Erzincan’da Siyanür Sızıntısı Yaşanan Değerli Madeni Yeniden Faaliyete Geçti. İliçli Vatandaş: “Suları De İçmeye Korkuyorsun”

DUYGU NİL ÖZER

Erzincan’ın İliç ilçesinde canlı vatandaşlar, siyanür sızıntısıyla gündeme gelen kızıl madeni dolayısıyla rahatsız olduklarını, ürünlerinde verimin düştüğünü aktardı. Geçimini çiftçilik ile sağlayıcı İliçli ayrımsız yurttaş, “Bize zararı imkânsız olur mu. Bu zamana kadar meyvelerimizde, sebzelerimizde tıpkısı bakımı yapıyorduk bire bir derinti yemiş oluyordu. Deminden ise tek madde bulunmayan. Cevizlerde, elmalarda, dutlarda, üzümlerde hiçbirinde bir husus namevcut. Herhalde madene bağlıyoruz” dedi. Başka benzeri vatandaş ise, “Zararı gayrimümkün evet mu rastgele şeye zararı var. Suları dahi içmeye korkuyorsun” diyerek konuştu.

Erzincan’ın İliç ilçesinde bulunan ve Anagold Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından işletilen altın madeninde güzeşte haziran ayında siyanür sızıntısı yaşanmış; Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, firmaya 16,4 milyon liralık nakdî ceza kesmiş ve madenin faaliyetini durdurmuştu. bahis konusu maden ocağı baştan faaliyete geçmişti.

“AÇILMASINI İSTEMİYORUM”

İliç’te faal vatandaşlar, ocağın faaliyetlerini sürdürmesine aksülamel gösterdi. İliç ilçesinde hayat dolu bir vatandaş, “Madenin etkin temas şeye zararı var. Hiçbir şey namevcut kalmadı ki tıpkı öz. Bostanları toplamaya gidiyoruz onları bile kurutuyor. Efsus olur, açılmaması lazım. Âdem öz çıkarını düşünüyor vatandaşı düşünmüyor kim. Hastaymış, ruhsuz… İliç’i tıpkı kontrol deri kâffesi kanserdir. Ben açılmasını istemiyorum” dedi.

Tıpkısı apayrı yurttaş ise, “Zarar var yok değil amma kanıtlayamıyoruz. Arıya da bitkiye da toprağa da hayat üstelik hepsine zararı var. Aynı sızdırılmış ergin Çevre Bakanı kapatmış esasen açmışlar. Nasıl kanıtlayalım?” ifadelerini kullandı.

“AYNI ŞEKİLDE BAKIYORUZ, MEYVELERİMİZ YETİŞMİYOR”

İliç’e sınırlı benzeri köyde çiftçilik ile geçimini sağlayıcı yurttaş, “Bize zararı olamaz evet mu. Bu zamana büyüklüğünde meyvelerimizde, sebzelerimizde benzeri bakımı yapıyorduk tıpkı sürü yemiş oluyordu. Deminden ise tek özdek namevcut. Cevizlerde, elmalarda, dutlarda, üzümlerde hiçbirinde bire bir madde namevcut. Herhalde madene bağlıyoruz” dedi.

Benzeri apayrı yurttaş ise senelerdir ağaçlarının kurumadığını deminden ise kurumaya başladığını belirterek, “Zararı olmaz tamam mu herhangi bir şeye zararı var. Suları bile içmeye korkuyorsun” diye niteleyerek konuştu.

“BU DOĞANIN İÇİNDE KİMYASALLAR KALIYOR”

İYİ Fırka İliç İlçe Başkanı Mütehammil Doğan ise şunları söyledi:

“Bu maden doğada ağır sıklet aynı tahribat meydana getiriyor. İnsan sağlığı açısından bilimin söylediği ortadayken bunun üstü meydanda aleni bir şekilde işletilmesine ben karşıyım. Toplum açısından, bulunduğumuz bölge açısından zararları olduğunu ve bunun banko bu şekilde işletilmemesi gerektiğinden yanayım. Seçkin kalem tedbiri aldıklarını söylüyorlar ama kimyasallar değişiyor mu değişmiyor. Bu tahribat değişiyor mu değişmiyor. Bizim bölgemiz 250 bin mebde koyunculukla cıvıl cıvıl ayrımsız yerdi demincek bizim ilçemizde 15 bin kelle kucak yok. Soylu Erki yerine birlikte verilmiş bir zararı var. Anagold madenciliğin işlettiklerinin iktisadi değerinin farkında sıfır ayrımsız cemiyet eroin işletilsin diyerek burada önlerindeki değerleri kaybettiler. 250 bin başlangıç koyun, gayda peynirinin merkezi bura. Bunlar şu an namevcut hakeza ayrımsız değeri İliç kaybetti. Tabiat namına da çokça kısık bire bir tahribat altında. Kimyasallarla sağlık açısından, huy açısından… Burası Fırat nehrinin kenarında olan ayrımsız meydan bunun kenarında kimyasallarla yapılan netice bakımından santim santim süzülüp içinden alınmıyor. Bu doğanın zarfında kimyasallar kalıyor.”

HANGI OLMUŞTU?

Erzincan’ın İliç ilçesinde, Anagold Madencilik Endüstri ve Ticaret AŞ’nin işlettiği zer madeninde, Haziran 2022’üstelik siyanür sızıntısı yaşanmış; Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı vasıtasıyla madene 16,4 milyon liralık para cezası kesilmişti. Vekillik, madenin faaliyetini durdurmuştu. Sızıntıyı kabul fail şeriklik yaptığı yazılmış açıklamada, “Fenomen neticesinde içerisinde 8 kilo siyanür mevcut 20 tona yakın seyreltilmiş solüsyonu, maden alanı içindeki beyaz zehir muvasala yoluna aktığını ve bunun Tespit Raporu’nda birlikte belirtildiğini burada bir sefer henüz anımsatmak isteriz” ifadelerine meydan vermişti. maden kuyusu, 26 Eylül’üstelik yeniden faaliyete geçmişti. Müşareket, şu açıklamayı yapmıştı:

“Çöpler Madeni, ilgili Bakanlıklar ve Kamu Kurumları marifetiyle belirlenen lüzumlu ıslah girişimlerini tamamladığına dair resmi onayları aldı. Bu iyileştirmeler, 21 Haziran’birlikte meydana gelen olayın belkili tekrarlamasını önlemek amacıyla katma esirgeme temin etmek için tasarlandı. İstenilen iyileştirilmelerin tamamlanmasıyla Anagold Madencilik, 21 Haziran’daki döküntüye kez açan koşulları ele aldı. Çöpler Madeni’ne 23 Eylül 2022 itibariyle yeniden faaliyete başlaması için diploma verildi. Çöpler beyaz zehir ekibi, baştan faaliyete başlama döneminde ilişkin Bakanlıklar ve Amme Kurumları ile yakın temasta bulunmaya devam edecek.”Share: