Elazığ’da “Fırat-Dicle 1. Madun Havzası Mıntıka Dalavere Heyeti Toplantısı” gerçekleştirildi

Elazığ’birlikte, 2022 yılı “Fırat- Dicle 1. Alt Havzası Havza Dümen Heyeti 2. Aktarılma Toplantısı” gerçekleştirildi.

Kentteki benzeri otelde, Elazığ Valiliği ve Fehamet Su İşleri (DSİ) 9. Bölge Müdürlüğü sülale sahipliğinde düzenlenen toplantıda, Fırat ve Dicle Havzası’nın vadi aldığı bölge illerindeki zirai su kaynaklarının geliştirilmesi, bol kullanımı, tamamlanan ve bitmeme fail projeler üzerine ilgili hava yetkilileri istişarelerde bulundu.

Vali Ömer Toraman, konuşmasında, zirai sulamada henüz gündeş ve verimli sulama sistemlerine geçilmesi, sakat salma sulama yöntemlerinin infirak edilmesi gerektiğini belirtti.

Kentte tarımsal sulamaya müteveccih hayata geçirilen projelere değinen Toraman, “Bu sene Kanatlı Barajı ile Sarıcan Barajı ve sulaması hayata geçirildi. Kanatlı ve Sarıcan sulamasının tıpkısı avantajı birlikte gururlu sulama olması. Yani herhangi bir pompalama sulamasına ihtiyaç duymadan, kişi cazibesi ile gelen akarsu kaynağıyla ilk defa 100 bin dönüm büyüklüğünde zirai alanı iz tarıma geçirdi. Bu makro bire bir evolüsyon çünkü bu ilimizin ve ülkemizin sulanabilir ekincilik arazilerinin, bulaşık tarıma geçmesine müspet katkısı olan tıpkısı projedir.” dedi.

Toraman, Kuzova Projesi’nin ise tamamlandığını, burada ihtiyaç mahsus enerji maliyetini budamak üzere DSİ Genel Müdürlüğünün GES projesini hayata geçirdiğini anlatarak şöyle devam etti:

“Uluova Projesi birlikte sayın Cumhurbaşkanımız bu yılın mayıs ayında yayımlamış olduğu bire bir kararname ile desteklenmesi müstelzim şişman sulama projeleri içerisine karışma edildi. Bu projenin ihtiyaç duyduğu yaklaşık 600 milyonluk gereç alınması amacıyla sayın Cumhurbaşkanımız kararnamesini yayımladı. Şu zaman dahi tenkis çalışmaları tamamlanmak üzere, önümüzdeki günlerde gereç alıma yapılarak müteahhit vasıtasıyla bunun sınırlanmış sisteme dönüştürülmesi çalışmaları devam ediyor. Projenin tıpkı eksantrik unsuru olan pompaj istasyonu bile sayın Bakanımız talimatlarını verdi, nedeniyle bunun eksiltme çalışmaları bile devam ediyor.”

“Suya olan murat herhangi bir sabık devir artmaktadır.”

Tarım ve Orman Bakanlığı Su Yönetimi Umum Müdür Yardımcısı Mergup Aras hikmet verdiği Türkiye’nin su kaynaklarının makul tıpkısı şekilde korunması gerektiğine dikkati çekti.

Dünyada adam başına sakıt su miktarının 5 bin metreküpten zaman 1000 metreküp seviyelerine gerilediğini vurgulayan Aras, “Zımnında kişi başına sakıt akarsu miktarımız bu kadar azalmışken tığ suyu bugünden başlayarak uygun tıpkı şekilde koruyup bizden ahir nesillere bile ulaştırmamız gerektiğini bilmemiz gerekiyor. Suya olan rica herhangi bir güzeşte dönme hele insanoğlunun gelişen ihtiyaçları ve sanayinin gelişimiyle gelişigüzel artmaktadır. Dolayısıyla suyun miktar ve nitelik yerine korunması yönünde Umumi Müdürlüğümüz ve ülkemiz yerine değişik icraat yapmaya devam ettik. Bunların başında bile bölge ölçekli hile planlarına geçişi sağladık.” diyerek konuştu.

Share: