamlayan Evren, “Bu kulvarda kendimizi geliştirdik. 4 yıldır yılda tahminî bin metreküp kayınbirader, dişbudak, kestane ve koz türü ağaçlardan teras, piknik grupları tarzında, döşemeleri bile özlük terzihanemizde geçmek amacıyla üretim yapıyoruz.” dedi.

Birçok hükümlünün atölyelerinde çığır edindiğini anlatan Âlem, temel hedeflerinin dahi bu olduğunu vurguladı.

Âlem, üretimlerinin kaliteli ve ikbal edilen ürünler olması zımnında piyasada yer bulduğuna dikkati çekerek, “Ürünlerimizi Türkiye’nin ayrışık yerlerindeki adliyelerin içinde bulunan komutan mağazalarına İşyurdu Kat Başkanlığımızın desteğiyle gönderiyoruz. Yerelde bizi duyanlar gelip buradan alabiliyor. Tercih edilmesi, talebi fazlalaştı diyebilirim.” ifadelerini kullandı.

Ürünlere gösterilen ilgiden kıvançlı olduklarını dile getiren Dünya, şöyle devam etti:

“Burada üretilen ürünleri İstanbul, Manisa, Niğde, Konya, Eskişehir, Kırıkkale, Ankara, Kütahya kabil illere gönderiyoruz. Özge illere münasebet gönderemiyoruz? Benzeri kapasitemiz var. Bu kapasitemizin üzerine çıkamıyoruz. Çalıştırabildiğimiz mahkûm sayısı ve alan galiba. Alanımıza göre periyodik namına istek halinde ayrıksı illeri birlikte sıraya sokarak gönderebiliyoruz. Vatandaşlarımız birlikte evlerine satın alabiliyorlar.”

Cihan, hükümlülerin günce gündelik ile ustalık, kalfalık gibi mesleki belge birlikte aldığını, boşaltma edildikten sonradan bunlarla hızlı hızlı gelişim bulabildiğini kaydetti.

Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Sabri Tığ de 40 kişinin çalıştığı mobilya atölyesinde hazırlanan ürünlerin beğenildiğini, çoğu ant talebe yetişmekte zorlanıldığını tabir etti.

İnfaz himaye memuru ve işlik sorumlusu Mustafa Çılgın ise bahçe ve balkon takımları, piknik masası, katlanır sekmen, ahşap salıncak kabilinden im yelpazesine sahip olduklarını, bunun yanında özel ısmarlama aldıklarını söyledi.

Ölçüsüz, hükümlülerin meslek edinmelerinde koskocaman görev üstendiklerine meni etti.

Share: