HDP Adam Genel Başkanı Sancar, Diyarbakır’da konuştu Açıklaması

HDP Eş Umumi Başkanı Mithat Sancar, “Kıpırdak bir demokratlık istiyoruz, tezyinî değil” dedi.

Diyarbakır’da bire bir otelde planlı toplantıda sivil topluluk kuruluşlarının temsilcileriyle tıpkı araya mevrut Sancar, konuşmasında, bu buluşmanın kendileri üzere eke olduğunu söyledi.

Sancar, şöyle dedi:

“Yaşayan bir el erki istiyoruz, tezyinî demokratlık değil. Hemen parlamentonun güçlenmesinden ibaret ayrımsız demokratik programın Türkiye’nin sorunlarını çözmeye yetmeyeceğini söylüyoruz. Bunun için mutlak murahhas, teftiş mekanizmaları haddinden fazla zihayat ve içtimai kontrolün etkili olduğu benzeri demokratik herkes istiyoruz.”

Sancar, HDP’nin alelumum dijital gücü üzerinden tartışıldığını dile getirerek, şunları söyledi:

“Cumhurbaşkanlığı seçimleri bu sistemde yüzde 50+1’i gerektirdiği üzere kilit veya anahtar niteliğinde oylar daha fazla öne çıkıyor tabii yerine. Şu an HDP anne adına bu dijital gücü üzerinden konuşuluyor. Şayet dijital gücümüz bu noktaya gelmişse el desteğinin üstelik olduğunu gururla söyleyebiliriz. Takkadak dijital gücümüzle bunu yapabilir miyiz? Hakeza bir iddiamız yok. İstiyoruz ki; bunu açık el erki ittifaklarıyla alay malay yapalım, mücadeleyi birlikte yürütelim. Seçimlere giderken bile şüphesiz biçimci takındığımızı yeniden halkımızla ve toplumun örgütlü temsilcileriyle tartışalım.”

Toplantıya, bazen HDP’li milletvekilleri birlikte katıldı.Share: