Hakkari yerli haberi | Hakkari’deki Machor Yackhos Kilisesi’nin turizme kazandırılması amaçlanıyor

Hakkari’deki Machor Yackhos Kilisesi’nin turizme kazandırılması amaçlanıyor

HAKKARİ – Hakkari’nin Kırıkdağ köyünde mevcut bin 700 yıllık Machor Yackhos Kilisesi’ne ait kalıntılarının turizme kazandırılması hedefleniyor.

Hakkari diyar merkezine 30 kilometre uzaklıkta mevcut Kırıkdağ köyündeki Machor Yackhos Kilisesinin, Süryanilerce zihinsel engellilerin şifa bulduğu düz olduğuna inanılıyor. ‘Deliler Kilisesi’ adına bile bildik kilisenin kalıntılarını mülakat eden İstanbul Ayar Arpalık Üniversitesi Öğretim Yardımcısı Nicholas Al-Jeloo, tıkır kurup kiliseyi akide turizmine vermek üzere say başlatacaklarını söyledi.

Nicholas Desise-Jeloo, atalarının Kırıkdağ köyünden Irak’a, oradan bile Avustralya’ya yerleştiğini tabir ederek “Kilise üzerine köylülerle bir araya gelip gizemi ve önemini anlattım. Ben bu bölgenin tarihini, kiliselerini, eski karye isimlerini biliyorum. Bu bölgeden barhana etmiş Asuri ve Süryani tıpkı ailenin çocuğu namına Hakkari bizim için çok büyük. Burada 20 sunum kilise bulunmaktadır. Bu kiliselerin onarımı üzere Türkiye’de ruhlu Asuri ve Süryanilerden aynı kredi kurmayı düşünüyoruz. Ekin varlıklarımızı keyiflendirmek adına böyle bir çalışmamız olacak” dedi.

Share: