Filmlerde izledikleri başlarına geldi… Evlerini kıymak istemeyince elektrikleri kesildi

Filmlerde izledikleri başlarına geldi… Evlerini feda etmek istemeyince elektrikleri kesildi

Mahalleli, “Yeşilçam filmlerinde izlediklerimiz başımıza geldi. Ihbariye gelmeden elektriğimiz kesildi”

İSTANBUL – Beyoğlu’nda arsalarını Çelik Piyalepaşa’evet harcamak istemeyen mahallelilerin faaliyet kabloları kesildi. rastgele tebligat gelmediğini belirten mahalleli, “Yeşilçam filmlerinde izlediklerimiz başımıza geldi” diyerek duruma ayaklanma etti.

Kentsel tahavvül çalışmaları çerçevesinde Beyoğlu İstiklal Mahallesi’nde başlayan Polat Piyalepaşa ev ve saray konut projesinde 8 sene geride kaldı. Firma, projenin tamamlanması amacıyla mahalledeki arsa sahipleriyle anlaşma masasına oturdu. Ancak iddiaya göre, firma yetkilileri mahalledeki arsaları çevre fiyatının oldukça altına satın kabul etmek istedi. Bir Nice mahalle sakini üstelik arsalarını rayicin altında vermeyi kabul etmedi ve bu sebeple firma ile uyuşma sağlanamadı. Proses devam ederken geçtiğimiz günlerde, firmanın teklifini kabul etmeyen mahalle sakinlerinin evlerine giden cümbüş kabloları kesildi. Mahalleli elektrikleri kesilmeden önce seçkin ihbarname evet dahi uyarı yapılmadığını, elektriklerinin yolsuz biçimde kesilerek kıygın edildiklerini söyledi.

“Faaliyet kablolarımızı yolsuz yöntemsiz şekilde kestiler”

Mahalle sakinlerinden Yüce Aydınlık, elektriksiz bırakılarak mağdur edildiklerini söyledi. Vazıh, kesilen kabloların felaket saçtığını da ilaveten, “Sonuç 7-8 yıldır burada Adnan Çelik’ın baskılarından muhit evimizi satmadık. Satanlarınkini karışık benzeri şekilde satın aldılar. Bizi de mağdur söylemek için cıvıltı kablolarımızı kesiyorlar. Kablolarımızı kesip atmışlar. Teşvikle mi yapıldı bilmiyoruz. Ruh idaresini arıyoruz, idareden bize hayatiyet akımının deli dolu olduğunu söylüyorlar. Amma buna rağmen gelip kablolarımızı yolsuz şekilde kestiler. Dirimlik nâr taşıyor. Füru var, burada binada zihayat insanlar var. Mağduruz, devletimizden arkalama istiyoruz. Buraları birlikte kişi çabalarımızla kapattık. Geceleri tinerciler buraya geliyor. Sonuçta burada ruhlu aileler, çocukları filan olduğu amacıyla şişman sorumluluk arz ediyor” dedi.

“10 kişinin hissesinin olduğu yere tıpkı yabanlık hisse parası veriyorlar”

Firmanın mukaddema, burada yaşayanların kıygın edilmemesi üzere hükümete küçümseme verdiğini söyleyen Mehmet Güler, “Mahallemizde 8 senedir bir sıklet var. Bura inşaat alanına dönüştü ama kimin hangi olduğunu bilmiyoruz. O tarafı 1’inci ve 2’nci toprak diye ayırdılar. 1’inci nahiye kentsel tahavvül alanı namına görüldü burası da ticari düzlük. Doğrusu projelerinde gösteriyorlar. Buradaki insanların mağdur etmeden ayrılması için hükümete, insanlara, yetkililere bayram bırakılmış. 8 senedir birçok adam gitti amma bizim kadar insanlar anlaşamadı. Anlaşamayan insanlara bile ceza yerine bu yıl etken külfet yapılmaya başlandı. Elektriklerin kesilmesi, ölçüsüz derecede gürültü yapılması kabil. Demincek dahi elektriklerimizi kestiler. On Paralık kimse tıpkısı yetki tıpkı husus göstermedi. Elektriğini kesiyorum, evinde hastalanmış mı var, sökerin mi var, dolabında kayıt içeceğin mi var diyerek sorulmadı. Öyle evet oksijene kapalı insanla yaşıyor, sordular mı elektriğinizi kesiyoruz, tedbir cebin diyerek. Benzeri öneri şu, 6,7,10 kişinin hissesinin olduğu yere bire bir şahsiyet pay parası veriyorlar. Buut yoğun” diyerek konuştu.

“Yeşilçam filmlerinde izlediklerimiz başımıza geldi”

Firmanın öneri ettiği meblağların adil olmadığını rapor fail Emine Güler, “Bize, “Sizde illet yüklülük var, sizinle hastalık anlaşamıyoruz?” diyorlar. Sen kalkıp üstelik 500 metrekare olan yere dahi ayrımsız parayı veriyorsun, 50 metrekare olan yere dahi benzeri parayı veriyorsun. Bu türe mi? Adamları var, buradan geçerken bulaşıyorlar. Konu atıyorlar, “Gideceksiniz, uray sizi atacak, enkazın parasını birlikte siz vereceksiniz, elektriğiniz, suyunuz kesilecek” diyorlar. ve elektriğimiz kimseye sorulmadan, ihbarname verilmeden kesildi. Bura eş benzeri düz ve burada bire bir proje çıktıysa yapılsın amma adil görünmek lazım. Yeşilçam filmlerinde izlediklerimiz başımıza geldi. Henüz kötüsü var. Yeşilçam bir zamanlar hakeza benzeri genişlik yoktu. Hangi çağda yaşıyoruz da bu ayla geldik” şeklinde konuştu.

“Elektriğim bağlanmadan gitmeyeceğim”

sorgusuz sualsiz elektriği kesilenlerden biri 70 yaşındaki ayrımsız kadındı. Duruma başkaldırma fail buğulanmış eş firmanın inşaat alanına anbean elindeki sopayla kapıya vurmaya başladı. Buğulanmış kadının, “Elektriğim bağlanmadan buradan gitmeyeceğim” dediği görüldü.

Share: