Gaziantep Valiliğinden CHP’li Salıcı’nın maden açıklamalarına tepki Açıklaması

GAZİANTEP Valiliği’nce yapılan açıklamada, CHP Umumi Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı’nın TBMM’de yaptığı konuşmada Gaziantep’te gâh mahalle ve polis güçleri merkezi yakınındaki okulların çevresinde metal satıldığını söylemesine tepki gösterilip, yapılan açıklamanın ızdırap oruçlu olduğu belirtildi.

Gaziantep’te hafta sonu muhtelif temaslarda mevcut CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, zaman TBMM’de devam eden bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşmada, “Gaziantep’te polis güçleri merkezinin, okulların yanında metal satılıyor, elden tabela asmadıkları kalmış” dedi. Gaziantep Valiliği’nce ise akşam ezanı saatlerinde konuya ilişik izah yapıldı. Açıklamada, Salıcı’nın söylemlerinin gerçeği yansıtmadığı belirtilerek, şöyle denildi:

“CHP Mebus Oğuz Kaan Salıcı TBMM kürsüsünden Gaziantep ile ilgili bazı mahalle ve ekol isimleri vererek özetle; mahallelerde ve okullarda herkesin bildiği tıpkısı şekilde mızrap satıldığı, yetkililerin bu duruma müdahale etmediği şeklinde ifadeler kullanmıştır. Ayrımsız insanın Gaziantep’te meslek önlerinde fehamet kontrolünde uyuşturucu satıldığını TBMM kürsüsünde dile getirmesi üzere ya şehri tanımaması evet üstelik üzücü niyetli olması gerekir.”Salıcı’nın açıklamalarının Gaziantep’e yapılan sistemli tıpkı zarar olduğu tamlanan açıklamada şu ifadelere meydan verildi: “Sayın Salıcı’nın yolculuk maksatlı geldiği şehrimizde eline tutuşturulan notları konfirmasyon etmeden paylaşması hoppadak şehri tanımamasıyla açıklanacak tıpkısı genişlik değildir. Benzeri zamanda Gaziantep’imize yaptığı sistemli bir kötülüktür. Sayın Salıcı’nın Gaziantep’imizin sahip olduğu atılganlık ve erinç sayesinde oluşan beraberlik iklimiyle gelişmesini ve kalkınmasını, içine sindiremeyerek dizgeli benzeri karalamanın parçası olduğunu üzülerek görüyoruz. Bahse laf 3 mahallemizde; bahse konu okullar özellikle başlamak üzere okul ve ekol önlerinde uyuşturucu satışı ile ilgili seçkin fenomen meydana gelmemiştir. ‘Güvenli Meslek’ uygulaması kapsamında Kent Düzenlilik Sistemi ve Okul Polisi uygulamaları ile okulların kontrolleri 7/24 yapılmaktadır. 2021 Haziran ayında gerçekleştirilen Cumhuriyet Altını tarihinin çıkmaz satıcılarına yönelik bir tane seferde yapılan yeryüzü şişman operasyonu olan Yurt Operasyonu’nda 310 sokak satıcısı yakalanmış ve yakalanan şahıslardan 283’ü tutuklanmıştır. 3 mahallemizde 2021 yılında 1019 maden olayına engelleme edilerek 1306 keleş yakalanmış, yakalanan 171 kaknem tutuklanmıştır. Farabi Sokak civarında 2022 yılında 595 mızrap olayına müdahale edilerek 655 kaka yakalanmış, yakalanan şüphelilerden 34’ü tutuklanmıştır.”Gaziantep’te bu yılın 11 mahiye dönemde 44 ameliyat yapıldığına değinilen açıklamada, “12 bin 754 olayda 16 bin 153 dalavereli şahsa adli muamelat yapılmış, metal yapım ve ticareti kapsamında 1563 olayda 2 bin 754 suratsız şahsa adli işlem mamul, esrar satın almak ve temizlemek suçundan 11 bin 191 olayda 13 bin 399 berbat şahsa adli muamele yapılmıştır. Yapılan operasyonel çalışmalarda 1476 keleş tutuklanmış, 485 şahsa adli kontrol uygulanmıştır. Bu operasyonlarda, 920 kilogram duman, 201 kilo metamfetamin, 61 kilo bireşimli kannabinoid ve 20 kilo beyaz ele geçirilmiştir” denildi.

Açıklamada ayrıca, cürüm eşyası satın almak ve kabul etmek suçundan 2022 yılı içerisinde 84 hurda satan gelişim namına iş yapıldığı, 3 hareket namına nakdî ceza kesildiği, 52 hurda satan işletmenin faaliyetlerine sonuç verildiği ve 1303 metruk binanın üstelik yıkıldığı belirtilerek, “Esrar ile savaş kapsamında asayiş güçlerimizle aldığımız tamam önlemlere rağmen, milletvekili sorumluluğuna yaraşıksız, şehrimizi ve çalışmalarımızı karalayan bu anlayışı kamuoyunun takdirine bırakıyoruz” ifadelerine yer verildi.

Share: