Erzincanlı çoban, sürüsünün peşinde noksan asır geçirdi

Erzincan’üstelik çocukken başladığı çobanlığı 50 yıldır istekle sürdüren İlhan Kucak, ömrünü koyun sürüsünün peşinde geçirdi.

Akyazı Mahallesi’nde güçlü 58 yaşındaki İlhan Kucak, yaklaşık 300 koyundan oluşan sürüye ilkbahar, yaz ve güzün yaylada, kışın üstelik ahırda bakıyor.

Yavru yaşlarda başladığı çobanlığı 50 yıldır sürdürerek geçimini sağlayıcı Koyun, seçkin dolaşma karakaçan sırtında evet da bilgisiz kilometrelerce defa katediyor.

Yılın yarısını arazide nâkil Kucak, hayvancılığın yer iri girdilerinden olan ağızotu maliyetlerini hafifletmek üzere antipatik havaya rağmen hayvanlarını otlatmaya devam ediyor.

Odun ateşinde demlediği çayla ısınmaya etkin Kucak, sağlığı ahali verdiği sürece hayvancılık faaliyetlerine aylamak istiyor.

“Herkes kişi imkanları kadar çalışsın ki kalkınalım”

İlhan Kucak, AA muhabirine, önceleri yıldırı nedeniyle yaylalara çıkmaktan korktuklarını hatırlattı.

Başarılı operasyonlarla bölgenin huzura kavuştuğunu tabir fail Kucak, şöyle konuştu:

“Demin bundan sonra erkin şekilde yaylaya çıkıp iniyoruz. 50 yıldır çobanlık yapıyorum. Bundan dahi gocunmuyorum. Cümle kişi imkanları ölçüsünde çalışsın ki kalkınalım. Tümce ülke için çalışmalı. Sıhhatli olsun Mehmetçiğimiz, düzenlilik kuvvetlerimiz yardımıyla biz burada gezebiliyoruz.”

İlhan Koyun, herkesten üretimle vatanına ve milletine katkı sağlamasını atlaya zıplaya, “Seçkin husus şehir ve vatan amacıyla. Burada benzin, peynir ve et üreterek ülkemize yardım sağlıyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Çocuklarından Erzincan Küçük Asya Lisesi sonuç sınıf öğrencisi Ercan’ı 2007’de, Erzurum Atatürk Üniversitesi Eğitim Bilimi Fakültesi Kılavuzluk ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü birinci sınıf öğrencisi Rıdvan’ı ise 2010’bile gidiş geliş kazasında kaybettiğini anlatan Kucak, bambaşka esas ve babaların bir acıları yaşamaması için herkesten gidiş geliş kurallarına uymasını istedi.

Share: