Erek Buyruk: Sağlık Bakanlığı, Bu Sene bile Grip Aşısının Tedarikinde ve Dağıtımında Sorunlar Yaşıyor

CHP Ankara Mebus Murat Egemenlik, iki firmanın ücretli enflüanza aşısı getirdiğini amma bunların depolarda bekletildiğini açıkladı. Egemenlik, “Vatandaş eczaneye gidiyor, eczacı vatandaşın etiket numarasını sisteme işleyip ücreti karşılığında grip aşısını depodan alabiliyordu. Ancak Sağlık Bakanı, bu sistemin bu yıl için hizmete açılmasına müteveccih talimatı vermediği üzere tümce işlemiyor ve yurttaş ücreti karşılığında bile aşıya erişemiyor. Keyif Bakanlığı, değme sene olduğu gibi bu sene bile grip aşısının tedarikinde ve dağıtımında sorunlar yaşıyor” dedi.

Esenlik Bakanı Fahrettin Kayırıcı, mazi 65 gözyaşı üstü ve erdemli riskli kronik hastalığı olan yurttaşlar için enflüanza aşısının e-nabız sisteminde tanımlandığını duyurdu. CHP Ankara Saylav Maksat Irade bile grip aşısında yaşanan sorunları TBMM gündemine taşıdı.

Emir, konuyla ilişkin Keyif Bakanı Fahrettin Insan’nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Yurttaşların grip aşısı bulamazken, ancak dışından getirilen yüzbinlerce düze aşının bürokratik engeller nedeniyle depolarda bekletildiğini açıklayan Emir, şu değerlendirmeleri yaptı:

“VATANDAŞIN ÜCRETSİZ GRİP AŞISINA ULAŞMASI ELAN DE ZORLAŞTI”

“SGK’nın kalın kafalı ifa listesine alınan vaxigrip isimli telkih üzere bu yıl 3 milyon düze üstlenme edilmişti. Eylül başında büyük aynı kısmının geldiğini biliyoruz. Fakat bu aşılar tıpkı aydır Keyif Bakanı’nın talimatını bekliyordu. Sonunda reçeteli grip aşıları amacıyla sav çözüldü ve eczanelere dağıtılmaya başlandı. Bu sene de aşılama ensiz olacağı amacıyla adet sistemi getirildi. Yani hastalar riziko durumuna göre kategorilendirilecek ve öncelikli kendisine kronik hastalığı bulunanlar ile 65 gözyaşı üstü olanlar ücretsiz aşı alabilecek. Ancak burada bile pratikte sorunlar ortaya çıkmaya başladı. Çünkü Sağlık Bakanlığı hem Reçetem Bilgi Sistemi hem bile SGK’nın Medula sisteminden çıkar yol üretilmesi şartı getirdiği amacıyla vatandaşın ücretsiz grip aşısına ulaşması daha birlikte zorlaşmış oldu.

“YÜZBİNLERCE DÜZE AŞI, ŞU ANDA DEPOLARDA BEKLETİLİYOR”

Diğer yandan değişik iki firma da vurdumduymaz ödeme kapsamında olmayan ve vatandaşa ücreti karşılığında verilebilecek grip aşısı getirdi. Bu şekilde yüzbinlerce doz aşı, şu anda depolarda bekletiliyor. Eczaneler, depolardan bu aşıları alamıyor. Vatandaş eczaneye gidiyor, eczacı vatandaşın etiket numarasını sisteme işleyip ücreti karşılığında enflüanza aşısını depodan alabiliyordu. Ancak Afiyet Bakanı, bu sistemin bu yıl üzere hizmete açılmasına yönelik talimatı vermediği amacıyla sistem işlemiyor ve yurttaş ücreti karşılığında de aşıya erişemiyor. Keyif Bakanlığı, elindeki aşının tevzi ve uygulanmasına müteveccih organizasyonu birlikte metin ayrımsız şekilde yerine getiremiyor. Dünya Esenlik Örgütü verilerine göre acun genelinde seçkin yıl 5 milyon civarında enflüanza vakasının ortaya çıktığını biliyoruz ve buna bağlı ölümlerin sayısının bile 600 bini geçtiği belirtiliyor. Nedeniyle grip hastalığını ciddiye almamız gerekiyor. Özellikle 65 gözyaşı üstü ve kronik hastalığı bulunanlar üzere enflüanza aşısı dirimlik ehemmiyet taşıyor. Koronavirüs salgını halen tüm olarak önlememişken, grip aşısının rahat bir şekilde büyük önem taşıyor. Fakat Esenlik Bakanlığı, seçme sene olduğu üzere bu sene da enflüanza aşısının tedarikinde ve dağıtımında sorunlar yaşıyor.”

Share: