Günindi Nil virüsü taşıyor! Keyif Bakanlığı, hastanelere müracaat sayıları artınca sivrisinekten sığınma rehberi paylaştı

Sağlık Bakanlığı İstanbul’da hastaneye müracaat oranlarını artıran sivrisineklere alın ‘rehber’ hazırladı. Sivrisineklerin Garp Nil Virüsü kadar ayrımlı virüslerin yayılımında dahi çalışkan olabileceği bildirilen rehberde “Kapalı kıyafetler, sineklik, cibinlik ve solgun renkli ampul” kullanımı önerileri kayran aldı. İşte nezaret vasıtasıyla paylaşılan öneriler:

KAPALI KIYAFETLER TERCİH EDİLMELİ

Sivrisinek sokmasından korunmak amacıyla detaylı kollu basamak ve pantolon kadar vücutta kilitsiz küreksiz kayran kalmayacak şekilde benzer olduğunca sınırlanmış kıyafetlerin giyilmesi tercih edilmelidir.

SİNEKLİK VEYA CİBİNLİK KULLANILMALI

Konaklamak ve istirahat etmek amacıyla kliması olan sınırlı yerlerde yahut husus ve pencerelerinde sineklik olan yerlerde kalınmalıdır. Şayet dışarıda kalınıyorsa cibinlik kullanılması önerilmektedir.

SİVRİSİNEK KOVUCU KULLANILMALI

Gebe ve emzirenlerde güvenliği kanıtlanmış, T.C. Sağlık Bakanlığı’ndan ruhsatlı ve musaddak repellentler (sivrisinek kovucular) kullanılmalıdır. Bu mahsulat, nasıl kullanma talimatı doğrultusunda uygulanmalıdır.

ÇOCUKLAR SİVRİSİNEKTEN NASIL KORUNUR?

2 aydan kıytırık çocuklarda repellentler kullanılmamalıdır. Çocukların elleri, gözleri ve ağızları ile ciltteki kesilere repellent uygulanmamasına özen edilmelidir. Yetişkinler repellenti kendi ellerine sıktıktan sonraları ellerini sürerek çocukların yüzlerine uygulamalıdırlar. Süt Kuzusu ve çocuklara da kollarını ve bacaklarını örten giyim kuşam giydirilmelidir. Bebeklerin ve çocukların korunması için süt kuzusu arabaları ve giymek üzere kullanılan araçlarda sivrisineklerden korunmayı sağlayıcı tedbirler alınmalıdır.

Sonbaharda havuzlar imdi kullanılmadığında üstü tıpkısı tuhaf ile kapatılmalıdır. İçlerinde akarsu birikmesi engellenmeli ya bile suları tamamen boşaltılıp sifonları kategorik bırakılmalıdır.

DİĞER ÖNLEMLER

Bahçe civarında sürekli akarsu birikintilerinin olmamasına özen edilmelidir (havuz, kovalar, çeşme yalakları vb.). Mevcut olanların suyu 2-3 günde bir değiştirilmelidir. Zira sivrisinekler aşağı miktardaki durgun akarsu birikintilerine dahi haya bırakırlar. Bırakılan fire aşırtı sudan binlerce sivrisinek çıkabilir. İçinde su birikebilecek kapların ağzı kapalı tutulmalı, suratsız çevrilmeli yahut imha edilmelidir. Suyu boşaltılan kapların çöz yüzeyleri aynı fırça ile temizlenmelidir.Çatı oluklarındaki su birikintileri boşaltılmalı, içlerinde akarsu birikerek vektör tenasül alanları oluşturmaları zımnında atılmış lastiklerin bertarafı veya uygun istiflenmesi sağlanmalıdır.Foseptik çukurları sıkı sıkıya sınırlanmış tutulmalıdır. Sinekler haddinden fazla sıradan oldukları amacıyla bildirme ufak aynı delikten birlikte dil girerek buradaki sıcak ve korunmuş ortamda üreyebilirler. Havalandırma borularının üzerine kavara geçirip pekçe bağlanabilir.Ahır ve kümesler taharri edilmelidir. Ergin sivrisinekler gündüzleri ahır ve kümeslerde dinlendikleri ve kışı üstelik ahırlarda, yersiz binaların numaracı köşelerinde geçirdiklerinden dam ve kümesler taharri edilmelidir.Sivrisinekler üzerine itici aynı etkisi olması cihetiyle evlerde ve teraslarda solgun renkli ampuller kullanılabilir.Riskli devlet/bölge seyahat dönüşünde ani başlayan, dokunaklı, esas ağrısı, kas ağrısı, halsizlik, iştahsızlık, ak kan bezlerinde şişmiş, bulantı-kusma, ten döküntüsü şikâyetlerin görülmesi halinde aynı esenlik kuruluşuna başvurulmalıdır. Araştırma sırasında hekime yolculuk karşı mutlak bilgelik verilmelidir.Share: