Hars ve Turizm Bakanı Ersoy, Çanakkale Savaşları Araştırma Merkezinin açılışını yaptı Açıklaması

Hars ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Çanakkale Savaşları Araştırma Merkezi ile ilgili “Binanın restorasyonun tamamlanmasının peşi sıra Çanakkale karaca ve bahir savaşlarıyla ilgilendiren günümüze büyüklüğünde yayınlanmış kayıtlı, görsel ve işitsel bilgelik, belge ve dokümanlar realizasyon edilerek merkeze nakledildi. Buranın çok çokça kapsamlı aynı araştırma merkezi haline gelmesi amacıyla temas nev adımı attık.” dedi.

Ersoy, Çanakkale Savaşları Araştırma Merkezinin açılışında yaptığı konuşmada, Çanakkale’bile alplık gösteren bire bir milletin evladı olmaktan öz saygı duyduğunu söyledi.

Çanakkale’de Türk milletinin varlık destanının yazıldığını tamlayan Ersoy, şöyle devam etti:

“Çanakkale kişmiri ve deniz savaşların bildirme ince ayrıntısına büyüklüğünde incelenmesi, araştırılması ve gelecek kuşaklara genişlik doğru şekilde aktarılması amacıyla ayrımsız kalıp kurulması gerektiğini düşündük. Derhâl harekete geçtik. Yaptığımız istişareler neticesinde Gelibolu Tarihi Düz Başkanlığımız 1800’lü yıllarda yapılan ve evvel han devamında sıhhiye binası adına kullanılan tarihi binanın bu yönde değerlendirilebileceği görüşünü bildirdi. Bunun üzerine sıra kaybetmeksizin bu tarihi binanın restorasyonuna başladık. Gelibolu Tarihi Düz Başkanlığımız yenileme çalışmalarını inceden inceye yürüttü. Binanın restorasyonunun tamamlanmasının arkası sıra Çanakkale kişmiri ve bahir savaşlarıyla ilişkin günümüze kadar yayınlanmış mukayyet, görsel ve işitsel vukuf, vesika ve dokümanlar temin edilerek merkeze nakledildi. Buranın haddinden fazla çok kapsamlı tıpkı araştırı merkezi haline gelmesi için herhangi bir makule adımı attık.”

Araştırı merkezinde Osmanlı Düpedüz, Türki, İngilizce, Fransızca ve Almanca dillerindeki 5 binin üstünde soy ile Tapu Kadastro Umumi Müdürlüğü arşivinde Çanakkale’ye ilişkin belgelerinin bile toplandığını dile getiren Ersoy, bugüne kadar çok bir iki kişinin elinde olan arşivlerin da bu araştırma merkezine kazandırıldığını bildirdi.

Hazırlıkların sonucunda araştırmacıların ferah ferah çalışabileceği, çalışmalarını sürdürebileceği benzeri düzlem sağlandığını anlatan Ersoy, eserlerin kazandırılmasında emekleri olan Uğural Vanthoft, Haluk Oral ve Atmaca Aldoğan’a teşekkür etti.

“Kültür ve görüşme hayatını zenginleştirmek amacıyla kırıcı aynı şekilde çalışıyoruz”

Ersoy, dünya tarihine, Türklerin alplık mücadelesini değerli harflerle yazdıran bu dönemin araştırılması, makul anlatılması üzere ne gerekiyorsa yapmaya amade olduklarını bile vurguladı.

Troya Hars Yolu Festivali amacıyla de Çanakkale’da olduklarını ifade fail Ersoy, şöyle konuştu:

“Ülkemizin ekin ve görüşme hayatını zenginleştirmek amacıyla kısık tıpkısı şekilde çalışıyoruz. Çanakkale’bile gerçekleştirdiğimiz Troya Festivali’nde 1000’den çok sanatçının katılımıyla 100’den çok etkinlik sanatseverlerle buluşacak. Çanakkale’birlikte ayrıca tarihle sanatı tıpkı araya getirdik. Çanakkale Tarihi Düz Başkanlığının sorumluluğunda olan Küçük Asya Hamidiye Tabyası, Kilitbahir Kalesi üzere mekanlarda de etkinlikler gerçekleştirilecek. Küçük Asya Ateşi Raks Grubu, ‘Troya’ gösterisini bu festival çerçevesinde sergileyecek. Troya Müzesi’ndeki 3 tenor konseri kaçırılmaması müstelzim konserlerden biri olacak. 6 ülkeden ecnebi cevelan operatörleri yadigâr dalışı gerçekleştirecek. Ezgi Yardımcıları ve Bahir Haritaları Sergisi sanatseverlerin beğenisine sunulacak. 57. Meze Senfonisi’hangi gidilmesi benim herkese tavsiyem. Sonradan ‘Rüzgarın Çipo Atlıları Troya’ya Sürüyor’ başlığıyla çiftteker platformu 35 kilometre ayakçak çevirerek Troya Antika Kentine ulaşacak. Çocuklarımız için üstelik birbirinden iyicene etkinlikler planladık. Canlı Pabuçlar, Füsunlu Şapkalar Atölyesi, Tekâmül Ölçer ile Masal Tiyatrosu önceki aklıma gelen etkinlikler. Teşrinievvel ayında gerçekleştireceğimiz, Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’nde dahi 6 binden fazla sanatkâr 1000’den çok etkinlikte saha algı. Başkentte yapacağımız festivalde ise 5 binden aşkın sanatçımız 500’den fazla etkinlikle sanatseverlerin karşısına çıkma.”

Diyarbakır ve Konya’birlikte dahi festivaller gerçekleştireceklerini tamlayan Ersoy, ilki düzenlenecek Diyarbakır Talih Kültür Yolu Festivali’ni 8-16 Teşrinievvel tarihlerinde düzenleyeceklerini ve 2 binden çok sanatçının 500’den çok etkinlikte saha alacağını kaydetti.

Bakan Ersoy, antrparantez Konya’daki Mistik Çalgı Festivali’nde üstelik arsıulusal çalgı camiasında hususi aynı yere eş olan İspanya, Almanya, Hindistan, Mısır, Azerbaycan, Özbekistan, İran ve Türkiye’den alanında kankızıl sanatçıların izlenebileceğini söyledi.

Curcuna duraklarına İzmir’i bile eklediklerini dile getiren Ersoy, “İzmir Alsancak Inhisar Fabrikası Ekin-Nutuk Kompleksinin restorasyonunu tamamlayarak festivalin temel duraklarından biri haline getireceğiz. Adana’mızı birlikte festival duraklarına kattık. Adana’bile gerçekleştirilen Portakal Çiçeği Karnavalı’nı vekillik himayesinde haddinden fazla elan uzun aynı sürede ve degaje katılımlı ayrımsız hale getireceğiz. Tarihimizle sanatı benzeri araya getirme çabalarımız çerçevesinde Troya Ekin Yolu Festivali’hangi bu eşsiz merkezi de ekledik. Festival kapsamında burada Çanakkale Şehitlerine Minval Sanatı Sergisi, Gazavatnameler Işığında Türk Minyatür Sanatı ile Anafartalar Zaferi Sergisi ile 1915’ten Emirler, Raporlar, Hatıralar Kurşuna Çalım, Askere Atılganlık Sergisi açılacak.” diyerek konuştu.

Merkezin açılmasına emeği geçenlere teşekkür fail Ersoy, özellikle Mustafa Eksiksizlik Atatürk görünmek üzere kül Milli Uğraş kahramanlarını rahmet ve minnetle andığını bildirdi.

“Çanakkale’mizde bir nice ilçemizde yüzlerce etkinlik olacak”

AK Fırka Takım Başkanvekili Bülent Turan ise Çanakkale’nin şehitler diyarı olduğunu rapor etti.

Çanakkale’nin çağ, turizm, endüstri, orman kadar bir nice alanda iddialı olduğuna dikkati çeken Turan, “Altyapıların büyük oranda çözülmesi, erişim mazeretinin kalmaması sonrası bölgemizde hareketliliğe de sınırlı yerine bir kültür kenti olması üzere da elimizden geldiğince kırıcı himmet harcıyoruz. Bugün kültür kenti olmanın yeryüzü kıymetli adımlarından bir tanesini atıyoruz. Bakanlığımızın öncülüğünde on çağ süresince Çanakkale’mizde birçok ilçemizde yüzlerce aktiflik olacak. İnsanlarımızın, sanatseverlerimizin bazı bazı balaban ücretler ödeyerek elde ettiği o imkanları bakanlığımızın sayesinde Çanakkale’mizde on çağ süresince doya doya izleyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Merkez açılışından geçmiş birlikte Nazır Ersoy ve beraberindekiler, Çanakkale Deniz Müzesi Yardım-i Milliye Sergi Salonu’nda açılan “Osmanlı Bahir Haritaları Reviş Yardımcıları Sergisi”ni gezdi ve çalışmalar karşı hikmet aldı.Share: