Erzurum’da etibba acil vakaların “karekod”la anlatıldığı tezkere yazdı

Erzurum’da doktorlar, acile mevrut vakalar ve bunların mefsuh görüntülerinin “karekod” uygulamasıyla anlatıldığı tezkere yazdı.

Atatürk Üniversitesi Tababet Fakültesi Ivedili Tıp Anabilim Dalından Doç. Dr. Abdullah Osman Selek, yıllarca ivedi serviste edindiği deneyimleri, travmalar, gark, hatır hasarı ile vücudun türlü yerlerindeki kırıklar gibi münhezim görüntüleri pusula haline beyan etmek istedi.

Verimli, mütenevvi kentlerde müstacel servisin birlikte nöroloji, ciğer cerrahisi, dahiliye, nöroşirürjiyen, ayn, ortopedi ve kulak kibir boğaz kabil uzman doktorlardan oluşan 63 keyif personeli ile “Ivedi işler A’dan Z’ye Görüntüleme” isimli eseri hazırladı.

Baş editörlüğünü Bonkör’ın yaptığı ve vakaların haleldar görüntülerinin karekod uygulamasıyla anlatıldığı kitabın, acil hekimlerinin beraberinde tedrisat üyeleri ile tababet fakültesi öğrencilerine acil serviste tanıdık vakalarda kat kılık olması hedefleniyor.

Semih, AA muhabirine, bahis konusu kitabın yıllarca emek verilmesiyle elde edilen deneyimlerden yola çıkılarak 6 ayda hazırlandığını söyledi.

Kitapta 125 konunun ele alındığını anlatan Bonkör, “Tezkere içeriğinde acile başvuran hastaların hastalıkları, bu hastalara neler yapılması gerektiği, olay, yöre teşhis ve otama kısımları bulunuyor. Kitabın bildirme heybetli özeliği ise teknolojiyi kullanarak karekod uygulamasıyla kitaptaki konuların patolojik görüntüleri ayrıntılarıyla anlatılıyor.” dedi.

Bonkör, yıllarca ivedili serviste gördüğü vakaları pusula haline getirdiği amacıyla mutlu olduğunu belirterek, çokça sayıda vakanın görüntülerinin bulunduğu kitaptan okuyucuların muhteşem tecrübeler elde edeceğini aktardı.Share: