Eş sahipleri sözleşmeleri 2 Temmuz’a erteliyor

Kira artışlarına getirilen yüzdelik 25’lik tahril 10 Haziran’birlikte uygulamaya girdi. 1 Temmuz 2023 yılına kadar sürecek düzenlemenin haziranda başlaması nedeniyle ikinci misil kapsama yutmak istemeyenlerin haziranda süresi gelen eskimemiş kira kontratlarını 2 Orak Ayı’a erteliyor. Dünya’bile Leyla İlhan imzasıyla düzlük alan habere bakarak, bazen karı sahiplerin ticari ünitelerde olduğu gibi konutta birlikte hava parası irade etmeye başlarken, gayrimenkullerini elan faziletkâr fiyatla kiraya çevirmek için kâin kiracıyı tahliye etme yoluna gidiyor. Uygulamayla birlikte kayıtdışılığın artacağı, mahkemelerdeki müstecir karı sahibi davalarının yoğunlaşacağı uyarısı yapılıyor.

“peştamallık devreye girdi”

Düzenlemenin 10 Haziran’üstelik başlayıp 2 Orak Ayı 2023’de bitecek şekilde uygulandığını söyleyen İstanbul Emlak Brokerları Kooperatifi (İSTEB) Umumi Heyet Başkanı Mehabetli Özcan, “Dolayısıyla demin girenler gelecek yılda yüzdelik 25 oranıyla anlaşma yapacak. Bu nedenle yıpranmamış kontratların ati sene birlikte yüzde 25’kap etkilenmemesi için 2 Temmuz’a erteliyorlar” dedi. Ayrıca işyerlerinde olduğu kadar hava parası kadar uygulamaların dahi devreye girdiğini anlatan Özcan, “Tahliye taahhütnameleri kabilinden icraat henüz çok uygulanıyor. Bu yapılması müstelzim benzeri şeydi. Ancak tek bir konuttan geliri olanların bu kapsamda kalmasının günahı ne. Bu nedenle düzenleme önü arkası düşünülmeden işlenmiş” diye niteledi. Sınırlamadan kontekst daha çok kiranın mebzul tıpkı yatırım olmadığını düşünenlerin evini satışa çıkaracağını, bunun da satılık konut sayısını artacağını dile getiren Özcan, “Fakat bu konutlar bile faziletkâr fiyattan satılacağı yeniden efdal rakamdan kiraya verilecek. Dolayısıyla bu bile kira sorununa çözüm olamaz. Evlerini satanlar ise Portekiz kadar ülkelere gidip sülale satın takanak. Şimdiden bunu duymaya başladık” dedi.

“Bu gelişim 3’üncü bahis haberlerine büyüklüğünde masraf”

Uygulamayı değerlendiren TURYAP Genel Müdürü Eksiksizlik Karadağ birlikte, sahadaki emlakçılarla konuştuklarında düzenlemenin uygulanabilir bulunmadığını söyledi. “Düzenlemeye belki kiracısından kıvançlı olan bol niyetli tıpkı kesim icazet verecek, ancak iri hizip çoğalma amacıyla hangi yapabilirim mücadelesi verecek” diyen Karadağ, “Kira tayin davalarında artışa bozukluk olacak. Görece kendini faal bulan, ‘ben korkuturum, taciz ederim’ şeklinde kendinde doğruluk bulanlar dolayısıyla 3’üncü konu haberlerine kadar bu hisse senedi gidebilir” dedi.

Servet sahiplerinin mağdur olmamak namına vasıta dışı paralarla mağduriyetini gidermeye çalışacağına özen calip Karadağ, “Familya sahipleri resmi kendisine yüzdelik 25 artırıp, vurdumduymaz kalanını taşıt dışı takanak. Müstecir birlikte ‘kayıt dışı şu kanaldan ödemeler yaptım’ deyip sorun için gidebilir. Mahkemelerdeki icar davaları artacak. Dolayısıyla kâin iktisadi şartlarda bu düzenleme bir tane başına tıpkı çözüm olamaz. Henüz iri kamusal sorunlara sefer açacak” yorumunda bulundu. ‘Kiracıyla ilgilenmek namına evimi satar, paramı alıp döviz, kızıl envestisman yaparım, kur korumalı hesaba koyarım’ diyenler olacağını kaydeden Karadağ, ancak bunların sayısının açılan çekişmeli davalar kadar kısık olmayacağını söyledi.

Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Yüksek Güvenç Kiraz da, uygulamanın türel boyutlarını anlattı. Borçlar Kanununun 344. Maddesini geçici husus ile değiştiren düzenlemesi ile TÜFE 12 maaş değiş oranı adına 10.06.2022- 01.07.2023 arasında icar çoğalma oranının yüzde 25 olacağını kaydeden Kiraz, “Bulunan sözleşmesi bitmeme eden kiracılar açısından 10 Haziran ve 30 Haziran arasında restorasyon dönemi mevrut birlik kiracılara iki yol yüzde 25 tavan sınırlaması uygulanacak. Bu çokça büyük tıpkı müsavatsızlık. İvedilikle kullanılmamış tıpkısı düzenleme yapılarak kanunun yürürlük tarihi geçmiş konuşulduğu kabilinden 01.07.2022-01.07.2023 olmalıdır” diyerek konuştu. 2023 yılının 1 Orak Ayı’una büyüklüğünde restorasyon dönemi mevrut kül kiracıların yüzdelik 25, sonrasında temadi dönemi gelmiş kül kiracıların ise TÜFE 12 maaş değiş oranı kapsamında artıracaklarını kaydeden Kiraz, “Bu noktada bütün hangi şekilde ne dönemde artma yaparsa yapsın 2024’te bundan sonra bozuk uygulama şekli olan TÜFE 12 aylık değiş oranı kapsamında artış yapacak” dedi.

İlanlar yüzde 2 azaldı, kiralar yüzde 1 arttı

Emlakjet Umumi Müdürü Miğfer İdikat, almanak kira kontratı bindirim oranına peş sınır getiren açıklamadan bu yana kiralık car adetlerinde kısa sürede yüzdelik 2 tenakus gözlemlediklerini söyledi. “10 Haziran’dan bu yana kiralık ilanlarda görülen azalmanın para sahiplerinin kiralık ilanlarını ferasetsiz çekmesi adına gitmek türlü” diyen İdikat, şöyle konuştu: “10-14 Haziran beyninde Türkiye’birlikte ortalama talep edilen kiralık eş fiyatlarında yalnızca birkaç günde yüzde 1’lik çoğalma görülüyor. Zımnında yeni regülasyon karı sahiplerini kiralama fiyatlarını belirlerken daha faziletkâr meblağları talep etmeye yönlendirebilir. Ancak şimdilik servet sahiplerin komutan ve isticar kararlarını askıya aldı kabil görünüyor. Mülklerin fiyatlarını tespit etmek üzere piyasayı gözlemlediklerini adisyon ediyoruz” diye konuştu.

Hane sahiplerinden kiracılara tahliye davası

Yurt Hukuku Derneği Başkanı Avukat Mehabetli Güvenç Kiraz, kâin düzenlemeden taşınmazlar sahiplerinin çokça dokunaklı şekilde rahatsız olduklarını söyledi. “Etraf enflasyonunu yüzdelik 100’nam üzerinde, TÜFE oranı üstelik yüzde 73 ve TÜFE 12 mahiye değişim oranı de yüzdelik 39,33’ken, bu oranın az daha yarısının icar zammına uygulanacak olmasını hem akıllıca bulmuyorlar hem üstelik Anayasaya hilaf görüyorlar” diyen Kiraz, “Bu noktada son 1 haftada haddinden fazla ciddi şekilde konut sahiplerinin kiracılarını kusmak istediklerini görüyoruz. Alelhusus gerekseme sebebiyle boşaltma gerekçesine dayanıldığını ve antrparantez mülklerini kiracılı aynı şekilde satarak yıpranmamış malike bu durumu aktarma etmek istediklerini görüyoruz” dedi.

Icar sorununa ‘çöpçatanlı’ hal

 

İş yeri kiralarına ense çizik için benzeri rica birlikte ATO’dan

 

İstanbul’dahi icar göçü!

 

Icar artışına çizi devrede! 1 yıl değişmeyecek

 

Share: