HDP binasında öldürülmüştü! Deniz Poyraz’ın davası patırtı dolayısıyla ertelendi

Sabık sene 17 Haziran’dahi Çankaya semtinde meydana mevrut olayda, aksiyon hanının 2’nci katındaki HDP İl Başkanlığı’na mevrut sakat keyif çalışanı Öz Saygı Gencer, parti binasında öz servisi işleyen kadının huzursuz olması zımnında 1 günlüğüne adına nazır kızı Deniz Poyraz’ı tabancayla öldürdü. Gözaltına alınan Gencer, adliyeye irsal edilip, çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı.

REDDİ GÖK BILIMI TALEBİNE MAHKEMEDEN RED CEVABI

İddianamede Gencer üzerine ‘tasarlayarak kasten öldürme’, ‘hareket yeri dokunulmazlığını ihlal etme’ ve ‘siyasi partiler veya iz kuruluşlarının kullanımında olan bina, organizasyon veya eşyaya beis verme’ suçlarından ağırlaştırılmış müebbet mapus ile 7 yıl delik cezası istendi. Davanın 29 Nisan’dahi tanıdık duruşmasında Poyraz’ın avukatları, salonda hazır bulunan avukatların tamamının tutanağa geçirilmesi talebinin reddi sonrası ‘reddi heyet’ talebinde bulundu. Talebi değerlendiren İzmir 7’nci Yoğun Ceza Mahkemesi, ‘reddi astronomi’ talebinin reddine değişmeyen verdi.

MAHKEME BAŞKANI İLE AVUKATLAR TARTIŞTI

İzmir 6’ncı Gösterişli Ukubet Mahkemesi’ndeki 5’inci duruşmaya tutuklu maznun Haysiyet Gencer’in yanı sıra Deniz Poyraz’ın ailesi, partililer ve avukatlar katıldı. Duruşmada önce namına murafaa başkanı, ‘vekil sıfatı’ taşıyan şerif avukatlar dışındaki avukatların yargılamaya muhtemelen alandan ayrılmasına değişmeyen verdi. Bunun üzerine avukatlar ile murafaa başkanı beyninde ağız dalaşı daha çok. Avukatlar, mahkemenin uzaklık kararına alın imdi. İzmir Baro Başkanı Özkan Yücel, meydanlık karara uymayacaklarını belirterek, “Çıkarabiliyorsanız çıkarın. Mezun avukatlar olduğumuz amacıyla buradayız. Bize oraya otur, buraya otur diyemezsiniz. Bulunduğumuz yerde, oturmaya bitmeme edeceğiz. Bulunduğumuz yerden ayrılmıyoruz” dedi.

SALON KARIŞTI

Deniz Poyraz’ın bambaşka bir suçtan mevkuf kardeşi Kamil Poyraz salona getirildiği tam sanık Gencer ile aralarında diyalog yaşandı. Bu sırada jandarmanın Poyraz’ın kardeşine engelleme etmesi ile salon karıştı. Duruşmayı izleyenler ile avukatlar, jandarmaya tepki gösterdi. Yaşanan arbedede uyanık biber gazı kullandı. Sanık Gencer, salondan götürüldü.

DURUŞMA ALİAĞA’YA ALINDI

Yarım saatlik aranın ardından duruşma gök bilimi baştan salona geldi. Murafaa başkanı, yaşanan olayları ve güllabi yoluyla salonda biber gazı sıkılması olayını tutanağa geçirmesinin arkası sıra duruşmaya bitmeme edildi. İddia makamı, duruşmanın ertelenmesi yönünde plan verdi. Bayram isteyen İzmir Baro Başkanı Özkan Yücel, “Yargılamanın uzamaması için tanık dinlenmesine geçilmeli. Zaruri güvenliğin sağlandığını düşünüyoruz” dedi. Celsede alay sunulan sanık Değer Gencer, “Mütalaaya diyeceğim yoktur. HDP mantinota davasındaki iddianamenin dosyama eklenmesini istiyorum. Oradaki deliller benim davamın sebebidir” ifadelerini kullandı. Tarafların dinlenmesinden sonradan murafaa başkanı, bu aşamada duruşmanın devam etmesinin gibi olmadığını belirtip, davanın disiplinli şekilde devam edebilmesi üzere gerekli tedbirlerin alınmasına ve duruşmanın Aliağa Şakran Dam yerleşkesindeki salonda yapılmasına karar verdi.

MAHKEME BAŞKANINI IHTARNAME ETTİLER

Sanığın tutukluluk halinin devamına da karar veren mahkeme heyeti, duruşmayı yarına erteledi. Murafaa başkanı kararı okurken salondakiler alkışlarla protesto etti. Salon boşaldıktan sonraları yan avukatlarının duruşma tarihinin haddinden fazla mail olduğunu katılamayacaklarını belirtmesi üzerine ülkü bu kez 14 Teşrinievvel Cuma gününe ertelendi. Mahkeme öncesinde ise adliye uğrunda matbuat açıklaması yapıldı. Matbuat açıklamasına Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü ve Mardin Mebus Ebru Günay, HDP İzmir milletvekilleri Serpil Kemalbay ve Gaye Çepni, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ile çok sayıda sivil cemiyet temsilcisi katıldı. HDP’liler adliye uğrunda ‘Katillerden hesap soracağız, faşistlik yenilecek, biz kazanacağız’ yazılmış pankart açarak, “Deniz’e sözümüz barış olacak”, “Katiller bölüt adisyon verecek” sloganları attı.

”ASLA GERİ DURMAYACAĞIZ”

HDP Sözcüsü Ebru Günay, “Türe talebimiz ve hakikatlerin ortaya çıkması için 5’inci yol İzmir Adliyesi önünde toplanıyoruz. 5 mahkeme boyunca neler yaşandığını bilcümle kamuoyu biliyor. Bahir’in katledildiği andan itibaren katillerin lacerem korunduğunu, faillerin pekâlâ gizlendiğini ve IŞİD artığı çetelerin elbette bu saldırıyı düzenlediklerini tam Türkiye strateji etti. Katilin duruşmadaki tavırları herkesin malumu. Elan birlikte önemlisi; hakikatin ortaya çıkması için savaş etmesi gereken murafaa heyetinin tavrı arasında. Bizler bütün kırım dosyalarında özellikle Kürtlerin, HDP’lilerin katledildiği dosyalarda; 10 Ilk Teşrin Gar katliamından, Suruç katliamından, hep dosyalarda iktidarın tutumlarını biliyoruz. Bu cezasızlık tutumudur. Gerçeklerin açığa çıkmasını karışma tutumudur. Bu formaliteci failleri korumadın, adisyon sormamanın tutumudur. Bizler bunun yabancısı değiliz. Buna alın de savaşım etmeye kararlıyız. Bundan birlikte katiyen ansız durmayacağız” dedi.

”KAHRAMAN MUAMELESİ YAPILIYOR”

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ise “Olayın meydana geldiği 17 Haziran 2021 tarihinden bu yana tahminî 17 ay geçti. 4 murafaa yapıldı, bugün beşincisi. Hepsini izledik. Tıpkı cinayeti incelerken; işlenmeden öncesi süreç, işlendiği ve ahir süreci alay malay değerlendirdiğimizde katilleri ve azmettirenlere ulaşabiliriz. İzmir’in ılımlı durumunda HDP’nin önünde tıpkısı devriye var. 24 saat gözetleniyor, takip ediliyor. Nedense bu cani strateji edilmiyor. Apansız fazla yol gelip, gittiği ve keşif yaptığı halde. Cinayetin yapıldığı anda müdahale edilmiyor, gecikiliyor. Adeta bu katliamın gerçekleştirmesi isteniyor ve izin veriliyor. Katliamdan bilahare namına alp muamelesi yapılıyor. Benzeri tweet attığınız için 4 çağ gözaltında kalıyorsunuz. Bu kıyacı yemeden içmeden 24 saat gözaltında kaldı, arkasındaki münasebat araştırılmadı. Aceleten adliyeye getirildi ve tutuklandı. İddianamesi birlikte olağanüstü bodur sürede hazırlandı. Arkasındaki tek alışveriş araştırılmadı. Görüngü yerindeki dijital evraklar basına teslim edildi. Bu cinayet, panel iktidarın yarattığı tiksinti söyleminin kutuplaşma ve uğur göstermesi üzerine işlenmiştir. Nedeniyle siyasal kudret, bu cinayetin ortağıdır; azmettiricisidir. Hesap soracağız. Siyaseten adisyon soracağız, sandıkla soracağız” diye konuştu.

Share: