Garo Paylan’dan Icra Vekili Soylu’ya: “Şahsıma Yönelik İfşa Olan Suikast Planı ile Malatya’daki Kırım Planının Arasındaki Bağlantıyı Soruşturdunuz Mu?”

HDP Diyarbakır Mebus Garo Paylan, Malatya’da 2016 yılında Protestanlara yönelik bir atak planının açığa çıktığını ifade ederek, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya “Geçtiğimiz günlerde ifşa olan şahsıma müteveccih suikast planı ile Malatya’daki kırım planının arasındaki bağlantıyı soruşturdunuz mu?” diye sordu.

Garo Paylan, Icra Vekili Soylu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi. Paylan, 18 April 2007 tarihinde Malatya’da biri Alman ikisi Türk doğmak için üç Hristiyan’ın öldürüldüğü “Şahika Kitabevi Katliamı” hatırlatarak, 2016 yılında dahi Protestanlara yönelik saldırı planının açığa çıktığını kaydetti.

Paylan, önergesinin gerekçesinde “Malatya Protestan Kurtuluş Kilisesi Temsilcisi Vedat Serin, savcılığa yaptığı yanlışlık duyurusunda; dönemin Malatya Kuyulu Ülkü Ocakları Başkanı Tolgahan Aban’ın kilise topluluk binasına gelerek, Protestanlara yönelik kırım planını detaylıca anlattığını tabir etmiştir” dedi. Paylan, şunları anlatım etti:

“Aban’ın  kırım planı ifşaatına bakarak; JİTEM’ciler ve askeri personel, sav ocağına gelerek, ‘Malatya’dahi misyonerler var, bu uzanım yurt amacıyla ongun değil’ minvalinde sözler söylemiş ve Vedat Serin’in, Dernek Genel Başkanı İhsan Özbek’in  ve daha geçmiş Malatya’üstelik cıvıl cıvıl Timothy Wesley Stonen’in isimlerini, adreslerini ve fotoğraflarını vererek, ‘Bunları öldürün, size hangi isterseniz verelim” demişlerdir. Ayrıca bahsi sabık JİTEM’ciler, silah vererek, Aban’ı ve yanındaki tıpkısı kişiyi, katliamın planlandığı kilise topluluk binasına iki sefer göndermiş; ancak rastgele iki seferde de katliam planının uygulanmasından değişik nedenlerle vazgeçilmiştir.”

Paylan, İçişleri Bakanı Soylu’nun yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

“Malatya’daki Protestanlara müteveccih katliamı, çap içre kimler planlamıştır? Zirve Katalog Katliamı’nın azamet içindeki azmettiricilerinin üzerine gidilmemesi, bu planı yapanları cesaretlendirmemiş midir? Azınlıklara müteveccih yanlışlık etkin şevket içindeki geleneğin bozukluk üstüne gitmiyorsunuz? Azınlık toplumu üyelerini kasıt kayran tiksinme suçlarında yaratılan cezasızlık zırhını ortadan yolmak için bire bir kadem atacak mısınız? Geçtiğimiz günlerde yayma olan şahsıma yönelik suikast planı ile Malatya’daki katliam planının arasındaki bağlantıyı soruşturdunuz mu?”

Share: