Engelleri yüzerek aştı, tüvana yaşında 120 madalya kazandı

Engelleri yüzerek aştı, zihayat yaşında 120 madalya kazandı

YALOVA Türkiye ve mahdut dışındaki turnuvalarda bugüne büyüklüğünde 60 altın, 25 sim ve 35 birlikte bronz başlamak üzere 120 madalya kazanan zihinsel mânialı milli yüzücü Varol Vasilica, sporla hayatının değiştiğini söyledi.

Milli Piyango Hizmet ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürlüğü’nde bakım ve sığınma altında bulunan 23 yaşındaki Varol Vasilica, 14-16 Kasım’da planlı Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu Yüzme Türkiye Şampiyonası’na damga vurmuştu. Serbest ve sektör üzerinde 50, 100 ve 200 metrelerde 6 birincilik elde eden Vasilica, kariyerindeki mecmu madalya sayısını 120’ye çıkardı. 3 Kasım 2022 tarihi itibariyle üstelik Yalova Gaga ve Diş Sağlığı Merkezi’nde günahsızlık görevlisi olarak çalışmaya başlayan Vasilica, 13 yıl önce başladığı spor ile hayatının değiştiğini anlattı. Milli yüzücü, “Ego vaktiyle içime kapanıktım. Sosyal bir hayatım yoktu. Kimesne ile diyalog kurmuyordum. Bütün bana derdini anlat diyordu, anlatamıyordum. Hep ağlıyor, üzülüyordum. O yüzden ayrımsız hocamın tavsiyesiyle spora başladım. Ondan bilahare alelacayip ayrımsız çocuk olmaya başladım. Çokça agresif ve sinirliydim. Spora başladıktan bilahare düzeldim, çokça sosyalleştim. İnsanlarla diyalog kurmayı öğrendim” dedi.

“Ülkemi arz iyi şekilde çıkarmak istiyorum”

2016’da İtalya’da planlı Avrupa şampiyonasında 50 metre yalın üstünde 4.’lük kazanan milli yüzücü, 2023 yılının şubat ayında Fransa’da düzenlenecek acun şampiyonasında mertebe ahzetmek istiyor. Akıbet Türkiye şampiyonasında 6 birincilik elde etmesinin kendisi için önemine değinen Vasilica, “Bu hava verici. Günde 7 kilometre yüzüyorum. 2-3 saat egzersiz yapıyorum. Bu antrenmanın verimli geçiyor. Çokça mutluyum. Çok bol ve hırslıyım. Ülkemi arz gani şekilde teşhir etmek istiyorum” şeklinde konuştu.

Milli sportmen kendisi kabilinden mânialı bireylere spor ika tavsiyesinde bulundu.

Share: