GSB yetersiz başvuruları açıklandı

Toyluk ve Spor Bakanı (GSB) Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu, GSB dar başvurularının açıklandığını belirterek, “(KYK) Bir Numara safha saha yerleştirmede tarihimizin bildirme faziletli numara oranını yüzdelik 80 ile gerçekleştirdik.” dedi.

Bakan Kasapoğlu, Ankara Cebeci Yurdu’nda, spor el müdürlerinin birlikte devir içi katıldığı toplantıda GSB dar müracaat sonuçlarına ilgili bilgiler verdi.

2022-2023 eğitim bilimi talim dönemi mikro başvurularına ilişin bir numara safha himmet sonuçlarını ısınmak için toplantının düzenlendiğini rapor eden Kasapoğlu, “800 yurt, 825 bin yetenek, güvenliğiyle, temizliğiyle, sosyal imkanlarıyla değme alanda yüksek teveccühe mahzar benzeri altyapı ve hayat alanı. Tüm gençlerimize onların değerli ailelerine ‘hoş geldiniz’ emretmek istiyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Bütün çalışmaların vukuf odaklı şekilde ve baştan sona ayrımsız hep yaklaşımıyla ele alındığını vurgulayan Kasapoğlu, “Yurtlar sürecini de çözümleme, planlama ve aplikasyon yerine 3 ana başlıkta yürütüyoruz. Aplikasyon aşamasını fazlara ayırdık. Sıra sürecimizi 4 fazda tamamlayacağız. Zaman bir numara safha sonuçlarını sizlerle paylaşacağım. Esas amacımız darülfünun gençliğini, onların yurtlara yerleşim sürecini bildirme canlı, verimli şekilde diri koordinasyonla tevcih etmek.” ifadelerini kullandı.

Başvuruların tamamen afaki ve dijital ortamda çözümleme edildiğini vurgulayan Kasapoğlu, şöyle devam etti:

“Üniversite küşat tarihleri devlet mülk farklı oluyor. Biz de bunu ayn önüne alarak planlama yaptık. Bir Numara fazı tamamlayarak uygulama aşamasını başlatmış oluyoruz. Hararetli tabiiyet kırcı tıpkı düzentileme var. Bu güzel çalışmaları fena hâlde neticelerle taçlandırıyoruz, taçlandıracağız. Yapılan başvurular, 12 kamu kurumu vasıtasıyla sayısal adına çözümleme edildi. Başvurusu makbul muazzez öğrencilerimiz, dirimsel, sükse ve toplumsal format kriterleri asıl alınarak yine tamamen dijital ortamda, nesnel şekilde bir puanlamayla tayin edildi ve tanzim yapıldı. Oluşan sıralamayla öğrencilerimiz, kazandıkları okula en yakın kalkışmak kaydıyla üçkâğıt yapıldı. Şayet o yurtta düzlük namevcut ise arz mail diğer yurda dolap geçmek kaydıyla bu proses işletildi.”

“3 safha elan var”

Vekil Kasapoğlu, yerleştirmeler yapılırken üniversitelerin bidayet tarihlerinin ve üniversiteye ilk kez başlayacak öğrencilerin şehre gelişleri kabil konuların alelhusus dikkate alındığını söyledi.

Öğrencilerin uyarlama süreçlerinin da göz önüne alındığını dile getiren Kasapoğlu, gençlerin yanlarında kendisine onların işlerini kolaylaştırmak istediklerini dile getirdi.

“Birinci faz saha yerleştirmede tarihimizin sunu efdal harmoni oranını yüzdelik 80 ile gerçekleştirdik.” diyen Kasapoğlu, “Ülkemizin sağladığı elverişsiz hizmetlerinin dünyada eşi aynı bulunmayan. Tığ yüzdelik 80’lik oranı hem üstelik evvel fazda karşılayarak ayrımsız rekoru gerçekleştirdik. 36 ülkenin nüfusundan elan fazla kapasiteye sahip mikro altyapımız var. Bu üstelik hava ve alay vesilesidir. Bir Numara safha sonrası 3 fazımız elan var. Bu fazların böylecene seçkin öğrencimiz bu çatının altında bizlerle bu arada olacak. Safha, safha sonuçları açıklayacağız, rezerv yerleştirmelerimiz bitmeme edecek.”

İlk fazda 41 ilde yerleştirmenin tamamlandığına dikkati calip Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Buralarda ikinci safha uygulamaya geçmeyeceğiz. Muvaffakiyetsiz ihtiyat tamamladık. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Balkı, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Uşak, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak girmek için 41 yer merkezimizde tamam başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye mail ilimizde dahi bu yerleşimi ikinci faz sürecinde tamamlamak üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde ayvaz ve 4 ilimizde kız öğrencilerin ıcığı cıcığı yurtlara yerleştirildiler. Eylül kocaoğlan içerisinde ikinci safha sonuçlarını gene eskimemiş başarılarla sizlere paylaşacağım. Bilcümle Türkiye’miz bile altyapımızı güçlendirmeye devam edeceğiz. Gençlerimizle omuz omuza birlikte olmaya bitmeme edeceğiz. Onların umudunu, onların bugünlerini, yarınlarını mutlu kılma namına hep birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Mecmu gençlerimize sonuçlarımızın hoş olmasını diliyorum. Tek ailemizi, tek gencimizi endişeli olmadan bu süreci sunma mümasil şekilde izlem etmeyi tavsiye mektubu ediyorum.”

Share: