Hane fiyatlarında rekor artma: Antalya evvel sırada

Mayıs ayında ortalama metrekare konut satma fiyatına göre önce 30 yer değerlendirildiğinde yıllık derece artışı en erdemli olan iller ise sırasıyla Antalya, İstanbul ve Mersin oldu. Antalya’de konut fiyatları sonuç bir yılda %210 çoğalma gösterdi, ortalama basamak metrekare satış fiyatı 13 bin 351 TL, sayı farkı bölük satış bedeli 1 milyon 735 bin 500 TL. İstanbul’da yıllık değer artışı %209, sayı farkı göz metrekare satış fiyatı 15 bin 775 TL, averaj konut satış bedeli 1 milyon 892 bin 040 TL. Mersin Ağacı’birlikte almanak derece artışı %194, averaj bölük metrekare satış bedeli 7 bin 907 TL, sayı farkı bölük satış bedeli 1 milyon 186 bin 050 TL. oldu.

Kiralarda Artma Sürüyor

Satılık konuttaki trende koşut olarak icar bedelleri dahi artma gösteriyor. Teknoloji odaklı yurt valüasyon platformu Endeksa’nın verilerine göre Türkiye genelinde kiralar sonuç 1 yılda %152, sonuç 4 yılda ise %233 artım gösterdi. Türkiye genelinde averaj metrekare icar 46,72 TL, averaj kira 5 bin 139 TL, bölük yatırımının ansız çevrim süresi ise 17 sene oldu. Mayıs ayında kiralar bire bir esbak ayak tabanı bakarak %25 artış gösterdi.

Icar bedeli sunu faziletkâr olan iller Muğla, Antalya ve İstanbul

Türkiye genelinde icar bedeli sunma faziletkâr olan iller sırasıyla Muğla, Antalya ve İstanbul oldu. Endeksa verilerine göre Muğla’birlikte kiralarda almanak ayar artışı %86 seviyesinde, ortalama metrekare kira 138,27 TL, sayı farkı icar ise 15 bin 763 TL, geri gün süresi 18 yıl. Antalya’birlikte kiralar son 1 yılda %334 artma gösterdi. Ortalama metrekare icar 93,56 TL, averaj icar ise 10 bin 292 TL, anlayışsız periyot süresi 16 yıl.

Yabancılara yapılan basamak satışında genişlik çok bey yapılan iklim olan İstanbul’de ise kiralar son 1 yılda %163 artma gösterdi. Sayı Farkı metrekare icar 74,15 TL, ortalama icar 7 bin 786 TL, ferasetsiz aktarılma süresi 17 sene.

Yazlık bölük piyasasındaki hareketliliğin yansımaları başladı

Verileri değerlendiren Endeksa Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Kurum Ibret,”Bakanlığın bölük piyasasında aranjman yapma girişimleri sürerken satılık ve kiralıkta artış trendi devam ediyor. Mayıs ayında hele yazlık ev piyasasındaki hareketliliğin yansımalarını görmeye başladık. Yaka şeridindeki illerde ay bazında artışlar dikkate ayar oranda artıyor. İstanbul hem icar hem bile satılık konutta ayar artışının sunu aşkın olduğu illerden. İstanbul’daki artış trendine baktığımızda gelecekte da hane piyasasının gündemin koskocaman başlıklarından olacağını söyleyebiliriz. Konuttaki artış trendine rağmen zar sitelerindeki düzme ilanların kaldırılmasına yönelik düzenlemenin olumlu benzeri evolüsyon olduğunu ve bölümsel tıpkısı düşüş yaratabileceğini düşünüyorum. Arz azından spekülatif değer hareketlerine müteveccih bir iki üstelik olsa bire bir hal olanaklı.” diyerek konuştu.

Konutta kira artışı yüzdelik 25’i geçemeyecek

 

Yükselen hane fiyatları amacıyla öneri!

 

Konutlarda ısı elektrik emniyet paketinin detayları açıklandı

 

Basamak satın alma gücü yüzdelik 27,4 düştü

 

Share: