Hayme Temel 741. posta anıldı

Hayme Ana 741. misil anıldı

KÜTAHYA Kütahya’nın Domaniç ilçesine kapalı Çarşamba köyünde düzenlenen Hayme Asıl’yı Yâd ve Göç Şenlikleri ağırbaşlı katılımla gerçekleştirildi.

Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin babaannesi, Ertuğrul Gazi’nin annesi Hayme Esas (Mehabet Ana), 741. posta düzenlenen programla anıldı. Çarşamba köyünde başlayan programa Kütahya Valisi Uca Çelik ve İl Protokolü, Bilecik Valisi Dr. Eksiksizlik Kızılkaya, Firez ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan ile MHP Domestik Yönetimlerden Mesul Umumi Başbuğ Yardımcısı Sadir Durmaz, AK Öğür Kütahya milletvekilleri İshak Gazel, Ceyda Ağır Sıklet Erenler, MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, CHP Kütahya Saylav Ali Fazıl Etçi, Kütahya Belediye Reisi Prof. Dr. Bilen Işık ve binlerce yurttaş katıldı. Resmi tören öncesi TRT sanatçıları Türk Tasavvuf Müziği ve ilahi dinletisi sundular. saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile yöntemince başlayan merasim, Kur’an-ı Semih tilaveti ve Kütahya İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş’ın duasıyla açıldı.

Kütahya Valisi Yüce Çelik, yaptığı konuşmada, “Hayme Anne, Konya- Karaman’dahi Zübeyde Karı, Kütahya’birlikte Nezahat Onbaşı, Domaniçli Habibe, Kastamonu’da Şerife Abla, Erzurum’dahi Anne Hanım, Malatya’dahi Songül Yarbay, Gölbaşı’nda Ilişki Sezen, Çorum’de Aybüke hoca, Diyarbakır’üstelik velet nöbeti markajcı bıçkın analardır. Hayme Anne’mızın türbesine gittiğinizde, kapıda, bir küçümseme karşılar sizi. O güya Atatürk şöyle der, ‘Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça henüz şişman işlemler fora etmek için kendinde güç bulacaktır’ der. Bugün burada tıpkısı arada oluşumuzun sebebi dahi aha bu ruh ve düşüncedir. Eğer ecdadımızı tanır, agâh, anlar ve buna bakarak ayrımsız duruş ve buyruk gösterebilirsek geleceğimizi dahi güvenle nesir ederiz. Bu yıl burada Hayme Anne’yı 741. öğün anarken Domaniç’in dahi düşman işgalinden kurtuluşunun birlikte 100. yılını kutluyoruz” dedi.

Firez ve Turizm Nazır Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Hayme Anne’nın benzeri zamanda devletin bekası yerine sunulan emeğin yeryüzü eke örneklerinden biri olduğunu vurgulayarak, “Hayme Anamız dağılma noktasına kayı boyunu ayağa kaldırarak Domaniç’e büyüklüğünde esenlikle getirmesiydi. Devletin bekası hesabına o ali mücadeleye vermeseydi, bağımsızlıktan laf etmek gibi olmayacaktı. Onun Oğuz yurdunu gönendiren hidayeti ve öğretileri sayesindedir ki Osmanlı devletimiz varlığı ile üç kıtaya yedi cihana hükmetmiş, yerey Türk’e vatan kılınmıştır. Onun cefakar bilgili ve aristokrat gönlü kadınlarımıza sabah yeli olmuş, asırlar sonraları de cephelerden cephelere duyulmuştur. Obaya sığmayan bir ufuktur o, iman ile idealini var eden, akide ile tarihi rahat fail benzeri kadım şahsiyettir” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından, görüntü alan Domaniç halk bilimi gösterisi ve peşi sıra atlı okçuluk ekiplerinin gösterileri ile devam eden şölen, Söğüt’e temsili barhana yürüyüşü ile serencam buldu.Share: