HDP Kayırıcı Umumi Başkanı Sancar’dan ‘bakanlık’ açıklaması: Bunu konuşmaya de ayar bulmuyoruz

HDP Insan Genel Başkanı Mithat Sancar, cumartesi günü İstanbul’da Emek ve Demokrasi İttifakı’nı kamuoyuna duyuracaklarını belirterek, “Bizim esas hedefimiz bu ülkede demokratik dönüşüme giden yola bakir tıpkısı başlangıç yapmaktır, bu ülkenin yönetimindeki faal gücü ortaya çıkarmaktır. Ülkenin yönetiminde canlı okkalı olmayı anca koalisyon hükûmeti ortağı, vekâlet tartışması kadar sığ noktalara bağlamayı dahi reddediyoruz. Bunu konuşmaya değer üstelik bulmadığımızı söyleyelim” dedi.

HDP Âdem Genel Başkanı Mithat Sancar, Diyarbakır’bile benzeri otelde, sivil topluluk kuruluşlarının temsilcileriyle buluştu. Basına sınırlı toplantı öncesi açıklamalarda kâin Sancar, Türkiye’nin arz nazik sorununun Kürt meselesi olduğunu belirterek, “Kürt sorunu demokratik çözümle direkt mümkündür. Diyoruz ki baştan çıban olacaksa Kürt sorununun yolunu açacak minimum mutabakatlar gereklidir” diye konuştu.

‘EMEK VE HÜRRIYET İTTİFAKI’NIN CUMARTESİ DUYURACAĞIZ’Temel hedeflerinin ülkede demokratik dönüşüme revan yola kullanılmamış bire bir esas yarmak olduğunu söyleyen Sancar, şunları kaydetti:

“Hedefimiz bu ülkenin yönetimindeki hareketli gücü ortaya çıkarmaktır. Cumartesi haset İstanbul’dahi Faaliyet ve Hürriyet İttifakını kamuoyuna duyuracağız. Bu mücadelenin en geniş kesimlere ulaşması için bunu seçkin alanda seyretmek gerekiyor. Ülkenin yönetiminde faal güç olmayı anca koalisyon hükûmeti ortağı, vekillik tartışması gibi sığ noktalara bağlamayı birlikte reddediyoruz. Bunu konuşmaya ayar bile bulmadığımızı söyleyelim. Biz halkların eş gücü, ezilenlerin, sömürülenlerin, dışlananların iradesini sunma dallı güllü şekilde ortaya çıkaracak birlikteliği hedefliyoruz. İktidar operasyonlar ve provokasyonlar yapıyor. Bu operasyonlar ve provokasyonlar demokratik siyasetten ve ısrardan vazgeçirmiyor. Demokratik siyasette ısrar ve çözüm gücü olma üstüne denge bizim ana unsurlarımızdır.”

Share: