Hdp’li Gergerlioğlu’dan TBMM Başkanı Şentop’a: “Kendisi ile Ne İstişaresi Yapayım?”

HDP Kocaeli Saylav Ömer Faruk Gergerlioğlu, TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel ile ilişik verdiği istifham önergesini “kişisel fikir ati sürüldüğü ve tek amacı istişare sağlamaktan ibaret laf” olduğu gerekçesiyle reddetme ettiğini belirterek, “Ben kendisi ile hangi istişaresi yapayım? Yani Meclis’in haklarını, milletvekillerinin haklarını aldırışsız başkanla neyin istişaresini yaparım?” dedi.

HDP Kocaeli Saylav Ömer Faruk Gergerlioğlu, TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un yanıtlaması istemiyle TBMM’ye verdiği soru önergesinde, HDP’li Semra Sunturlu’in gözaltına alındığı süreçte “incitici muameleye yapıldığını” encam sürerek, “DÜRÜST Tümen, MHP ve BBP vekilleri dışında her milletvekiline karşı başkanlığınızda kendinizi sorumlu hissediyor musunuz?” diyerek sormuştu.

TBMM Başkanı Şentop, Gergerlioğlu’nun soru önergesini TBMM İçtüzüğü’nün 96 ve 97. maddelerine çapraz olduğu gerekçesiyle iade etti. Şentop, yanıtında şu ifadeleri kullandı:

“TBMM İçtüzüğü’nün ‘kayıtlı soru’ başlıklı 96’ıncı maddesinde ‘yazılı soru,… zatî düşün ileri sürülmeksizin;… bire bir takrir ile yazılmış adına cevaplanmak için milletvekillerinin, Cumhur Reisi yardımcıları ve bakanlara kayıtlı olarak soru sormalarından ibarettir’ kuralına düzlük mevdu olup; bu yön gereğince bağlanmış soru önergesi metninde önerge sahibi milletvekillerinin kişisel görüşlerine düz verilmemesi gerekmektedir. TBMM İçtüzüğü’nün ‘Sorulamayacak konular’ başlıklı 97’inci maddesi ‘Aşağıdaki sorular Başkanlıkça akseptans edilmez: …b) Bir Tane amacı müşavere sağlamaktan ibaret konular’ hükmünü içermektedir. Bu maddede bağlanmış istifham önergelerinde sadece belli bir bahis karşı istişari amaçla sorulan soruların Başkanlıkça kabul edilemeyeceği hükme bağlanmıştır. Bu çerçevede ilgide kayıtlı önergeniz incelenmiş ve önergenizin TBMM İçtüzüğü’nün yukarıda dökme 96 ve 97’inci maddeleri hükümlerine ihtilaf taşıdığı değerlendirilmiştir.”

Şentop’un yanıtını değerlendiren Gergerlioğlu, şunları rapor etti:

“Eksiksiz sorularımızı bireysel rey ve meşveret gayeli düşünce diye reddetmiş. Biz apaçık gerçeklikleri sormuştuk. Cevaplaması müstelzim sorular canını sıkmış muhtemelen. Sorularımızı reddetme etmiş. ‘Semra Iyicene’e yapılan keskin muameleye izah yapacak mısınız?’ diyerek sorduk. Cevapsız.

Burada bire bir müzakere değil. Ego kendisi ile ne istişaresi yapayım? Yani Sedir’in haklarını, milletvekillerinin haklarını aldırışsız başkanla neyin istişaresini yaparım? Namına soru sorarım kavim yerine, millet yerine üstelik yanlışsız cevaplamasını isterim. Şu arkaç bakın. Cevaplamamak için kırk dereden akarsu getiriyor.

Bu üç tümen dışındaki vekillere müteveccih muamelelerde, on paralık sesini çıkarmıyor Sedir Başkanı. Tığ üstelik bu soruyu soracağız.

Benim Sedir’ten bucak paça çıkarılmam konusunda sustunuz, Mustafa Yeneroğlu’na hakaret ve küfürler eden polis memuru sırasında sustunuz, Ayşe Çevik Başaran’a tehditler ve hakaretler aheste bire bir şekilde yapıldı sustunuz. Semra Sunturlu kafası eğdirilmek, saçı hafiflemek suretiyle götürüldü, sustunuz. Siz ne ant konuşacaksınız?”

Share: