ERZİNCAN’DA ‘BİRLİK CEM’İ DÜZENLENDİ

ÇOKLUK Vakfı ve Sarıkamış Şehitleri Gönüllüler aracılığıyla Erzincan’dahi ‘Angajman Cem’i düzenlendi.

Türkiye’nin angajman ve beraberliğine dikkat elde etmek amacıyla Erzincan’daki Cem Vakfı Ulalar Cemevinde düzenlenen Irtibat Cem’ine Erzincan Valisi Mehmet Sirkat, Tunceli Valisi Mehmet Yüksek Özkan, 3’üncü Cıvıl Cıvıl Komutanı Tümgeneral Zor Türkgenci, Erzincan Şehremini Bekir Aksun, Toplama Vakfı Başbuğ Vekili Hasan Sezgin, kamu çalım ve kuruluşlarının temsilcileri, sivil topluluk örgütlerinin temsilcileri ve davetliler katıldı.

Sarıkamış Şehitleri Tesanüt Grubu Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez, Sarıkamış şehitleriyle ilgilendiren tike yaptı. Çokluk Vakfı Başkan Vekili Hasan Sezgin, “Bedir’den Kerbela’ya, Kerbela’dan Sarıkamış’a ve Çanakkale’ye, Çanakkale’den günümüze bu vatan için canlarını vermiş bilcümle şehitlerimizi adlandırmak üzere düzenlediğimiz Bağlanak Cemi’ne kalburüstü geldiniz birliğimiz daima olsun” dedi.

Ulalar Cem Evinde birliğin, beraberliğin resmini gördüklerini söyleyen Erzincan Şehremini Bekir Aksun, “Binlerce ok tıpkı arada olduğunda kim kırabilir kim. Onun için üstelik hepimiz Ahmet Yesevi Hazretlerinin amacında gitmeye, koku tüketmeye, faaliyet koymaya niyetlenmiş canlarız” diye niteleyerek konuştu.

Programda temas mesajı veren Tunceli Valisi Mehmet Ulu Özkan ise şunları söyledi:

“Cana can katanlar. Tarihten bu tarafa Asya’dan Anadolu’ya nice vatan evlatları nice yiğitler Delege yolunda Hz. Ali efendimiz uğrunda Hz. Hüseyin efendimiz izinde şehitliğe erişti. Şuhedaya karıştı. ve fos hazır dahi birlikte nice yiğitlerimiz, birçok erlerimiz bu yolda yürümeye bitmeme ediyorlar. Elbette onlar, bittabi bizler, tabiatıyla sizler bu yolda yürür iken benzeri olmalı gönüller, bire bir olmalı eller, tıpkısı semaya kalkmalı ağyar. Bu komütatör ile ego bu rağbet buluşmasına şehidimizin, şuhedamızın ardı sıra çapmak için davetlerinize antrparantez şükranlarımı sunuyorum.”

‘ŞEHİTLERİMİZİ ANIYORUZ’

Erzincan Valisi Mehmet Arak, “Allah angajman ve beraberliğimizi daim etsin. Bu ilişki ve beraberliği mizan hesabına Ulalar Cemevimizin ev sahipliğinde Erzincan’dahi canlarımızı ağırlamaktan, tıpkı ve beraber olmaktan şişman bire bir itibar duyuyorum. Acun kuruldu kurulalı türe ile batılın bire bir mücadelesi var. Bizler hakkın temsilcileri yerine Bedir’den Kerbela’ya, Malazgirt’ten Çanakkale’ye, kurtuluş savaşına, İç Düzenlilik Harekatından, Kıbrıs’a, 15 Temmuz’a herhangi bir nerede doğruluk üzere cins için canını feda fail şehitlerimizi anıyoruz ve onların izinde ve uğrunda yürümeyi kendimize nişan ediniyoruz. Bizler birey Erzincan’ımızda ayrımsız ve beraberiz. İri ve diriyiz. Bunu görme ediyoruz. Alevisi ile Sunnisi ile, Kürd’ü ile Türk’ü ile bu bağlantı ve beraberliği bütün beraber yaşıyoruz. Bu kavim geçmişinde Türk’tü Kürt’tü, Alevi’ydi Sunni idi hiç bir ayrımı olmaksınız Efendimizin izinde. Hz Şanlı efendimizin izinde, Hz. Hüseyin’in ruhu ve şiarıyla el yürümüş ve cümle dünya üstelik İlahi Kelimatullah’ı yayarak tek mezhepsel, inançsal ve nesep bağlamında ayrım gözetmeksizin adaleti ömre bedel görüyü yaymış temas ve beraberliğe sebep olmuştur. Gene tıpkısı şiarla bilcümle bu arada yürüyoruz. Tanrı kontak ve beraberliğimizi daim etsin” diye niteleyerek konuştu.

Yapılan konuşmaların peşi sıra program ‘Toplama’ ile sona erdi.Share: