Gün Doğusu Anadolu’da “Zelzele Yadigâr Devlet Tatbikatı” yapıldı

Erzurum, Kars, Ardahan, Tunceli, Ağrı ve Erzincan’da, İçişleri Bakanlığı Kıyamet ve Acil Boyut Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda büyüklük genelinde gerçekleştirilen “Zelzele Andaç Büyüklük Tatbikatı” yapıldı.

Atatürk Üniversitesi yerleşkesindeki Kazım Karabekir Kız Öğrenci Yurdu’nda planlı tatbikat, 18.57 bakımından “Çök, numara, tutun” hareketinin uygulanmasıyla hayata geçirildi.

Tatbikata, Erzurum Valisi Okay Memiş, İl Inanma Müdürü Levent Tuncer, İl Bitirmiş Komutanı Albay İlker Balkır, Toyluk ve Spor İl Müdürü Birdal Öztürk, AFAD Bağlanak Müdürü Mehmet Şevk Andiç ve öğrenciler katıldı.

Tatbikat sonrası Vali Memiş, Havuzbaşı Site Meydanı’nda mütenevvi kurumların açtığı stantları müzakere ederek, ekiplerle fotoğraf çektirdi.

Kars

Kars’ta üstelik 12 Kasım 1999 Düzce Depremi’nin yıl dönümü nedeniyle saat 18.57’bile “çök kaşkariko tutun” tatbikatı yapıldı.

Toyluk Merkezi’ndeki manevra, Kars Valisi ve Uray Başkan Vekili Türker Kimsesiz’ün katılımıyla gerçekleştirildi.

Merkezin habitat alanında bulunan vatandaşlar ve Vali Kimsesiz, yer sarsıntısı uyarısının gelmesiyle bulundukları masanın yanı sıra çök, oyun, tutun hareketini yaptı.

“Manevra sona erdi” anonsuyla içerdekiler kontrollü tıpkı şekilde boşaltma edildi.

Manevra sonrası gazetecilere açıklamalarda mevcut Sahipsiz, tatbikatı başarıyla gerçekleştirdiklerini söyledi.

Bu tatbikatlarla afete cebin dayanıklı sosyete oluşturmaya çalıştırdıklarını tamlayan Kimsesiz, şunları tabir etti:

“Yapılan tatbikatla afete cebin koyabilme kapasitemizi sınav ettik. Afetler hayatımızın gerçeği. Onun için afetlere alın önlem almak, terbiye faaliyetlerini uğrulamak ve sonunda ülkemizde vatandaşlarımız beyninde farkındalık fotoğraflamak çok muhteşem. 2022 yılında Kars genelinde 174 manevra yaptık. Bu tatbikatlara dahi yaklaşık 125 bine andıran vatandaşımız kümeli oldu.”

Manevra öncesi kent merkezinde AFAD ekiplerinin kullandıkları malzemeler sergilendi, bilgilendirme broşürleri dağıtıldı.

Ardahan

Kaptanpaşa Mahallesi’ndeki Ardahan Sarıklı Evi’nde gerçekleştirilen tatbikata, Ardahan Valisi Hüseyin Öner, Belediye Başkan Vekili Mustafa Badem, İl Güvenlik Müdürü Ünsal Manzara, İl Güllabi Komutanı Miralay Ramazan Kahraman, AFAD İl Müdürü Mehmet Nuri Değişman, yurttaş ve öğrenciler katıldı.

AFAD ekipleri, manevra öncesi vatandaşların neler yapması gerektiğine ait bilgelik verdi.

Tatbikatın başlamasıyla Vali Öner ve beraberindekiler ile vatandaşlar, çök, fırıldak, tutun hareketini yaptı.

Manevra sonrası Ilbay Öner, değişik kurumların açtığı stantları gezdi. Öner, tatbikatın farkındalık üzere yapıldığını belirterek, katılma sağlayan herkese teşekkür etti.

Tunceli

Tunceli’bile dahi Vali Mehmet Şanlı Özkan’ın katılımıyla Munzur Ayvaz Mektepli Yurdu’nda yer sarsıntısı hatırat tatbikatı gerçekleştirildi.

Tatbikatın başlamasıyla Ilbay Özkan ve beraberindeki öğrenciler, “çök, tertip, tutun” tekniğini uyguladı.

Vali Özkan, tatbikat sonrası yaptığı konuşmada, Tunceli’nin birinci etap hareket bölgesi olduğunu tabir ederek, ” Herhangi Bir ant depreme tedarikli olunması gerekiyor. Sarsıntı simultane ne yapacağımızı ve pekâlâ hareket edeceğimizi bilmeliyiz.” dedi.

Dert

Ağrı’de üstelik Il önünde “Çök, Harmoni, Tutun” tatbikatı yapıldı.

Vali Osman Varol, Şehremini Müddeiumumi Sayan, İl Cingöz Komutanı Sancak Hüsamettin Erol ile alanda kâin AFAD, itfaiye aracı, mütenevvi STK’lar ve Kızılay stantlarını gezdi.

Yapılan çalışmalarla ait yetkililerden bilgelik alan Varol ve Sayan, tatbikatın böylecene Kızılay’ın sağladığı öz ve çorbaları katılımcılara ikram etti.

Erzincan

Erzincan’dahi Ilbay Mehmet Arak, yer protokolü ve değişik ilişik birimlerin katılımıyla İl Kıran Müstacel Kapsam Müdürlüğü binasında tatbikat gerçekleştirildi.

AFAD yetkilileri zelzele takkadak yapılması gerekenler konusunda katılımcıları bilgilendirdikten sonra ikazın verilmesiyle “çök, al, tutun” hareketi yapıldı.

Tatbikatın arkası sıra tabii afetlerde hayatını kaybedenler için dua edildi.

Ilbay Mehmet Çalınmış, gazetecilere yaptığı açıklamada, Erzincanlıların depremlerle gelişigüzel iri acılar yaşadığını söyledi.

Depreme mücehhez tevessül etmek ve insanlarda dimağ düzeyini artırmak için bu tatbikatın yapıldığını tamlayan Makas, yılın Facia Manevra Yılı ilan edildiğini anımsattı. Araklama, kentte bu eşkâl tatbikat ve eğitimlerin devam edeceğini dile getirdi.

Konuşmaların ardından Ilbay Mehmet Sirkat ve beraberindekiler AFAD İl Müdürlüğü bahçesinde arama-kurtarma ekipleri tarafından açılan stantları gezerek yetkililerden vukuf aldı.

Share: