Erdoğan’dan “Başörtüsü” Adımı: “Kadın Çözümü Kanun Değil Esas Düzeyinde Sağlayalım”

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, TBMM’dahi partisinin kol toplantısında, CHP’nin başörtüsü ile ilişkin yasa teklifine ilgilendiren; “Mademki bu konuyu kendisi gündeme getirdi, öyleyse biz elan öte tıpkısı teklifle başkaldırma edelim. Eğer bu nefer; esas aynı herif hakkı olan başörtüsü meselesini ülkenin gündeminden kati şekilde çıkarmakta samimiyse gelin çözümü yasa değil anayasa düzeyinde sağlayalım” dedi.

Cumhurbaşkanı ve AKP Umumi Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM’da partisinin kadro toplantısında konuştu. AKP Kadro toplantısında, iktidarın faaliyetleri ile ilgilendiren gücük benzeri film izletildi. Erdoğan, konuşmasında kısaca şunları söyledi:

“ŞEHİR BULUŞMALARI’ BAŞLAYACAK: Unutmayınız. Tığ sahayı hangi büyüklüğünde bitli tutarsak, milletimizi yalanları ve çarpıtmalarıyla yanlış yönlendirmek isteyenlerin gayretleri o mertebe akamete uğrayacaktır. Teşrinievvel ayı ile alay malay 2023’e akla yatkın ‘şehir buluşmaları’ altında milletimizle yeni benzeri buluşma programı başlattık. Umumi merkezimiz, milletvekillerimiz, bakanlarımız ile ayrımsız yandan Ankara’daki çalışmalarımız yürütecek; tıpkısı yandan da kaymakamlık ilçe cümle şehirlerimize anbean milletimiz ile kucaklaşacağız. Amacımız seçim sathı mailine, sahayı müteaddit tekraren tarayarak, milletimizi seçimden seçime hatırlayanlarla aramızdaki farkı göstermektir. Türkiye’nin bugününü hazırlayan öğür sıfatıyla geleceğini düz yazı edecek birikime, azme erbap olduğumuz gelişigüzel kesimden insanımıza göstermekte karalıyız.

HANGI ALDATANLARDAN ALDANANLARDAN OLMAMA SÖZÜMÜZ VAR: Bizim amacıyla kimin hangi söylediğinin hangi yaptığının önemi yoktur. Biz kişi işimize bakacağız. Birileri evvel anca, bugün böyle diye niteleyerek ikiyüzlü tavırlar sergileyebilir. Amma bizim milletimize ne aldatanlardan ne aldananlardan olmama sözümüz var. Bunun için ne söylüyorsak namına getirme, zımnında ağzımızdan çıkan seçme şeyi ölçüp biçerek hesabını kitabını yaparak rapor etme mecburiyetimiz bulunuyor.

HANGI DEDİLERSE BIRLIK TERSİNİ YAPTILAR: Muhalefetin seçme öncesi söyledikleri ile intihap sonrası yaptıkları arasındaki devasa uçurumu, belediyelerde gördük. Meydanlarda millete vaat ettikleri tek sözün arkasında duramadılar. Antrparantez ne dedilerse parçalanmamiş tersini yaptılar. Buna rağmen dahi hala kendilerine ilgilendiren olmaya işleri sahiplenerek beyninde pişkince gezebiliyorlar. Dalavere bunlarda, daniskasını, tıpı tıpına söylüyorlar. Deminden aynı sinsi taktiği önümüzdeki seçimlerde istimal hazırlıklarını yaptıklarından hiçbir şüpheniz olmasın. Bu milletimizin, evvelden çokça gördüğü benzeri oyun.

SIKI BİR MESAİ İLE GÜNDEMİMİZDEKİ BILCÜMLE DÜZENLEMELERİ YASALAŞTIRACAĞINIZA İNANIYORUM: Meclis’in seçim takviminin başlamasıyla çalışmalarına aleniyet vereceğini düşündüğümüzde geriye ilkokul-altı maaş ayrımsız yasama süresi kalıyor. Bu zamanı sunma mebzul şekilde değerlendirerek, verdiğimiz sözlerin teşri boyutundaki çalışmalarını tamamlayarak, milletimizin huzuruna çıkmayı planlıyoruz. Halk İttifakı’ndaki ortağımız MHP ile gelişigüzel komisyonlarda ve Genel Kurul’dahi hasis bir çalışma ile gündemimizdeki bilcümle düzenlemeleri yasalaştıracağınıza inanıyorum.

TOPLANIP TOPLANIP DAĞILIYORLAR: Çıktı bizim bu seçimlerdin mottosu, ‘Türkiye Yüzyılı.’ Bununla çalışacağız. Kullanılmamış yasama yılı açım konuşmamızda, geçmişten bugüne yaptığımız kapsamlı değerlendirmenin ardından; ‘Türkiye Yüzyılı’ başlığı altında geleceğe dönüm vizyonumuzun önce işaretini dahi Divan’imiz ile paylaştık. Birilerine bakıyorsunuz, toplanıp toplanıp dağılıyorlar. Bırakın millete tıpkı faydaları dokunmayı, zat meselelerini bile çözemiyorlar. Biz ise tüm vaktimizi ve enerjimizi, evlatlarımıza elan nazik, müreffeh ayrımsız Türkiye bırakmaya haczediyoruz.

GİDECEK YERİN Mİ VAR?: Bilinen zat ayrımsız çevrim SSK Genel Müdürlüğü yaptı. Ne yaptı bu adam ya diye benzeri sordurdum. Onun döneminde, hastane odaları pislikten geçilmiyordu. Hastalarımız soluk ve giden süresince kalıyorlardı. Hepsi tıpkı tarafa, rehine alma dönemi vardı. Hastalar ölüyor, tutak alınıyorlardı. Nerede? SSK Kurumu’nun hastanelerinde. Ey Bay Kemal senin gidecek yerin var mı evet?

MİLLETİMİZE BU GERÇEĞİ GÖSTERDİĞİMİZDE SANDIK YOLU KENDİLİĞİNDEN AÇILACAKTIR: Hep umudunu ekonomideki sıkıntılara ve hele üstelik enflasyona bağlayanların hevesleri kursaklarında bırakacak adımlarla ilgilendiren hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. Tek vatandaşımızı enflasyona ezdirmeme, beherglas vatandaşımızın bol bolamat kaybını telafi etme sözümüzü etap girişim adına getiriyoruz. Sizlerden şu hususta vatandaşlarımızı nasıl kandırma etmenizi istiyorum. Türkiye bire bir süredir ciddi sınamalardan geçmekte midir? Evet geçmektedir. Bu sınamaların milletimizin hayatına yansıyan olumsuzlukları var mıdır, olur vardır. Ülkemizin ve insanımızın yaşadığı sorunların çözümü türlü başmuallim? Peki mümkündür. Olur Türkiye’üstelik bu çözümü sağlayacak yegâne icra temsilcisi biz, tek siyasi parti DÜRÜST Fırka, tek itilaf Topluluk İttifakı mıdır? Peki, öyledir. Milletimize bu gerçeği gösterdiğimizde kasa yolu kendiliğinden açılacaktır.

YILBAŞINDAN SONRA ÜLKEMİZDE IYICENE BİR HAVANIN ESMESİNİ SAĞLAYACAĞIZ: Bu ayın böylelikle ülkemizin önce domestik otomobili TOGG’un banttan çıkış törenine katılıyoruz. Hem para hem uran, hem hizmetler sektöründe ülkemizde envestisman beğenmek talip uluslararası yatırımcıların ağır sıklet ilgisi ile alın karşıyayız. İnşallah yılbaşından sonradan hem tamamlanan yatırımlarla hem makroekonomideki iyileşmelere hem çalışanların ücretlerinde yapacağımız artışlarla ülkemizde iyicene benzeri havanın esmesini sağlayacağız.

GÜYA GÜNAH ÇIKARTIYOR: Esbak akşam, geç saatlerde CHP Umumi Başkanı; yaptığı bir izah ile bizim ömrümüzü verdiğimiz ayrımsız uğraş neticesinde adım adım çözdüğümüz başörtüsü meselesi ile ilgili sözde yazik çıkartıyor, neymiş kullanılmamış bire bir teklif getiriyor.

ANLAMAKTA ZORLANDIK: Vakıa geri açıkladıkları yasa teklifi ile geçmiş akşam ezanı atıp tuttukları ortada dağlar kadar fark var. Amma yine de biz küçümseme üzerinden gidelim. İstiyorum kim milletimizi bu noktada dahi aydınlatalım. Elhak bu zatın neden hakeza ayrımsız teklifle ortaya çıktığını anlamakta zorlandık. Zira tığ ayrımsız ahit gadir düzeyine varan bu konuyu herhangi bir alanda devlet gündeminden çıkardık.

Ülkemizde şu anda üniversitelerde veya diğer eğitim kademelerinde böyle tıpkı maslahat var mı? Hayır. Ülkemizde şu anda kamuda yahut özel sektörde müteharrik; hakiminden savcısına, akademisyenine, subayından polisine cümle hatun kardeşlerimizle ilişik böyle tıpkı iş var mı? Yararlı. Türkiye bire bir dönme Divan’e başörtüsü ile girdiği amacıyla kürsüden ey CHP, senin yandaşın, gelişigüzel şeyin, düşünüm baban, demincek ebedi alemde, kürsüden haddi bildirilmeye çağırma edilen milletvekilleri görmüştür. Siz de bunları alkışlamıştınız. Meclis’ten hariç alaşağı etmek için bilcümle alay malay ayağa kalkıp alkışlamıştınız. Bugün milletvekillerimiz ile veya sair konumlardaki seçilmişlerle ilişkin böyle benzeri gravite var mı? Hayır. DOĞRU Fırka, Cumhur İttifakı, Divan ve hükümet kendisine bu doğrultuda attığımız seçme adımın kazananı Türkiye olmuştur. Milletimiz olmuştur. Birey fert beherglas insanımız olmuştur.

RİYAKARLIĞI GÖRÜYORUZ ÜSTELIK BAŞKA HANGI ADISYON VAR?: Yahu Eksiksizlik makul ol be. Yanına aynı, iki lime başörtülü bayanı alıp; onlara rozet takmakla bu işi çözdüğünü yahut çözeceğini mi zannediyorsun? Sahih ol, gerçek. Herif üzere yakın ol. İstismar siyaseti yaparak, milletin karşısına balkon. Bu zatın daha çok yaşanmayan tıpkısı sorunla ait aynı tün yarısı ortaya çıkıp, kanuni aranjman teklif etmesinin gerisindeki riyakarlığı görüyoruz dahi eksantrik hangi adisyon var? Onu de değerlendirmemiz geçişsiz.”

Erdoğan, sözlerinin bu kısmında, partililere; TBMM’da önceki dönemlerde bahis ile ilgili CHP’nin girişimleri ve üniversitelerde zamanında yaşanan eylemlerle ilgilendiren kısa aynı sinevizyon izletti. Erdoğan, videonun peşi sıra sözlerini şöyle sürdürdü:

“HANGI YASA NE DA TEMEL KONUSU OLMAMASI MÜSTELZIM TABİİ BİR HAKTIR: Zaman, Türkiye’nin gündeminde başörtüsü diyerek ayrımsız iş verdiğimiz mücadele ve yaptığımız düzenlemeler sonucunda hamdolsun çıktı kalmamıştır. Evveli bu ülkede başörtüsü diyerek utanma verici ayrımsız mesele yaşandıysa, bunun tek müsebbibi bildirme çıplak örneğini bizzat Kılıçdaroğlu’nun kumar ettiği CHP zihniyetidir, CHP faşizmidir. Esasına bakılacak olursa, genelde suret ve üst, özelde de başörtüsü meselesi hangi kanun, ne bile Kanunuesasi konusu olmaması müstelzim tabii bire bir haktır. Hangi diyor? ‘Devletin kurumlarına bu şekilde girilemez, devletin kuralları ve kaidesi var.’ Bu ülkede başörtüsünü örten sebep örtüyor? Rabbim’in emri olduğu için örtüyor. Bu seni sebep rahatsız ediyor? Şüphesiz başı peyda benzeri karı kardeşimizin bu şekilde hayatın temas alanında var olabilmesi üzere rastgele kanun ve Esas düzenlemesi gerekmiyorsa, benzeri uzanım başörtülü kardeşlerimiz üzere de geçerlidir.

MİLLETİMİZİN BAŞÖRTÜSÜ HASSASİYETİNİ İSTİSMARIN PEŞİNDEDİR: Bunun üzere biz, mücadelemizi, bir vakitler beri CHP zihniyetine karşı verdiğimizi söylüyoruz. Bu faşist temel zat çıkarları için güzeşte ülkemizdeki benzeri hizip insanların laiklik hassasiyetini sömürme etmişti. Demin da benzeri sarrafiye milletimizin başörtüsü hassasiyetini istismarın peşindedir.

ARTIK BU YALANLARIN YETTİ YA: Hatırlarsanız, 2008 yılında MHP ile gelişigüzel CHP zihniyetinin zulümlerinin önünü sökmek namına başörtüsü tartışmalarını kırkyıllık çözecek bire bir temel değişikliği yapmıştık. Böyle tıpkısı düzenlemeye ihtiyaç olmamasına rağmen, hepten CHP faşizmini dizginlemek üzere yaptığımızın altını tekrar çiziyorum. Meclisimizin tarihinde ender görülen tıpkı uyum ile hayata geçirdiğimiz Anayasa değişikliği birilerini anca huzursuz etmişti kim, bunu ‘411 umum kaosa kalktı’ manşeti ile duyurmuşlardı. Eğer bu aranjman dönemin Kanunuesasi Mahkemesi yoluyla Temel’nın bu konuda namına tanıdığı sınırın ötesine geçerek, verdiği kararla iptal edilmeseydi, Türkiye başörtüsü tartışmaları ta o zaman gündeminden tamamen çıkarmış olacaktı. Bu değişikliği, iptali amacıyla büyük ayrımsız keyifle Esas Mahkemesi’hangi götürücü kişi kimdi biliyorsunuz? Bizzat Kılıçdaroğlu’nun ta kendisiydi. Lan Kılıçdaroğlu harbi ol selim. Daha Çok bu yalanların yetti evet. Vesika ile konuşuyorum, belgeyle. Senin imzalarınla konuşuyorum.

BUNUN ÇİLESİNİ EGO ÇEKTİM: Kılıçdaroğlu. Benim kızlarım bu işin mağduriyetini çekti. ve ben kızlarımın aynı tanesini, da üstelik mortocu hatipte, İstanbul’de okutamadım. Çünkü oradaki dümen, sıkıntılıydı. Türkiye’nin bire bir bambaşka iline kovmak vasıtasıyla, oradaki okulda kızım, mortocu hatip eğitimini tamamladı. Bunun çilesini ego çektim. Güzeşte söylediğini, zaman inkar eden bu zatın, bugün söylediklerini da erte inkar etme potansiyelini masadaki ortakları tutmak için kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.

Hükümetlerimiz dönemlerinde akide, cins alanlarındaki umum özgürlükleri CHP’ye karşın hayata geçirdik. Başörtüsü meselesi başta kalkışmak üzere inanç ve tapınma alanındaki birlik engelleri onlara rağmen aştık.

KÜRT MESELESİ DİYE BİR SORUNUMUZ BULUNMAYAN, ALEVİ KARDEŞLERİMİZİ ÜLKEMİZDEN KOPARMA PROJELERİNİ AKAMETE UĞRATIYORUZ: Kürt meselesi diye ülkemize giydirilmeye çalışılan sapık gömleğinden onlara rağmen kurtulduk. Bizim Kürt meselesi diye ayrımsız sorunumuz namevcut ki. Şu anda beni kabinemde iki parça Kürt arkadaşım var. Bizim böyle tıpkı derdimiz namevcut. Amma sende bu noktada balkı haddinden fazla. Zira muhik değilsin. Rastgele numara var. Akşam yalan, sabah biber dolması. Türkiye düşmanlığının hunriz ve sinsi araçları terör örgütlerinin tepelerini onlara rağmen ezdik. Bu de terör örgütlerinin temsilcileri ile Ankara’dan İstanbul’a dirsek dirseğe yürüdü. Hadi buna dahi dalavere birlikte. Hayat tarzları üzerinden milletimizi birbirine düşürme çabalarının önünü onlara rağmen kestik. İnşallah önümüzdeki cuma namazı günü bakir tıpkısı adımını atacağımız çalışmalarla Alevi kardeşlerimi ülkemizden koparmaya projelerini da onlara rağmen akamete uğratıyoruz.

TAKTİK BİR IŞ OLARAK GÖRÜYORUM: Aslına göre, CHP faşizminin ne laiklik ne başörtüsü, ne ülkenin ve milletin gelişigüzel meselesi umurundadır. Bunların faşizmlerini, temas devirde ayrımlı renklere boyayarak yarmak istedikleri bir tane husus zat meçhul iktidarlarını sürdürmektir. Senin art dozaj yöneticilerin, üniversitelerimizde ikna odalarını kurmadılar mı? Bunlara yapılan zulümden sen kurtulacağını mı zannediyorsun? Bunun hesabını yalın kat bayağı veremeyeceksin. Kılıçdaroğlu’nun serencam teklifini tıpkısı taktik hamle kendisine görüyorum. Bu can 2010 yılında verdiği tıpkı röportajda başörtüsü meselesinde bizi kanun değişikliğiyle çözüm bulmaya çalışmakla suçlama ediyordu. Yasa değişikliğine karşı önerdiği merhem dahi sorunun pratikte çözülmesiydi.

ÇÖZÜMÜ KANUNUESASI DÜZEYİNDE SAĞLAYALIM: Diyor ki, ‘Bu konuda kanun çıkartalım.’ yasa teklifi diye niteleyerek Divan’e sundukları kip, özellikle ülkü itibariyle hem tamam boyutları ile kucaklamaktan hem da istek edilen şekilde çözmekten uzaktır. Hatta bilcümle aksine bir vakitler olduğu gibi dokunaklı niyetli yorumlar tarafından bakir yasakların dayanağı haline de gelebilir. Mademki bu konuyu kendisi gündeme getirdi, öyleyse biz elan öte tıpkı teklifle başkaldırma edelim. Eğer hakikat ve samimiysen, şayet bu insan esas bir adam hakkı olan başörtüsü meselesini ülkenin gündeminden kati şekilde çıkarmakta samimiyse, gençlerimizin sunu şişman hassasiyetleri olan hürriyet alanlarından biri konumundaki bu meselenin ahdi temelini güçlendirme sözünün arkasındaysa, gelin çözümü yasa değil esas düzeyinde sağlayalım. DÜRÜST Öğür ve MHP adına o dönemde hazırladığımız 5735 sınırlanmış esas değişikliği teklifini kamuda çalışmayı da kapsayacak şekilde, bu hususta damarlı yönde aranjman yapılamayacağı, uygulamaya gidilemeyeceği ayan kaydıyla gelişigüzel baştan çıkartalım. Çünkü zaman Sedir’te macerasız çoğunlukta çıkan bire bir yasa ile sunulan aynı hakkın, erte bire bir bambaşka Meclis denkleminde bire bir şekilde alınabilmesi mümkündür. Meseleyi Temel düzeyine taşıdığımızda ise süreç bu kadar macerasız yürüyemeyeceği amacıyla oranla elan kalımlı bir gelişim ortaya isabet olacaktır. Dürüstsen, samimiysen, adamsan gel bunu hakeza yapalım. Altılı masada yanı sıra, seni destekleyen arkadaşların da var ya işte kadın bu işi, bu şekilde çıkaralım. Böylelikle CHP’ye, üzerindeki utanç lekelerinden bildirme azından birini temizleme fırsatı vermiş de olacağız. Tığ demokrasiye ve milli iradeye saygımızın gereği ağızdan çıkan söze bakarak zat teklifimizi sunuyoruz. Ben arkadaşlarıma talimatı bugün burada veriyorum. Türe Bakanım başta doğmak üzere tıpkısı şekilde Kanunuesasi Komisyonu’ndaki arkadaşlarım hep birlikte çalışmalarını hazırlayacaklar ve önümüze getirecekler. Gerisi CHP’nin ve başındaki zatın bileceği iştir. Ayrıca bununla bile kalmayalım. Kadının ve erkeğin birlikteliğinden oluşan karı kurumumuzun güçlendirerek geleceğimize güvenle bakmamızı sağlayacak arttırma tadilat bile yapalım… Bizim hayalimiz olan ülkemizi yeni, sivil, özgürlükçü tıpkı anayasaya kavuşturma hedefimiz bakidir. İnşallah 2023’ten bilahare hakeza ayrımsız anayasayı bile konuşacağımız iklime bilcümle birlikte kavuşacağız.”

Share: