Erzincan’da “sahte hekim” ambulansla sökel naklederken yakalandı

Kanı kanaması nâkil hastayı özel tıpkısı firmaya ilişik ambulansla Van’dan İstanbul’a naklederken Erzincan’birlikte yakalanan “yapmacıklı hekim”, sevk edildiği savcılıkça serbest bırakıldı.

Alınan bilgiye göre, us kanaması nâkil ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Tababet Merkezi’nde tedavi gören tıpkı sökel, yakınları vasıtasıyla İstanbul’a nakledilmek istendi.

Bunun üzerine İstanbul’dahi hususi cankurtaran hizmeti veren firma tarafından gönderilen ambulansa alınan sayrı, Van’dan İstanbul’a nakledilmek üzere yola çıktı.

Erzincan Akyazı Aplikasyon Noktası’nda Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Ofis Müdürlüğü ile Uyuşturucu Suçlarla Savaşım Ofis Müdürlüğü ekiplerince ortak yapılan uygulama esnasında durdurulan ambulans arama edildi.

Ambulansta hastaya refakat fail ve kendini “bala doktoru” namına tanıtıcı Osman Ç’den “hekim kimliği” soruldu. Üstünde hekim kimliğinin bulunmadığını, kaşesinin olduğunu belirten Osman Ç, suratsız ve karmakarışık tavırları üzerine ambulanstan indirildi.

Yapılan kontrollerde “yapmacıklı hekim” olduğu mahsus ve doktor önlüğü giyen Osman Ç. gözaltına alındı.

Tıbbi yazmanlık bölümü mezunu olduğu öğrenilen Osman Ç’nin İstanbul’daki ayrımsız hastanede cankurtaran şoförlerine ve çalışanlarına kendini hekim namına tanıttığı belirtildi. Dünyalık karşılığı gâh hastalara tılsım yazdığı ve afiyet kurullarında ifade alımlarına tavassut ettiği öne sürülen Osman Ç, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye gönderme edildi.

Osman Ç, savcılıktaki ifadesinin arkası sıra başıboş bırakıldı.

Ambulansın içindeki rahatsız ise kontrollerin arkası sıra İstanbul’a gönderildi.

“Üzerimdeki kaşeyi matbaada 2-3 ay ilk yaptırmıştım”

Münasebetsiz Osman Ç, emniyetteki ifadesinde, İstanbul’üstelik tıpkısı oluşum firmasında çalıştığını belirtti.

Çalışmadığı eyyam Başakşehir’birlikte mevcut aynı hastaneye gittiğini tabir eden Osman Ç, şunları kaydetti:

‘Burada pestil ve marazlı yakınlarına termin, MR yahut tomografi sırası almaları üzerine arkalama ederim. Bunun için dünyalık temenni etmem fakat bana gönüllü kendisine dünyalık verirlerse reddetmem. Elden servet almam, mahalleden arkadaşımın adisyon numarasını isteyenlere verirdim. Onlar bile istedikleri büyüklüğünde parayı gönderirler. Genelde 200-300 lira civarında servet gönderirler antrparantez hastalara özürlü raporları alabilmeleri üzere afiyet kurullarından termin almaları üstüne arkalama ederim.”

en üst aynı kamer önceki ayrımsız hastanede doktorun şikayeti üzerine polis güçleri merkezine götürüldüğünü belirten Osman Ç, “Tıpkı doktordan bir pestil için termin almak amacıyla doktor olduğumu belirterek termin vermesi için ricacı oldum ancak hekim bana meslekle ilişkin sorular sorunca cevaplayamadım ve bunun üstüne polis güçleri merkezine götürülerek rapor verdim, savcılıkta dahi ifade verdim ve başıboş bırakıldım.” ifadelerini kullandı.

İstanbul’daki benzeri hastanede tanıştığı cankurtaran şoförlerine kendini doktor yerine tanıttığını itiraf fail Osman Ç, Van’dan sayrı aktarım sürecini şöyle anlattı:

“İstanbul dışında takkadak Van iline ambulans ile gittim. Hastanede tanıştığım cankurtaran şoförlerine kendimi hekim namına tanıtmıştım. Beni refakatçi olmam üzere aradıklarında akseptans ederek 29 Kasım’dahi İstanbul’dan Van’a gidip hastaneden hastayı aldık. Üzerimde bulunan kaşeyi Bakırköy’dahi kâin bire bir matbaada 2-3 kamer önce yaptırmıştım. Bu kaşeyi benden kendimi hekim kendisine tanıttığım cankurtaran görevlileri istemişti. Kaşeyi ambulansta evrakları ben olmadığım zamanlarda kapatmak için vermiştim. Cankurtaran şoförü boş reçeteyi, eczaneden antibiyotik alabilmek için benim kaşemi basarak kullanırdı.”

Osman Ç, hastanede on paralık marazlı araştırma etmediğini iddia ederek, “Hastanede doktordan termin alabilmek, doktor kendisine tanıttığımda doyurmak üzere önlüğü giydim. Tıpkısı defa dahi hastanede otama gören babaannemi almaya gittiğimde giymiştim.” ifadelerini kullandı.

Share: