Enerji ve Elbette Kaynaklar Bakanı Dönmez: “Türkiye, komşu ülkelerdeki tabii gazın Batı’ya ulaştırılmasında, gelecekte bile eleştiri roller üstlenebilir”

Erke ve Elbette Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez 4. Türk-Alman Erke Forumunda gerçekleştirdiği konuşmada, ” Türkiye, bitişik ülkelerdeki katıksız gazın Batı’daki pazarlara ulaştırılmasında, şu an olduğu üzere gelecekte üstelik ciddi roller üstlenebilir” dedi.

Enerji ve Bittabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 4. Türk-Alman Erke Forumuna katıldı. Icra Vekili Dönmez forumda yaptığı konuşmasında, acun genelinde Rusya- Ukrayna savaşı ve mütezayit toptan para şişkinliği zımnında sağlam bire bir erke kriziyle yüz yüze olunduğuna değindi. Dönmez, birlik dünyanın iddialı bire bir şekilde karbon-ruhsuz tutum hedefleri açıkladığını, yaşanan enerji krizi tamlık planların gözden geçirilmesine neden olduğunu söyleyerek, “Geri enerji sektöründe yenilenebilir enerjiden, hidrojenden, siftinlik parçalı çekirdeksel reaktörlerden, ekonominin elektrifikasyonundan bahsederken zaman enerjinin gündemine, petrol, gaz ve kömür gene yerleşmiştir. Halihazırda kâin doğal gaz fiyatları ile neredeyse 20 sene sonraları soylu erki olacak denilen yeşil hidrojen de hesaplı görünüyor. Füzyon teknolojisi üstüne, hep ati 20 yılın teknolojisi denilirdi, sonuç dönemde imdi elan kısaltmaya başladık. Gelecek 10 yılın teknolojisi şeklinde sıraladık” ifadelerini kullandı.

“Üçüncü FSRU tesisi bu sene içinde devreye alınacak”

Avrupa’nın erke bildirme güvenliği üzerine yaşadığı problemleri ve kıvrılmak zorunda kaldığı maliyetin arasında olduğuna değinen Dönmez, ana sorunun yatırım olduğunu, erke krizinin envestisman ihtiyaçlarının birlikte odaklarını etkilediğini ve değiştirdiğini söyledi.

Dönmez, bilcümle politika yapıcıların enerjide dışa bağımlılığın azaltılmasına müteveccih hedefler belirlediklerini belirterek, öngörülemeyen risklerin gelecekte erke üretim-hazırlık zincirinin lacerem şekilleneceğine dayalı planlamaları bir anda madun dal ettiğini vurguladı. Dönmez, erke en güvenliğinin sağlanması noktasında olabilir olduğunca çok cins ve teknoloji çeşitliliği sağlanarak, kararlı ve yedekli benzeri enerji sistemi tasarlanmasının, sunu güvenliği açısından akıbet derece balaban ayrımsız önem genişlik ettiğini bildirdi.Hem enerji sunu güvenliğinin sağlanması hem bile henüz rekabetçi fiyatlardan erke temini üzere enerjide dış alım güzergahlarını çeşitlendirme noktasında balaban çabalama gösterdiklerin anlatım fail Dönmez, “LNG terminallerimizin kapasitesini ve sayısını artırdık, gaz depo kapasitemizi artırdık ve artırmaya devam ediyoruz. Üçüncü FSRU tesisinin da bu yıl içerisinde devreye alınmasını öngörüyoruz” dedi.

“Türkiye aksiyon birliğine hazır”

Hidrokarbon aramalarına bile devam ettiklerini tamlayan Dönmez, ” Karadeniz’deki 540 bilyon metreküplük doğal gaz keşfimiz kapsamında evvel gazın 2023 yılında sistemimize ulaştırılması üzere çalışmalarımızı layenkati sürmektedir. TANAP-TAP, Bakü-Tiflis- Ceyhan, Bakü-Tiflis- Erzurum kabil başarılı ve güvenli uluslararası erke projeleri Türkiye’nin şişman özveri ve katkısıyla hayata geçmiştir. Parçalanmamış bu projeler, global çapta yaşanan parçalanmamış olumsuzluklara karşın, devreye girdikleri günden bu yana problemsiz şekilde faaliyetlerini sürdürmektedir. Ülkemizin arsıulusal enerji projelerindeki başarısı, aynı enerji partneri kendisine güvenilirliği ve mütekâmil doğal gaz altyapısı ayn önünde bulundurulduğunda, ülkemiz yandaki ülkelerdeki natürel gazın Batı’daki pazarlara ulaştırılmasında, şu zaman olduğu gibi gelecekte üstelik eleştiri roller üstlenebilir. Bu kapsamda Türkiye, Türkmenistan natürel gazı başta tevessül etmek üzere Barış bölgesinin, İsrail tabii gazı ilkin başlamak amacıyla Gün Doğusu Akdeniz bölgesinin ve etraflı vadede Irak’ın tabii kaynaklarının ülkemize ve ülkemiz yoluyla piyasalara ulaştırılması üzere elinden geleni yapmaya hazırdır. Bu noktada belirtmeliyim ki, sonuç zamanlarda pek çok Güneydoğu Avrupa ülkesi doğal gaz taleplerini karşılayabilmek amacıyla ülkemizle tehlikeli temaslarda bulunmaktadır” şeklinde konuştu.

“Türkiye’nin enerji dönüşümünde hidrojenin dahi önemli payının olacağını düşünüyoruz”

Türkiye’nin henüz Paris Anlaşması’nı onaylamadığı ve müzakerelerin sürdüğü dönemde bile, yenilenebilir erke alanında dünyaya benzer olacak hamleler yaptığını anımsatan Dönmez, Türkiye’nin faaliyet müesses gücünde yenilenebilir enerjinin payının yüzdelik 54’e çıktığını belirtti. Bu rakamlarla Türkiye’nin yenilenebilir müesses gösterişli itibarıyla dünyada on ikinci, Avrupa’dahi ise beşinci sırada olduğunun altını çizen Dönmez, sıra paneli üretiminde de dünyada 4’üncü olduklarını aktardı. Dönmez, enerji dönüşümü için cesim tıpkı yardım sağlayacağını öngördükleri Hoşur ve Mutedil Büyüklük Nükleer Reaktörlere (SMR) yönelik gelişmeleri üstelik yakından izleme ettiklerini belirterek, “Türkiye’nin erke dönüşümünde hidrojenin üstelik makro payının olacağını düşünüyoruz. Beş yıl evvel neredeyse hiçbir ülkenin hidrojen stratejisi bulunmazken, zaman 40’tan aşkın ülkenin stratejilerini açıkladığını görüyoruz. Türkiye’nin efdal yenilenebilir potansiyeli, bağan yenilenebilir enerji santral kurulum maliyetleri ve bulunan borazan hatlarının geliştirilmesi ile Avrupa üzere yeşil müvellidülma üretimi ve ticareti bakımından en makul ülkelerden biri olmasını bekliyoruz. Antrparantez, hidrojenin doğal gazla karıştırılarak ihraç edilmesi üzere birlikte ülkemizin muhteşem bir potansiyele eş olduğunu değerlendiriyoruz. Bugün yeşil müvellidülma alanında imzalayacağımız belgenin üstelik Türkiye’nin müvellidülma alanındaki çalışmalarına yardım sunacağını ve işbirliğimizi geliştireceğini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Dönmez, Türkiye’nin 2053 yılında kesin akim çıkarma hedefi duyurduğunu, bu uğur doğrultusunda, karbon salımının azaltılması, erke verimliliğinin artırılması, yenilenebilir ve akman erke kaynaklarından üretime ağırbaşlılık verilmesi için önümüzde daha uzun bir yol bulunduğunu bile sözlerine ekledi.

Konuşmaların peşi sıra Dönmez ile Almanya Ekonomi ve İklim Siper Bakanı Robert Habeck arasında yeşil hidrojen aksiyon birliğini yetiştirmek için mütalaa mektubu imzalandı. – BERLİN

Share: