Erzincan’da şehitler “Irtibat Kamu”nde anıldı

ÇOKLUK Vakfı ve Sarıkamış Şehitleri Gönüllüleri, şehitlerin anısına “Temas Bütün” düzenledi.

Cem Vakfı Ulalar Cemevi’nde düzenlenen programda, şehitler anılarak dualar edildi.

Prof. Dr. Bingür Sönmez’in Sarıkamış şehitleri ile ilişik sunumunun peşi sıra konuşan Erzincan Valisi Mehmet Sirkat, dünyanın kurulduğu günden beri hak ile batılın bire bir mücadelesinin olduğunu söyledi.

Alevi ile Sünni, Kürt ile Türk’ün bağlantı ve muadele içre yaşadığını tamlayan Kibrit, şöyle konuştu:

“Bizler Hakk’ın temsilcileri kendisine Bedir’den Kerbela’ya, Malazgirt’ten Çanakkale’ye, Halas Savaşı’na, bağırsak düzenlilik harekatından Kıbrıs’a, 15 Temmuz’a seçkin nerede Hak üzere, ana üzere canını feda fail şehitlerimizi anıyoruz ve onların izinde ve uğrunda yürümeyi kendimize şiar ediniyoruz. Bizler duygusal Erzincan’ımızda tıpkısı ve beraberiz, iri ve diriyiz. Bunu müşahede ediyoruz. Bu ulus geçmişinde Türk’tü, Kürt’tü, Alevi’ydi, Sünni’ydi tek ayrımı olmaksızın Efendimizin izinde, Hz. Ulvi Efendimizin izinde, Hz. Hüseyin’in ruhu ve şiarıyla sefer yürümüş ve birlik dünyada İlahi Kelimetullah’ı yayarak tek mezhepsel, inançsal ve gerçeklik bağlamında ayrım gözetmeksizin adaleti, hoşgörüyü yaymış, birlik ve beraberliğe etken olmuştur. Gine tıpkısı şiarla bilcümle bu arada yürüyoruz.”

Tunceli Valisi Mehmet Ulu Özkan, yurt için birçok evlatların martir olduğunu tabir ederek, “Elbette onlar, elbette bizler, tabiatıyla sizler bu yolda yürür iken bire bir olmalı gönüller, aynı olmalı yabancılar, aynı semaya kalkmalı yabancılar.” dedi.

Erzincan Belediye Reisi Bekir Aksun, TOPLAMA Vakfı Genel Komutan Vekili Hasan Sezgin de programda birer müracaat yaptı.

Konuşmaların peşi sıra davetlilere banak dağıtıldı.Share: