GTO Başkanı Yıldırım, Ağustos ayı dış satım rakamlarını değerlendirdi

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Umumi Heyet Başkanı Tuncay Saika, Tecim Bakanı Mehmet Muş’un katılımıyla Gaziantep’te açıklanan Ağustos kocaoğlan ihracat rakamlarını değerlendirdi.

Açıklanan verilere göre Gaziantep Ağustos ayında 918 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. Benzeri önceki yıla göre yüzdelik 6,4 çoğalma sağlayıcı Gaziantep, bu verilerle gelişigüzel Türkiye’nin en çok ihracat gerçekleştiren 5. ili oldu. GTO Başkanı Sebep, yaptığı değerlendirmede, Gaziantep’in nema hikayesindeki esas kahramanın dış satım olduğuna aksan yaparak, gösterdikleri ile sunma şişman alkışı dış satımcı üyelerini ve hisse senedi insanlarının olduğunu anlatım etti. Sebep, “Biz şehir namına ayrıntılı yıllardır dış satım üzere seferber oluyoruz. Türkiye’nin büyümesine Ankara’dan sonraları sunu çok katkı sağlayan 2. iliz. Buraya kadar çokça güzelce geldik fakat bundan sonrasını planlayabilmek, zamanın ötesine geçebilmek amacıyla öncelikle bulunan konjonktürün üretim ve dış satım üstünde oluşturduğu stresi gidermemiz gerekiyor. Bu stresi yönetemezsek sürdürülebilir tıpkı ihracat artışı uydurmak gibi olamaz” dedi.

“Şerait anbean zorlaşıyor”

Son mevrut faaliyet ve doğalgaz zamlarıyla alay malay maliyetlerin oldukça yükseldiğini ve şartların giderek zorlaştığını vurgulayan Başbuğ Saika şu şekilde devam etti:

“Maalesef benzeri değil larpadak aşkın sorunumuz var. Son gelen neşelilik ve doğalgaz zamları gibi sebeplerle oluşan maliyet artışları da hareket insanlarımızı çok el durumda bırakıyor, fiyatlama yapmalarına bariyer oluyor. Ulusalda ve yerelde yaşadığımız kimi problemler de var. Söz Gelişi, dövizli çek kullanamamamın sebep olduğu teminat açığı, finansmana erişimin zorluğu, ara sınav problemi, Gaziantep özelinde söyleyecek olursak bile hava yolu ulaşımındaki hacir. Bütün bunları yoğun koyduğumuzda şartların her an zorlaştığını söyleyebiliriz. Bu konularda atılacak olumlu adımlarla istihsal ve ihracatın üzerindeki baskının azaltılması gerekiyor.”

“Nicelik büyüklüğünde niteliğe üstelik ihtiyacımız var”

Gaziantep yerine strüktürel problemlerinin dahi olduklarını ekleyen Saika, “Gaziantep adına rastgele hangi kadar ihracata dair büyüme ve istihsal esnekliğine erbap olsak birlikte ne efsus kim ihraç ettiğimiz ürünlerin ünite değeri düşük. İhracat yapmayı çok bol biliyoruz ama kantite kadar niteliğe dahi ihtiyacımız var. Kilogram fiyatımız artırmaya odaklanmalıyız. Şu an 2023 yılında 15 bilyon dolar ihracat gibi elden niceliksel benzeri dış satım hedefi belirleyip ilerleyebiliriz. Ama niteliğe daha aşkın ağırbaşlılık verilmesi gereken ayrımsız dönemde olduğumuzu gözden kaçırmamalıyız. İhracat sepetimiz ‘düşük’ ve ‘orta’ teknolojili ürünlerde yoğunlaşmış durumda. Bunun için henüz faziletkâr teknik müstelzim sektörlere, erdemli eklenmiş değerli ürünlerin üretimine ve ticaretine galeyan etmek zorundayız” ifadelerini kullandı. – GAZİANTEP

Share: