Gaziantep’te şişman taşıma ücretlerine destek sürecek

Gaziantep Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2022 yılı Antrakt Ayı Dolaşma Toplantısı’nın 2’nci bileşimi, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Latif Karadağ başkanlığında yapıldı.

2022 yılının sonuç sedir toplantısında, Erişim Yarkurul Raporu’na ilgilendiren karara bağlanan husus uyarınca kentte bakım veren şişko ulaşım araçları için artırılan ücretsiz veya iskontolu gelir desteği sebebiyle yeni yılda bile büyükşehir belediyesi şişko muvasala esnafına desteğini sürdürecek.

Bu çerçevesinde şehir merkezinde çalışan hususi el otobüslerinde, erkin binişte 3 Teklik 90 kuruş, tenzilatlı binişte 0,35, mektepli binişte 2,35 Türk Lirası destek sağlanacak.

Nizip ve İslahiye ilçesinde ve rustik mahallelerde elektrik gösteren dolgun nakil araçlarında ise serbest biniş başı 3,50, tenzilatlı biniş başı 0,70 TL öğrenci biniş başı 1,40 TL dirimsel desteği verilecek. Bu rakamlar Kombinasyon Uran Bölgesi’nde Başpınar hattında çalışan hususi halk otobüslerinde da başıboş biniş başı 3,50 TL, tenzilatlı biniş başı 0,35 TL, öğrenci biniş başı 3,35 TL şeklinde olacak.

Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Seçme Karadağ Erişim Yarkurul Raporu’na ilgilendiren bap çerçevesinde yaptığı konuşmada, maliyetlerdeki artma dolayısıyla özel halk otobüsleri ile uray erişim araçlarındaki biniş bilet fiyatlarının kâin masrafları karşılamadığını belirterek, şunları söyledi:

“Bir analiz yaptık. Bu fiyatlar geçen yıl verdiğimiz fiyatlar. Geçen sene orak ayı ayından sene sonuna kadar masraflarda alçak bir iskonto oldu. Ama aynı yandan işçilikler artıyor, bir yandan bile familya ayında asgari ücrete ati zamla beraber maliyetler değişecek. Dolayısıyla tığ buna 31 Boşluk 2023 tarihine büyüklüğünde bir say diyeceğiz amma belki üstelik dönme içerisinde yeniden kıymetlendirme gelebilir. Şu dakika konuştuğumuz laf geçen yılın tıpkısı, zifos hazırda kâin bilet fiyatlarına remiks yapmadan, bu de zir üst belediyemize temas özel ahali otobüsü üzere 10-12 bin lira hattına bakarak ekstra tıpkısı maliyet oluyor. Vatandaşlarımıza yansımaması için belediyemiz vasıtasıyla bu şekilde destekleme yapılıyor.” – GAZİANTEP

Share: