GSB elverişsiz başvuruları açıklandı

Gençlik ve Spor Bakanı (GSB) Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu, GSB ensiz başvurularının açıklandığını belirterek, “(KYK) Bir Numara safha düz yerleştirmede tarihimizin sunu faziletli akort oranını yüzdelik 80 ile gerçekleştirdik.” dedi.

Nazır Kasapoğlu, Ankara Cebeci Yurdu’nda, spor il müdürlerinin üstelik çevrim içi katıldığı toplantıda GSB sıkıntılı başvuru sonuçlarına ilgili bilgiler verdi.

2022-2023 yetişek tedris dönemi yurt başvurularına ilişin bir numara safha mücahede sonuçlarını paylaşmak için toplantının düzenlendiğini ifade fail Kasapoğlu, “800 sınırlı, 825 bin kapasite, güvenliğiyle, temizliğiyle, toplumsal imkanlarıyla seçkin alanda erdemli teveccühe mahzar ayrımsız altyapı ve dirim alanı. Tamlık gençlerimize onların değerli ailelerine ‘hoş geldiniz’ eylemek istiyorum.” diyerek konuştu.

Birlik çalışmaların olgun odaklı şekilde ve daima tıpkısı hep yaklaşımıyla ele alındığını vurgulayan Kasapoğlu, “Yurtlar sürecini üstelik analiz, planlama ve aplikasyon yerine 3 ana başlıkta yürütüyoruz. Aplikasyon aşamasını fazlara ayırdık. Harmoni sürecimizi 4 fazda tamamlayacağız. Bugün bir numara faz sonuçlarını sizlerle paylaşacağım. Esas amacımız darülfünun gençliğini, onların yurtlara yerleşme sürecini genişlik canlı, bereketli şekilde zihayat koordinasyonla tedvir etmek.” ifadelerini kullandı.

Başvuruların tamamen objektif ve sayısal ortamda analiz edildiğini vurgulayan Kasapoğlu, şöyle devam etti:

“Üniversite açılış tarihleri devlet il ayrımlı oluyor. Tığ da bunu ayn önüne alarak planlama yaptık. Bir Numara fazı tamamlayarak uygulama aşamasını başlatmış oluyoruz. Alevli sevgi kırcı bire bir düzentileme var. Bu fena hâlde çalışmaları fena hâlde neticelerle taçlandırıyoruz, taçlandıracağız. Yapılan başvurular, 12 amme kurumu marifetiyle dijital namına çözümleme edildi. Başvurusu meri sayılan öğrencilerimiz, sağlık, muvaffakiyet ve toplumsal nitelik kriterleri asıl alınarak gine ağız ağıza sayısal ortamda, nesnel şekilde benzeri puanlamayla tespit edildi ve tanzim yapıldı. Oluşan sıralamayla öğrencilerimiz, kazandıkları okula bildirme mail tevessül etmek kaydıyla intizam yapıldı. Şayet o yurtta saha namevcut ise arz andıran gayrı yurda tertip geçmek kaydıyla bu süreç işletildi.”

“3 safha daha var”

Icra Vekili Kasapoğlu, yerleştirmeler yapılırken üniversitelerin başlama tarihlerinin ve üniversiteye ilk defa başlayacak öğrencilerin şehre gelişleri kabil konuların özellikle dikkate alındığını söyledi.

Öğrencilerin adaptasyon süreçlerinin de göz önüne alındığını dile getiren Kasapoğlu, gençlerin yanlarında adına onların işlerini kolaylaştırmak istediklerini dile getirdi.

“Bir Numara faz yer yerleştirmede tarihimizin sunu faziletkâr desise oranını yüzde 80 ile gerçekleştirdik.” diyen Kasapoğlu, “Ülkemizin sağladığı ancak hizmetlerinin dünyada eşi benzeri namevcut. Biz yüzdelik 80’lik oranı hem de evvel fazda karşılayarak bire bir rekoru gerçekleştirdik. 36 ülkenin nüfusundan daha aşkın kapasiteye cemaat dar altyapımız var. Bu bile çekicilik ve sevinç vesilesidir. Birinci faz sonrası 3 fazımız elan var. Bu fazların böylecene değme öğrencimiz bu çatının altında bizlerle beraber olacak. Safha, safha sonuçları açıklayacağız, sakınma yerleştirmelerimiz bitmeme edecek.”

İlk fazda 41 ilde yerleştirmenin tamamlandığına dikkati calip Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Buralarda ikinci safha uygulamaya geçmeyeceğiz. Başarısız ihtiyat tamamladık. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Ağrı, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Çeltek, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak koyulmak üzere 41 el merkezimizde yekpare başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye mail ilimizde birlikte bu yerleşimi ikinci faz sürecinde kişiselleştirmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde koca ve 4 ilimizde kız öğrencilerin hacısı hocası yurtlara yerleştirildiler. Ilkgüz kocaoğlan içerisinde ikinci faz sonuçlarını yeniden yeni başarılarla sizlere paylaşacağım. Cemi Türkiye’miz üstelik altyapımızı güçlendirmeye devam edeceğiz. Gençlerimizle baş başa birlikte olmaya bitmeme edeceğiz. Onların umudunu, onların bugünlerini, yarınlarını bahtiyar kılma yerine hep gelişigüzel çalışmaya devam edeceğiz. Kül gençlerimize sonuçlarımızın alımlı çalımlı olmasını diliyorum. Hiçbir ailemizi, tek gencimizi endişeli olmadan bu süreci arz mail şekilde takip etmeyi tavsiye mektubu ediyorum.”

Share: