Hayata Zaman Kredisi’nin kapsamı genişletildi

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan marifetiyle duyurulan “Hayata Periyot Kredisi”nin kapsamı, depremden etkilenen 11 memleket ve Sivas’ın Gürün ilçesindeki esnaf ve sanatkarı içine alacak şekilde genişletildi.

AA muhabirinin, Hazine ve Maliye Bakanlığından edindiği bilgilere bakarak, ilkin depremde yoğun hasara uğrayan iller ve ilçelerini kapsayan emniyet paketi, deprem bölgesinin tümünü içerecek şekilde baştan düzenlendi.

Buna göre, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli depremler zımnında Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa illeri ve sınırlanmış ilçeleri ile Sivas’ın Gürün ilçesinde neşelilik gösteren depremzede esnaf ve sanatkarlara pres sermayesi ihtiyaçlarına müteveccih finansman desteği sağlanacak.

Bu amaçla söz konusu esnaf ve sanatkara 250 bin teklik cesaret kullandırım imkanı sunuldu.

Güven faiz oranının yüzde 50’si Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından karşılanacak ve almanak yüzde 7,5 nema oranı uygulanacak. Emniyet, 12 aya büyüklüğünde ödemesiz dönemli tevessül etmek için maksimum 60 kamer vadeli adına kullandırılabilecek.

Kredinin kavrayışsız ödeme periyodu, ödemesiz dönemi peşinden 1, 3 veya 6’şar ay şeklinde olabilecek.

Kredi, depremden etkilenen esnaf ve sanatkarlara, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri (ESKKK) kefaletiyle kullandırılacak. Vacip durumlarda ESKKK kefaleti olmadan aracısız kullandırım imkanı bile sağlanabilecek.

Share: