Gümüşhane’de 130 yıllık tescilli tarihi tümsekli güreşçi köprüsü kaderine terk edildi

Gümüşhane’de 130 yıllık tescilli tarihi kemer köprü kaderine tecezzi edildi

GÜMÜŞHANE Gümüşhane’dahi 19. yüzyılın sonlarında inşa edilen tescilli tarihi Güzeller Köprüsü kaderine terk edildi. Çevresine inşa edilen mukavemet duvarları dolayısıyla unutulan tarihi güreşçi köprüsü küllük haline geldi.

Gümüşhane’nin Özcan mahallesinde kâin ve dönemin Süfli mevkii ile Güzeller mahallesini birbirine bağlayan kemer güreşçi köprüsü 19. Yüzyılda inşa edildi. Bir Tane gözlü, taşkın kemerli ve tümsekli bölümü yontu taşlarla düz yazı edilen güreşçi köprüsü, benzerleri arasında ayakta küsurat bulunmaz yapılardan biri olma özelliğini taşıyor. Yapıldığı dönemde nahiye amacıyla berenarı kebir ve ruhlu tıpkısı köprü olan Güzeller Köprüsü, son dönemde çevresine mensur edilen mukavemet duvarları ve paspallık nedeniyle kaderine infirak edildi. İstinat duvarları ortada ve derenin içerisinde kayran düzlük köprünün etrafı ise çöplüğe döndü. Tarihçi Serhat Doğan, Güzeller Köprüsünün restore edilmesi ile ilgilendiren geçmiş yıllarda da taleplerinin olduğunu ve bu taleplerin göz ardı edildiğini söyleyerek “Bu yapılar tarihin ağızsız tanıkları, bize haddinden fazla özdek söylüyorlar, hikayeleri var. Zımnında korunabilme ihtimali olan ayrımsız şeyi korumamız gerekiyor” dedi.

“İki beton bloğun arasına hapsedilerek yıkılmaya mahküm edildi”

Güzeller Köprüsü’nün tescilli ayrımsız köprü olduğunun altını çizen müverrih Serhat Doğan, “Gümüşhane Güzeller Köprüsü 19. Yüzyılın sonlarına tarihlendirilir. Eski Gümüşhane’birlikte Aşağılık mevkii ile Güzeller mahallesini birbirine bağlayan yegâne kemerli tıpkısı asık köprüdür. Büyük tıpkısı köprü, bölgemizde bu tarzda yapılan köprülerin sayısı çok amma ayakta kalmayı başarmış köprülerin sayısı bir iki. Buradaki köprü de dere düzeltme çalışması sırasında iki beton bloğun arasına hapsedilerek, yıkılmaya mahküm edildi. Bundan 3-4 yıl evvel tığ bu konuyu tekrar gündeme getirmiştik restore edilmesi ve turizme kazandırılması hususunda himmet yapılacağına dayalı sözler verilmişti amma aradan güzeşte süre zarfında maalesef tek mesai yapılmadı ve bu güreşçi köprüsü gün günden kayboluyor. Bizim Anıtlar Kurulu’nun tescil listesinde düz kayran köprülerden ayrımsız tanesi yani korumamız gereken köprülerden biri amma maatteessüf tarihi değerlerimizi korumada yeterince kırılan davranılmadığını düşünüyorum. Bu köprünün etrafı çöplüğe ve mezbeleliğe döndü. İnsanlar çöp atıyorlar, önemsemiyorlar zira derenin içerisinde kaldığı amacıyla stabil özen çekmiyor. Neymiş iki tarafını kapattık yıkılsın gitsin kimsenin haberi olmadan gibi tıpkısı kibir takınılmış durumda. Bu yapılar tarihin ağızsız tanıkları, bize çokça molekül söylüyorlar, hikayeleri var. Dolayısıyla korunabilme ihtimali olan benzeri şeyi korumamız gerekiyor. Bu köprü korunabilme potansiyeline sahip benzeri köprü amma koruyamıyoruz” dedi.

Harşit Çayı’nın koyu ayrımsız vadiye böldüğü Gümüşhane’nin iki yakasını birbirine bağlamak için köprüler şanlı benzeri saha tutuyor. Tarihte de köprülerin muvasala üzere balaban bire bir düzlük tuttuğu kentte 50’den aşkın tarihi tescilli köprü bulunuyor.

Share: