Hdp’li Ersoy, İranlı Amini İçin Meclis’te Saçını Kesti

HDP İstanbul Saylav Oya Ersoy, bugün TBMM’de düzenlediği matbuat toplantısında İran’birlikte başörtüsü takmadığı üzere ahlak polisi eliyle maktul Mahsa Amini amacıyla saçını kesti.

HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy zaman TBMM’de İran’dahi başörtüsünü takmadığı üzere ahlak polisi vasıtasıyla maktul Mahsa Amini ile ilişik matbuat toplantısı düzenlendi. Ersoy, toplantıda Amini amacıyla dünya çapında başlayan saç kesme protestolarına katılarak, kürsüde saçını kesti. Ersoy, şunları söyledi:

“Erkek hükümran baskılara alın nasıl yaşayacağımızı yazdırım fail rejimlere alın kendi yaşamlarımızı alay malay savunacağız. Zaman Masha Amini amacıyla, 17 yaşında katledilen Nika amacıyla, Nadihan Akarsel üzere, evli olduğu bilgili ayvaz eliyle katledilen İksen Tüzün amacıyla ve erkek mehabet şiddetiyle katledilen mecmu kadınlar üzere…. Türkiye’de ve dünyanın dört bir tarafından direnen kadınlar üzere kestiğimiz bu saçlarımızı erte müstakil günlerde bilcümle birlikte savuracağımızı dahi biliyoruz. Özellikle kadınlar atılmak amacıyla bütün emniyetli olsun. İran’bile, Türkiye’de ve seçkin yerde akreditasyon ve hürriyet istiyoruz. Dünyanın dört bir aracılığıyla haykırıyoruz: Avrat, hayat, özgürlük. Jin, jiyan, azadi.”

Share: