Erzurum haberi… Erzurum ve Ardahan’da parçalı güneş tutulması istekle izlendi

Ay’ın Zaman ve Acun arasına girmesiyle oluşan parçalı güneş tutulması Erzurum ve Ardahan’üstelik gönülden izlendi.

Erzurum’birlikte, Atatürk Üniversitesi yerleşkesinde, Astronomi ve Feza Bilimleri Bölümlü ile Astrofizik Kulübünce (AKIN) planlı güneş tutulması etkinliğine, çok sayıda darülfünun, ilkokul ve ortaokul öğrencisi ile vatandaş katıldı.

Öğrenciler ve vatandaşlar, yerleşkedeki ormanlık alanda kurulan teleskoplardan gün tutulmasını istekle strateji etti.

Heyet Uzay Bilimleri Araştırma Görevlisi Hüseyin Asker, AA muhabirine, Ay’ın mahrek hareketi sırasında Tarih ile Dünya arasına girmesiyle Ay’ın Devir’in bire bir kısmını kapatmasına güneş tutulması denildiğini belirterek, “gün tutulması sene zarfında sunma birkaç 2, yeryüzü aşkın ise 5 kez tekrarlanmaktadır. Hatır kendisine Türkiye’den 2022 yılındaki geçmiş Sıra tutulumunu gözlemliyoruz.” dedi.

Asker, gün tutulması sırasında Tarih’e boş gözle bakılmaması gerektiğine dikkati çekerek, bu durumda özel üretilmiş filtreli müşahit ve sıra gözlükleri kullanılmasını önerdi.

AKIŞ Başkanı Yasin Esmer da dört teleskop ile gün tutulması etkinliğini gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Etkinliğe katılan ortaokul öğrencisi İlberak Kuzeci üstelik “Teleskopla Devir tutulmasını seyrederken çokça heyecanlandım, iyice etkinlikti, çok kıvançlı kaldık.” dedi.

Öğrencilerden Zeynep Ece Kortej de okul yerine Ruz tutulmasını gözlemleye geldiğini belirterek, “Teleskopla Çağ tutulmasını gözlemledik, eğlenceliydi.” diyerek konuştu.

Üniversite öğrencisi İrem Kraliçe Akçay bile feza bilimlerine küçüklükten beri acemi olduğunu belirterek, etkinliğe katıldığı üzere mutlu olduğunu aktardı.

Ardahan

Ardahan’da bile vatandaşlar ve öğrenciler, Milli Emir Parkı’nda, Ardahan Bilgi ve Danışma Merkezi’nce düzenlenen “Heyet Bilimine Farkındalık Şenliği”nde özel gözlüklerle modüler Devir tutulmasını izledi.

İl Milli Eğitim Müdürü Erhan Keder, etkinliği özne sarıklı ve öğrencilere teşekkürname etti.

Etkinliğin bilime cebin duyarlılık oluşturduğuna meni fail Endişe, “Yapılan çalışmaların taçlandırıldığı saha bura. Öğrencilerimiz, materyallerle Devir tutulmasını yer fena hâlde şekilde bize anlattılar. Tıpkısı zamanda Güneş, gezegenler ve hava hakkında bilgi sahibi olduk.” ifadesini kullandı.

Share: