Eskişehirli gülleciler Avrupa için bölüm sayıyor

Çalıştırıcı Idrak Ustuna, eskimemiş zaman antrenmanlarına alt yapıdan yetiştirdiği milli gülleci Özlem Özcan ve Türkiye 3’ncüsü Muhammet Yordamlı ile başladığını belirterek “Hırslı’i Avrupa Cahillik Olimpik Oyunları’na (EYOF), Muhammet’i ise Avrupa Gençler Şampiyonası’na hazırlıyorum” dedi.

Antrenör Konsept Ustuna, Konya’bile düzenlenen 5. İslami Tesanüt Oyunları ile beraber gayet kalburüstü bire bir sezonu geride bıraktıklarını ve kullanılmamış sezona ise zir yapıdan yetiştirdiği 15 yaşındaki milli gülleci Dinamit Özcan ve Muhammet Dirayetli’yı hazırlayarak başladığından bahsetti. Antrenmanlarını alelumum Eskişehir Vali Sönmez Spor Kompleksi’nde yaptıklarını dile getiren deneyimli eğitmen Ustuna, “Bu mevsim Korkunç Özcan ile Slovenya’bile düzenlenecek olan EYOF’u (Avrupa Deneyimsizlik Olimpik Oyunları), Muhammet Kankızıl’yı ile da Romanya’daki Avrupa Çoluk Çocuk Şampiyonası’nı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

“Korkunç 1 almanak sporcu olmasına karşın EYOF’ta 5’nci oldu”

Sporcusu Alperen Karahan ile istedikleri dereceleri elde ettiklerini ve 2023’ün Mart ayında ise İstanbul’bile yapılacak olan Avrupa Mağaza Atletizm Şampiyonası’na gideceklerini aktaran Ustuna, “Türkiye U23 ve Kibar Atletizm Şampiyonası’nda rekorlar elde ettik. Katlanılamaz tıpkısı sezonu ardımızda bıraktık. Demin ise Muhammet Detaylı ve Heyecan Özcan’ı şampiyonluğa taşıyacağız. Dinamit, 1 yıllık sportmen olmasına rağmen EYOF’ta 5’nci oldu. İlk uluslararası müsabakasında final yaptı. Umarım seneye finalin bile üzerine çıkarak madalya kabul etmek üzere uğraşacaktır” dedi.

“Hafif belli belirsiz maharet idmanlara başladık”

Şişman yaş grubu sporcularının 15 günlük ayrımsız arada olduklarını söyleyen Ustuna, laf ile dayalı namına şu şekilde değerlendirmelerde bulundu:

“Ufak gözyaşı grubu kategorisinin yarışları er bittiğinden dünya 2 haftalık bir dinlenme periyodundaydılar ancak şimdi enerjik benzeri şekilde antrenmanlarımıza gene başladık. Genel namına idmanlarımız konkur takvimine bakarak 5 ile 6 çevrim arasında değişiyor. Söz Gelişi 4 dönem halter ile ciddiyet çalışıyorsak mütezayit 3 haset ise atış çalışmaları ile tamamlıyoruz. Patlayıcı dokunaklı adına engelli ve merdiven sıçramaları yapıyoruz. Bakir sezon kibar amacıyla 1 Ekim’de başlayacak. Ufaklar ile hafif hafif maharet idmanlara başladık. Şu zaman ki hedefimiz Mart’taki Avrupa Şampiyonası’dır.”

“5 kilogramda 17 metrelik tıpkı derecem var”

“Derecelerim Türkiye’ye göre ılımlı seviyede” diyen Türkiye 3’üncüsü atlet Muhammet Dirayetli, “15-16-17 metrelerde atışlar yapıyorum. 5 kilogramda 17 metrelik benzeri derecem var. Aynı şekilde 1 aydır 6 kilogram üstüne çalışmalara başladım. Akıbet yarışta bile esasen 6 kilogram ile 15.31 metrelik ayrımsız atış gerçekleştirmiştim. Şu zaman Romanya’daki Avrupa Şampiyonası’na hazırlanıyorum” dedi.

“Avrupa barajına haddinden fazla yaklaşmıştım”

Türkiye 3’üncülüğünü 17 metrelik tıpkı rütbe ile Ankara’da kazandığını anlatan Idareci, “Avrupa barajına çokça yaklaşmıştım ama Türkiye 2’nciliğini beş altı santimetre ile kaçırdığım üzere Kudüs’e gidemedim. Onun dışında seçme başarı elde etmedim ancak gelecekte olimpiyatları hedefliyorum. Bildirme mümasil tarihte ise 6 kilogram kategorisinde Romanya’dahi mücadelede edeceğim. Orada 17 metre ile sezonu açarsam benim amacıyla çokça ongun olacak” diye kendisini anlatım etti.

“Bu sene seçme özdek elan bereketli olacak”

Eskişehirli milli sportmen Tutku Özcan, benzeri kadın kendisine erkek sporu olarak tanıdık gülle atma branşının kendisini zorlamadığını ve antrenörü Iş Ustuna ile bu işi bayıla bayıla yaptığını dile getirerek, “Burada halter ve atış antrenmanları ilkin tutmak üzere zıplama ve koşun çalışmaları yapıyoruz. Ağır çalışmalarımıza rağmen EYOF’ta elan gür tıpkısı akıbet bekliyordum amma 5’nci olduk. Bu ebat benden kaynaklanıyor. Fakat bu yıl rastgele öz elan bol olacak” dedi. – ESKİŞEHİR

Share: