FLAMİNGOLAR KURAKLIĞA KARŞIN ERÇEK GÖLÜ’NDE

VAN’a kısaca 20 kilometre uzaklıkta mevcut 95 kilometrekarelik Erçek Gölü, muhacir kuşları ağırlıyor. Bölgede yaşanan kuraklığın kuş türlerini tehdit etmesi ise veri insanlarını endişelendiriyor. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Aşılanmamış Hayvanları Siper ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Prof. Dr. Lokman Aslan, kuraklığa rağmen flamingolar üzere göçmen kuşların halen havzada caize bulabildiklerini, bu nedenle bile gelmeye bitmeme ettiklerini söyledi.

Türkiye’deki 453 kuş türünün yaklaşık yarısına ev sahipliği yapan, tuzlu ve sodalı Erçek Gölü üstelik başta Van Gölü başlamak amacıyla bölgedeki birçok göl ve akaret akarsu kadar kuraklıktan etkilendi. 95 kilometrekarelik alana ve 40 metre derinliğe sahip gölün bazı sahilleri metrelerce çekildi. Boyut selen insanlarını endişelendirirken, göle halen göçmen kuşlar geliyor. Yerel kuş türlerinin birlikte april ayında bölgeye gelen ve son teşrin sonuna büyüklüğünde Erçek Gölü’nde mütezayit flamingolar, güzel görüntüler sunuyor.

‘BU YIL DAHI SU ÇOKÇA ÇOK ÇEKİLDİ’

Meraklılarının candan izlediği flamingolarla ilgili izah işleyen YYÜ Melez Hayvanları Siper ve Iyileştirme Merkezi Müdürü Prof. Dr. Lokman Arslan, bölgede halen rızık alanları olduğu amacıyla göçmen kuşların gelmeyi sürdürdüklerini söyledi. Sulak alanların korunmasına dikkat calip Prof. Dr. Aslan, “Van Gölü havzasındaki sulak alanlarının çokça olması ve bu sulak alanların aşılanmamış hayvanları açısından beslenmelerinde ve güvenliğinde seçkin yıldırma oluşturmaması zımnında Van Gölü havzasında yaban efsanevi çeşitliliği fazla. Van’daki Erçek Gölü’nün allı turnaları, misafirleri, her yıl april ayında gelmeye başlayıp kasımın sonlarına büyüklüğünde mihman oluyorlar. Burada yerleşmelerinin sebebi tagaddi alanlarının yıl boyunca olması. Erçek Gölü, kimi zaman haddinden fazla çok çekiliyor. Bu sene birlikte suyun çok çok çekildiğini görmekteyiz. Fakat bu ricat flamingoların beslenmesini etkileyecek kadar değil. Sulak alanlar kuramadığı müddetçe allı turnaları artık yıllar esenleme getirip selam götürecek. Bu sulak alanlar kurumaz ve korursak çok çeşitli melez hayvanları birlikte yani bugüne kadar görmediklerimizi de göreceğimiz eyyam olacak” dedi.Share: