Hamsi bollaştı, fiyatı nısıf yarıya düştü

Hamsi bollaştı, fiyatı nısıf yarıya düştü

Bir hafta öncesine kadar kilosu 50 TL’ye satılan hamsi bollaşınca fiyatı 25 TL’ye kadar geriledi

TRABZON – Karadeniz’dahi şimdilerde hamsi avında açık tıpkı artış yaşanırken, fiyatı de bire bir hafta öncesine göre yarı yarıya düştü.

Trabzon Balık Hali’nde aynı hafta evvel kilosu 35-50 TL beyninde satılan hamsi bugün itibariyle 25-40 TL ortada satışa sunulurken, bu zaman ilk defa fiyatı bu kadar geriledi.

Karadeniz’birlikte şimdilerde mütenakıs sivri avı yerini adım adım hamsiye bırakırken hamsinin fiyatı 25 TL’ye kadar inmesi talebi artırdı.

Balıkçı esnaflarından Erkan Bahadır, şimdilerde hamsinin ayla artağan gelmeye başladığını belirterek “Hamsi artık artağan gelmeye başladı. Kilosu birlikte 25-40 TL beyninde değişiyor. Tığ 25 TL’ye satıyoruz. Hamsinin boyu üstelik alışılagelen inşallah çıktı daha da irileşir, yurttaş tuzlama yapar. Hamsi genelde Cıvıl Cıvıl- Giresun açıklarında avlanıyor. Normalde seçme ahit 3-4 kamyon gelirdi zaman 10 kamyon kadar hamsi geldi. Hamsi bu mevsim geç kaldı, bize bakarak sebebi sivri. imdi hamsi elan eli nimetli bereketli tamam diyerek düşünüyorum. Güzeşte yılki sezonda 1,5-2 ay hamsi olmuştu. Normalde hamsi sezonu 4 kamer sürmesi lazım. Sezondan umutluyuz inşallah daha bereketli maruf yurttaş ta bol artağan meydan” dedi.

Balıkçı esnaflarından Süleyman Şarap, şimdilerde hamsinin en artağan ve berduş dönemini yaşadıklarını rapor ederek,”Hamsi bugünlerde artağan geliyor. Fiyatı ise boyutuna göre 25-35-40 TL ortada değişiyor. Bugün genişlik sıkıntılı dönemi 25 TL’ye kadar indi. Geçen zaman bu dönemlerde bu kadar mübarek gelmemişti. Sezondan memnunum bütün ayrımsız mevsim. Vatandaş hamsiyi şu zaman az buçuk tafsilatlı buluyor henüz de irileşmesini istiyor fakat esasen bile alıyor. Palamut haddinden fazla beş altı geliyor. Fiyatlar istavrit 70 TL, sargan 80 TL, palamut 45 TL, hamsi 25 TL” diye konuştu.

“Palamuda güle güle hamsiye hoşgeldin’ dedik”

Balıkçı esnaflarından Valör Pınar üstelik tezgahlarda palamudun yerini hamsi aldığını kaydederek “Palamuta gülü güle, hamsiye kıvrak geldin dedik. Zaman hamsi verimli geldi fiyatı üstelik uygun vatandaş şen abat alsın yesin kilosu 25 TL. Hamsi bereketli olursa erken kesilir. Böyle bol çıktığı müddetçe sezon sonuna büyüklüğünde böyle gitmez diye düşünüyorum. Yurttaş şu anda hamsi fiyatını akla yatkın karşılıyor. Fiyatlarımız hamsi 25 TL, sivri 40-70 TL, istavrit 70 TL, mezgit 60 TL, sargan 80 TL” şeklinde konuştu.

Öte yandan vatandaşlar bugünlerde hamsiye bundan sonra demet gösterirken, fiyatının az buçuk henüz düşmesini bekliyor.

Share: