Eskişehir’de erkendoğan çağa 6 ay sonraları “mezuniyet belgesi” ile taburcu edildi

Eskişehir’birlikte 22 haftalık dünyaya mevrut çağa, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tababet Fakültesi Hastanesi Yenidoğan Aheste Hizmet Ünitesi’nde kısaca 6 ay süren tedavisinin arkası sıra taburcu edildi.

Rektörlükten yapılan açıklamaya bakarak, dirim sınırında dünyaya gözlerini açan Sabri Aka Yeler, sağlığına kavuştu.

Gösterişli Hizmet Ünitesi’nden evine uğurlanan bebeğin ailesine “Erkendoğan Çağa Itmam Belgesi” verildi.

Aileye belgeyi veren Prof. Dr. Sair Aydemir, Sabri Ağabey’nin sağlıkla “mezun” olmasının mutluluğunu ve gururunu yaşadıklarını söyledi.

Hastanede 178 gün izlenen ve er doğmanın getirdiği güçlüklerin üstesinden gelmeyi başaran bebeğin, ailesine kavuştuğunu belirten Aydemir, “Kendisi amacıyla sonuç basamak kritik olan bu dönemi atlatan bebeğimize it canlı yolculuğunda kösemenlik fail doktorlarımız ve abla ekibimizle ayrımsız araya gelerek kat belgesini vererek eve uğurlamayı planladık.” ifadesini kullandı.

Aydemir, gebeliğin 37’nci haftasından ilk dünyaya gelen bebeklerin “erkendoğan” yerine tanımlandığını hatırlattı.

Birlik gebeliklerin yaklaşık yüzdelik 10’unun anneye yahut bebeğe, kimi zaman bile parçalanmamış belirlenemeyen nedenlere ilişkin adına erkendoğan doğumla sonuçlandığını kaydeden Aydemir, “Birlik dünyada süt kuzusu ölümlerinin bildirme büyük nedeni prematüreliğe merbut gelişen sorunlardır. Bebek ne büyüklüğünde erken doğarsa kişi şansı o kadar azdır. 22’nci gebelik haftasında dünyaya gelen bire bir bebeğin hayatta kalma oranları acun genelinde ve ülkemizde yüzde 5-6 civarındadır.” bilgisini verdi.

Prof. Dr. Aydemir, avuç içi kadar yoz doğan bu bebeklere fakat bağlılık ve vukuf ile dokunulduğunda hayata büyük adımlarla bitmeme edebilmelerinin olabilir olacağını vurguladı.

Sabri Ağabey’nin ciddi bakımda izlemi sırasında multidisipliner yaklaşım mucip sorunların oluştuğunu bildiren Aydemir, “Bu konuda Yavru Cerrahisi Temel Bilim Dalı Akademisyen Doç. Dr. Mehmet Surhan Ardıl üstelik bulunmaz desteklerini vermiştir. Yaşam sınırında dünyaya mevrut erkendoğan bebeğin tedavi süreci ayrımsız grup anlayışı içerisinde başarıyla sonuçlanmıştır. Bebeğin ailesi üzere Neonatoloji Bölümü kendisine bizler da bu süreçte yanımızda olan ve emeklerini layenkati esirgemeyen yekpare meslektaşlarımıza teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Share: