Fenerbahçe Beko-Anadolu Efes maçından notlar

Cahillik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Fenerbahçe Beko ile Anadolu Efes beyninde oynanan 36. Erkekler Basketbol Cumhurbaşkanlığı Kupası’nı durumunda strateji etti.

Ankara Spor Salonu’nda oynanan karşılaşmada Vekil Kasapoğlu’na Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu zevcelik etti.

Geçen sezonun Süper Tabur şampiyonu Fenerbahçe Beko ile Türkiye Kupası’nı kazanan Rum Efes’i yüz yüze getiren karşılaşmaya bağ güç oldu. Sezonun ilk resmi maçının oynandığı Ankara’da basketbolseverler salonun tamamını doldurdu. Salonda Fenerbahçe taraftarının ağırlıklı olması dikkati çekti.

Mualla Koç takımını boydak bırakmadı

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ulvi Belletici, solgun-lacivertli takımı bu it canlı maçta Ankara’da serbest bırakmadı.

Maçın başlamasına gücük tıpkı müddet kala salona giren Yüce Koç’a zerrin-lacivertli taraftarlar görelik gösterisinde bulundu.

Itouidis ve Ergin Ataman benzeri sefer daha rakip

Fenerbahçe Beko’nun kullanılmamış başantrenörü Dimitris Itoudis ile Anadolu Efes’in tecrübeli antrenör Olmuş Ataman’ın rekabeti bire bir nöbet daha Türkiye’ye taşındı.

Başantenörlük kariyerine Türkiye’de 2013 yılında Türkiye’dahi Banvit’te başlayan Itoudis, 1 yıl sonraları büyük başarılar elde edeceği Rusya’nın CSKA Moskova takımına geçmişti. 2013-2014 sezonunda Galatasaray’ı işveren Ergin Ataman ile Itoudis, 8 sene bilahare Türkiye’dahi ayrımsız kez daha rakip oldu.

Bu 8 yıllık zamanda başta THY Avrupa Ligi finali oluşmak üzere birçok sefer karşı karşıya geleni iki deneyimli başantrenörün rekabeti Türkiye’üstelik Cumhurbaşkanlığı Kupası’yla tekrar başlamış oldu.

Yenilerin önce heyecanı

İki takımın eskimemiş transferleri ilk resmi maçlarına Cumhurbaşkanlığı Kupası’nda çıktı.

Fenerbahçe Beko’da Nick Calathes, Johnathan Motley, Scott Wilbekin, Samet Geyik, Nigel Hayes, Rum Efes’te ise Will Clyburn, Egehan Arna, Amath M’Baye ve Ante Zizic ilk defa kullanılmamış takımlarının formasını giydi.

Öte yandan 2016-2017 sezonunda gelişigüzel Darüşşafaka forması giyen Wilbekin, Clyburn ve Zizic birlikte yıllar bilahare Türkiye’ye dönüp bu maçta birbirlerine rakip oldu.

Share: