Gazze sahili, İsrail’in son saldırıda öldürdüğü çocukların isimleri ve resimleriyle donatıldı

Gazze Şeridi’nin plajı, İsrail’in Gazze Şeridi’ne düzenlediği son askeri operasyonda öldürdüğü Filistinli çocukların isimleri ve resimleriyle donatıldı.

“İşgal Çocukları Öldürüyor” sloganıyla düzenlenen etkinliğe sivil cemiyet kuruluşları, insan hakları örgütleri, iletişim araçları ve resmi kurumlardan hep 22 bünye katıldı.

Filistinli sanatçılar, Gazze sahilinde 100 metre uzunluğundaki vadi konusunda kumları kullanarak İsrail’in öldürdüğü 17 çocuğun isimlerini yazdı.

Etkinlikte ayrıca, İsrail yoluyla öldürülmüş yaşıtlarının fotoğraflarını taşıyan onlarca Filistinli yavru, İsrail’in onlara müteveccih ihlallerini kınayan pankartlarla gösteri yaptı.

Filistinli adam hakları savunucusu Salah Abdulati, etkinlik sırasında yaptığı konuşmasına şu sözleriyle başladı:

“İsrail’in suçlarını affetmeyeceğimizi söylemeye geldik. İsrail’in suçlarını ortaya görmek için ulusal ve uluslararası bilcümle çabaları sürdürmeye ve işgalin önde gelenlerinin adisyon vermesini sağlamaya kararlıyız.”

Filistinli çocukların, dünyadaki özge yekpare insanlar üzere bir âdem olduğunu ve cemi arsıulusal normlar ve yasalar tarafından güvence altına alınan haklara topluluk olduğunu vurgulayan Abdulati, uluslararası toplumun “sessizliği ve çifte standardının” İsrail’in cezasız kalmasına müsaade verdiğine belen etti.

Abdulati, uluslararası toplumu “rolünü oynamaya ve İsrail’in yöneticilerini Uluslararası Ukubet Mahkemesi’nde sorgulamaya” çağırdı.

Gazze Şeridi’ndeki hükümete ilgili Medya Ofisi Başkanı Selame Geçer ise İsrail’in çocukları isteyerek olarak öldürdüğünü vurguladı.

İsrail’in, 20 sene süresince 2 bin 200 Filistinli çocuğu öldürdüğünü tamlayan Mazbut, azap ve tıbbi ihmalden muzdarip 180 çocuğun ise İsrail hapishanelerinde tutuklu bulunduğunu söyledi.

Bedii, “İsrail çocukları mahsustan namına öldürüyor ve onları hiç önemsemiyor. İsrailli caninin çocuklara cebin yaptıklarının cezasını acil aynı şekilde çekmesini umuyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

İsrail’in Gazze’ye saldırısı

İsrail askerleri 1 Ağustos’ta nehiy altındaki Günindi Şeria’de bulunan Dölüt kentinde İslami Cihad yöneticisi Bessam es-Saadi’yi gözaltına almıştı.

İsrail, bu adımın peşi sıra İslami Cihad’ın “cüretkâr hazırlığında olduğu” iddiasıyla abluka altındaki Gazze Şeridi çevresinde mevcut sivil yerleşimleri ulaşıma kapatmıştı.

Güneydeki birliklerini sağlamlaştırma eden İsrail ordusu, 5 Ağustos Cuma haset Gazze Şeridi’nde İslami Cihad’a ilgili olduğunu tez ettiği bazı noktalara saldırılar başlatmıştı.

Üç ahit süren saldırılar sonucunda aralarında eş ve çocukların dahi düzlük aldığı 49 Filistinli hayatını kaybetmişti. Gazze’den İsrail yönüne yüzlerce roket atık fakat İsrail’de can kaybı olmamıştı.

Taraflar beyninde Mısır’ın ara buluculuğunda 7 Ağustos Iş akşamı mütareke sağlanmıştı.

Share: