Eş Cinayetlerini Durduracağız Platformunun feshi davasına devam edildi

Avrat Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneğinin, kanun ve ahlaka karşıt faaliyetlerde bulunduğu iddiasıyla açılan kapatma davasının görülmesine devam edildi.

İstanbul 13. Asliye Hususiyet Mahkemesi’ndeki duruşmaya, müddeialeyh derneğin avukatları, başkan ve yardımcıları, temsilcileri ile bazen illerin baro temsilcileri katıldı. TBMM Kadın Koca Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanvekili Çiğ Nur Süllü, İsveç ve Hollanda konsolosluğundan temsilciler bile duruşmayı seyirci namına strateji etti.

Duruşmada amade bulunan Mor Çatı Karı Sığınağı Vakfı ile Önceki Dallar ve Kadınlar Derneği avukatları feri karışan talebinde bulunurken, Türkiye Avrat Dernekleri Federasyonunun davaya müdahillik koyulmak üzere başvurduğu öğrenildi.

Duruşmada kortej düz Avrat Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneğinin avukatları, mantinota davasının hukuka yeraltı olduğunu ve davanın düşürülmesi gerektiğini, davanamedeki iddiaların rapor özgürlüğü kapsamında olduğunu savundu.

Avukatlar, mahkemeye sundukları listedeki tanıkların dinlenilmesini istedi.

Müdahillik talepleri kabul edilmedi

Muğla’da öldürülen Pınar Gültekin’in babası Sıddık Gültekin, müdahillik talebinde bulunarak, “Kaynak kaybolduğu ant Bitlis’ten Muğla’ya gittim. Yanımda kimse yokken bu vasat vardı. Türkiye’da kapatılması müstelzim haddinden fazla dernek var. Bunlar kapatılacağı yerde insanlığa yarayışlı, bölüt hizmet eden bu derneğin lağvedilmek istenmesini anlamıyorum.” dedi.

Boşanmak istediği eşi yoluyla İstanbul’da maktul Muhterem Muhacir’in kızı Deren Melis Göçmen da müdahillik talebinde bulunarak, “Annemi 2013’te kaybettim. O günden bu güne kadar ortam yanımızdan ayrılmadı. Annemi kaybettikten bilahare ölmeyi istedim, internette kendimi nasıl öldürebilirim diyerek aratırken kadınları elbette yaşatırız diyerek aratmaya başladım. Tığ, biz diyorum zira yıllardır bu platformun üyesiyim.” ifadelerini kullandı.

Mahkeme, müddeialeyh derneğin bildirdiği tanıkların beyanlarının alınabilmesi amacıyla adreslerine davetiye gönderilmesine hükmetti.

Müdahillik taleplerinin reddine değişmeyen veren mahkeme, eksikliklerin giderilmesi amacıyla duruşmayı erteledi.

Duruşma öncesi ve sonrası İstanbul Türe Sarayı önünde toplanan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyesi kadınlar, matbuat açıklaması yaparak, davaya reaksiyon gösterdi.

Davanın konusu

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Fikri ve Endüstriyel Haklar Soruşturma Bürosunca hazırlanan davanamede, İstanbul Valiliği İl Dernekler Müdürlüğünün 29 Mart 2021 günlü yazısında, Şişli Kurtuluş’ta hareketlilik gösteren Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği karşı şikayetlerde bulunulduğu belirtiliyor.

Davanamede, bu şikayetlerde derneğin, “karı haklarını esirgeme kisvesi altında aile mevhumunu, kadınları ve çocukları bulunmayan sayarak parçaladığı, bu şahıslar üzerinden menfaat elde ettiği, toplumda kaos yaratıp mağduriyetleri artırmayı amaçladığı, Reisicumhur için taşlama söylemleri olduğu, aileyi ve toplumu parçalamayı amaçladığı, bozuk HDP milletvekilleri Sebahat Tuncel, Gülten Kışanak kabil isimlerle yıldırı faaliyetine katılan kadınları savunarak yayın yaptığı” bildirilerek, gereğinin yapılması isteniyor.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneğinin amacına, yasa ve ahlaka mugayir faaliyetlerle mevzuata hilaf zindelik gösterdiği tamlanan davanamede, derneğin feshine değişmeyen verilmesi talep ediliyor.

Share: