Heveskâr boksta yükselişi süren Mehabetli Ermiş Demirezen’in kullanılmamış hedefi kızıl kemer Açıklaması

Aç boksta ağır acun sıralamasında evvel 15’te olan milli boksör Ulu Aziz Demirezen, acun şampiyonluğu kemerini Türkiye’ye getirmenin hayalini kurduğunu söyledi.

2016 Rio Olimpiyat Oyunları’nın ardından profesyonel boksa geçiş özne Ali Eren, yaptığı 18 maçın 15’ini kazanarak koca bire bir huruç yakaladı. Istekli boksta 4 Avrupa şampiyonluğu kazanan Büyük Aziz, sonuç adına 30 Temmuz’da Polonyalı Âdem Kownacki’yi ABD’deki maçta yenik ederek adını acun sıralamasında 15.’liğe yükseldi.

Profesyonel kariyerinde yükselişi bitmeme eden 32 yaşındaki boksör, AA muhabirine açıklamada bulundu.

Kownacki müsabakasının hem kendisi hem birlikte rakibi için mehabetli olduğuna değinen Yüksek Ermiş, ” New York’taki karşılaşma hem benim hem üstelik rakibim için felek maçıydı. İkimiz de evvel 20’nin içindeydik. Rakibim 19. sırada ben 20. sıradaydım. Bu maçı düz acun şampiyonluğu önünde 1-2 paye daha ileri çıkacaktı. Rakibim son 2 maçını kaybetmişti. Maçtan geçmiş ‘Rakibim yerden kalkmak isteyecek amma ben buna cevaz vermeyeceğim.’ demiştim. Çok şükür sözümüzü tuttuk. Şu anda acun sıralamasında evvel 15’e girdim.” diye niteleyerek konuştu.

Profesyonel boksa geçişine değinen görmüş geçirmiş sportmen, şunları kaydetti:

“2016 Rio Olimpiyat Oyunları’ndan tıpkısı ay sonradan istekli boksa geçiş yaptım. İlk istekli maçımı bire bir sene son teşrin kocaoğlan içinde yaptım. Yola arzulu olarak sürmek istedim. Kısaca 5 senelik toy boksta dayanıklılığımla civar plana çıkmıştım. Olimpiyatlardan sonradan geçiş yaptım. Şimdiye kadar Türk bayrağı altında arzulu boksta acun şampiyonu reşit bire bir boksör namevcut. Üç deplasman maçına çıktım, ikisini kazandım. Türk boks tarihinde 2 deplasman maçını kazanmış bire bir boksör birlikte yok. Hedefimiz acun bökelik maçı muktedir olmak ve kemeri Türkiye’ye getirebilmek.”

“Türkiye’ye gelecek önce kemeri öz halkımın uğrunda çalmak isterim”

Türkiye’bile düzenlenecek aynı gecede acun şampiyonu olmayı istediğini anlatan Mürtefi Muazzez Demirezen, “Türkiye’ye ati önce kemeri zat halkımın önünde girmek isterim. Bundan değer ve gurur duyarız. İnşallah burada tıpkısı şampiyonluk gecesi düzenleyebiliriz. Istekli boksa önceden dünya şampiyonluğu hayali kurdum. Hayallerimi gerçekleştirebileceğimi düşünüyorum. Çok ongun maçlar yaptık, dolgunca galibiyetler aldık. İnşallah görüntü ettiğimiz noktaya ulaşacağız.” şeklinde düşünüm belirtti.

Şanlı Aziz, bu yılın önce günlerinde Hollywood’de ABD’li rakibi Gerald Washington’u ustalık nakavtla yenmiş ettiği müsabakanın peşi sıra Muhammed Şanlı’nin eşi Belinda Boyd’un, elini kaldırarak kendisini unutulmaz boksöre benzetmesiyle ilişkin, “Gerald Washington, haddinden fazla iri bire bir boksör. Benden evvel Wilder ile acun şampiyona maçı yaptı. Söylence Muhammed Mualla’nin eşinin bizimle ringe gelmesi, zaferimizi kutlaması bizim amacıyla iri tıpkısı çalım. Benim üzere ‘Yeni Ulvi’ demesi çok büyük aynı hava. Kendisinin maç yaparken ‘Ulvi’ diye niteleyerek bağırması hala kulaklarımda çınlıyor. O büyüklüğünde kişinin ortamında hemen onun sesini duydum.” ifadelerini kullandı.

Promotör Erol Ahu: “Onun dünya şampiyonu olacağına inanıyorum”

Uca Ermiş Demirezen’in lansman işlerini fail promotör ve EC Boxing Umumi Heyet Başkanı Erol Ahu, sporcusunun acun şampiyonluğuna ulaşacağına inandığını söyledi.

Rio Olimpiyat Oyunları’na önceki turda veda eden Ulvi Ermiş ile çalışmaya başlamasını nâkil Ceylan, şöyle konuştu:

“Şanlı Eren ile 2016’üstelik tanıştık. Ego, acun çapında şampiyonluk potansiyeli olan Türk boksörler istiyordum. Ulu Eren’in tıfıl kariyerini izleme etmedim. Henüz önce tanımıyordum. 2016 Rio Olimpiyat Oyunları’nda ilk turda elenmişti. Böyle benzeri boksörü hiçbir promotör almazdı. Mualla Aziz üstelik o süreçte boksu tevdi noktasına gelmişti. Kendisiyle görüştüm. İlk heveskâr maçını 2016 Ekim’bile yaptı. Şu anda 11 ciddi boksörüm var. Dünyada sunu haddinden fazla okkalı sıkletle çalışan promotörüm. Yüce Ermiş üstelik onlardan biriydi. Biraz bunaltıcı, kendine özen etmeyen ve baklavayı seven bir yumruk oyuncusu yerine görüyordum. Ama Mürtefi beni çokça şaşırttı.”

Şanlı Aziz’in önce hevesli maçını Las Vegas’ta Ağabey Ajagba ile yaptığını hatırlatan Ahu, “Mehabetli’yi çok uyarmama karşın ABD’birlikte çıktığı ilk maçta dağıldı. İlk 5-6 rauntta uyudu. Sonra çevirmeye çalıştı ama bir iki farkla maçı kaybetti. Aslında kaybetmeyeceği maçı verdi. Fakat Yüksek’deki potansiyeli gördüm. ABD’deki ikinci maçını Gerald Washington’a cebin bundan sonra. Nakavtla maçı alarak balaban tıpkı katışıksız hamaset kazandı. Serencam olarak Eş Kownacki’yi eze eze yendi ve ‘Ego Büyük’yim, burada kalıcıyım.’ dedi. Bu performansı beni şaşırttı ve şu anda benim bildirme ongun boksörüm.” ifadelerini kullandı.

Her promotörün, sporcusunun dünya şampiyonluğuna ulaşmasını tayf ettiğini vurgulayan Ahu, “Benim üstelik hayalim o. Ulu, çok çekici tıpkısı sporcu. Türkiye üzere canını ortaya koyan, kendisini hakeza motive fail tıpkısı sportmen. Kimi Vakit insanın dövüşemeyeceği an dirimlik amma sahih savaşçılar orada dövüşmeye başlar. Ulu’birlikte bu var. Büyük, budun, cesamet ve sembol hırsıyla elde ediyor. Onun dünya şampiyonu olacağına inanıyorum. Hem birlikte rappadak haddinden fazla tümsekli getirecek.” değerlendirmesinde bulundu.

Mehabetli Eren’in dünyaca adlı Anthony Joshua ile antrenmana çıktığının hatırlatılması üstüne Ceylan, “Bire Bir yazık yaparak Mualla’yi Joshua ile antrenman yapmaya gönderdik. İngiltere’yi görsün, o seviyeyi sınama etsin ve bize o kadar ırak olmadığını öğrenmesini istedim. Ayrımsız henüz de göndermedim. Boksörlerin idman yaptıkları rakipleriyle karşılaşma ihtimali var. Onların Ulvi’yi tanıyıp görmesini istemiyoruz. Tony Yoka, Mehabetli ile karşılaşma yapmıyor. Çünkü Ali’yi tanıyor, baskısını, hikmet gücünü, kaybedeceğini biliyor. Mesela Kevin Johnson, ‘Christian Hammer, Agit Kabayel yahut ne kadar yumruk oyuncusu varsa hepsiyle 5 kere maç yaparım ama Şanlı ile benzeri elan yapmam. Şimdiye kadar hakeza aynı rakibim olmadı.’ dedi.” diye niteleyerek sözlerini tamamladı.Share: