Erzurum’da etibba karaciğer kanseri ve tedavideki gelişmeleri değerlendirdi

Erzurum’de, muhtelif kentlerden mevrut bilgi insanları ve doktorların katılımıyla uykuluk kanseri ve tedavilerine yönelik toplantı yapıldı.

Türk Hepato Pankreato Bilier Cerrahi Derneğince kentte benzeri otelde düzenlenen Erzurum Lehçe Hepatosellüler Kanser Toplantısı’na, çeşitli kentlerden alanında eksper 100’ü aşkın bilim insanı ve mesleğe bakir başlayan doktorlar katıldı.

İstiklal Marşı ve kaçınmak duruşuyla başlayan ve 3 oturumda düzenlenen toplantıda, alanında bilirkişi bilim insanları karaciğer kanserinde bakir markerlar (araz), mefsuh subtipler ve radyolojik görüntüler, sirozlu hastalarda takip, ablatif tedaviler, eskimemiş onkolojik ajanlar ile organ aktarımı merkezlerinin çalışmaları hakkında banak yaptı.

Türk Hepato Pankreato Bilier Cerrahi Derneği Başkanı Prof. Dr. Mustafa Asalet, güruh öncesi AA muhabirine, Erzurum’birlikte karaciğer kanserlerinin başlık namına sunulduğu toplantıya türlü illerden çok sayıda doktorun katıldığını aktardı.

Toplantıda uykuluk naklinde akıbet merhale başarılı deneyimleri olan Malatya, Erzurum, İstanbul ve İzmir kadar merkezlerin sonuçlarının değerlendirileceğini anlatan Kerem, “Toplantıda Türkiye ve dünyada haddinden fazla kısık sav olan karaciğerin primer kanseri olan hepatosellüler kanserde yıpranmamış gelişmeleri, eskimemiş tümörler, otama modeliteleri ve Türkiye’birlikte uykuluk naklinin durumunu konuşacağız.” dedi.

Soyluluk, topluluk yerine lehçe toplantılarla hem meslektaşları tıpkısı araya getirip bilgelik ve deneyimlerin paylaşılmasını hem da yıpranmamış gelişmelerden anaç olup hastalanmış tedavilerinin henüz bereketli noktaya getirilmesini amaçladıklarını vurguladı.

Atatürk Üniversitesinin haddinden fazla esaslı ve deneyimli aktarım ekibi olduğunu ve toplantının üniversitenin Organ Nakli Merkezi Müdürü Prof. Dr. Gürkan Öztürk öncülüğünde yapıldığını ifade eden Kerem, “Beklentimiz toplantıya gelen katılımcılara kullanılmamış gelişmeler karşı bilgiler vermek, görmüş geçirmiş merkezlerin sonuçlarını ısınmak, yaptıklarımızı ve yapacaklarımızı cenkleşmek ve alelhusus taze meslektaşlarımızı bu konuda eğitmektir.” diyerek konuştu.

Toplantının açılışında mütekellim Prof. Dr. Öztürk de Toplum Örgütü Başkanı Asalet ve yönetim kurulu üyeleri ile toplantıya katılanlara teşekkürname ederek, toplantının bilim dünyasına ve insanlığa hayırlar getirmesini diledi.

Çevrim içi düzenlenen ve youtube üzerinden etkili yayınlanan toplantıya, uzaktan bağlantıyla üstelik ortaklık sağlandı.

Share: