“Güneşin ninnisi” ile gaflet uykusu kalitenizi artırabilirsiniz

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tababet Fakültesi Fizyoloji Asıl Bilgi Dalı Başkanı Prof. Dr. Uzun Öztürk, D vitamini eksikliğinin dalgı kalitesi ve sağlığını hırçın etkilediğini söyledi.

Öztürk, AA muhabirine, D vitamini ve aymazlık arasındaki ilişkiye yönelik çalışmaların akıbet dönemde arttığını tabir etti.

D vitamini eksikliği ruhlu kişilerde uykusuzluğun sıkça görüldüğünü belirten Öztürk, “D vitamini özellikle uykuyu düzenleyen akıl bölgelerine külfet ediyor. Yapılan çalışmalar bunu gösterdi. D vitamini, mefret benzeri aymazlık hormonu olan melatoninin yapımında cafcaf alıyor. D vitamini düzeyi bağan olan bireylerin, dalgı kalitesinin bağan olduğu ve uykuya dalmakta zorlandıklarını biliyoruz.” dedi.

Öztürk, uykusuzluk yakınmasıyla başvuran hastalarda olağan tetkiklerin dışında D vitamini düzeylerinin birlikte ölçülmeye başlandığını dile getirdi.

10-15 an güneş banyosu önerisi

Vücuttaki D vitamini depolarının doldurulmasında güneşten faydalanmanın önemine değinen Öztürk, şunları kaydetti:

“Uykusuzluk şikayeti çekenler, gaflet uykusu kalitesinin iyi olmadığını düşünenler, sabahleyin kalktıklarında dinlenmemiş namına kalkanlar üzere bire bir doktora gitmeden ilk yapılacak işlerden biri, güneşten faydalanıp 10-15 an güneş banyosu ayırmak. Güneşin D vitamini yapıcı etkilerinden idrak etmek ve orayı desteklemeyi öneriyorum. Buna ‘güneşin ninnisi’ adını vermeye başladılar. Güneşten yeteri büyüklüğünde faydalandığımızda D vitamini düzeylerimizi kıytırık seviyelerinde tutabiliriz. Bu birlikte dalgı kalitesi ve sağlığını bereketli yönde etkileyecektir.”

D vitamininin vücutta dayanabilen çok işlevi olduğunu vurgulayan Öztürk, doktor kontrolünde D vitamini takviyesi alınabileceğini de sözlerine ekledi.Share: