Ekincilik ve Orman Bakanı Kirişci “İyilik Treni”nin Van’dan Pakistan’a uğurlanması töreninde konuştu Açıklaması

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Van’dan Pakistan’a giden “İyilik Treni”nin uğurlanması töreninde, “Tüm acıyı belki dindirmez ama sunma azından Pakistanlı kardeşlerimizin beraberinde olduğumuzu burada bir nöbet henüz izah etmek durumundayız çünkü bu kardeşlerimiz, zorda olduğumuz hep yanımızda önceki gördüğümüz kardeşlerimiz olmuştur.” dedi.

Van Valiliği koordinatörlüğünde İl Afet ve Ivedili Uzanım Müdürlüğünce 21 ilde hazırlanan 811 titrem 330 kilogram ağırlığındaki 53 bin 950 azık kolisi, Van Şimendifer Garı’nda vagonlara yüklenerek Pakistan’a gönderildi.

Pakistan halkının yaralarını temizlemek amacıyla arkalama malzemelerini haiz trenin uğurlanması törenine katılan Kirişci, Van’bile olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Millet yerine arz büyük görevlerinin print günlerde Pakistanlı kardeşlerinin beslemek, elindeki ekmeği taksim etmek ve paylaşmak olduğunu belirten Kirişçi, “Burada paylaştığımız ülkenin ismi, bacanak ve kardeş Pakistan’dır. Tıpkı kez daha kardeşlerimizin yaşamış olduğu bu dominant felaketinden yağlık acılarını paylaşıyoruz. Bu acıları ısınmak yetmez. 39 vagonumuzda, 21 ilimizden toplamış olduğumuz yardımlar, vatandaşlarımızın epey duaları, ermiş milletimizin destekleri var. Birlik acıyı ihtimal dindirmez amma genişlik azından Pakistanlı kardeşlerimizin birlikte olduğumuzu burada bir kat henüz ifşa etmek durumundayız. Çünkü bu kardeşlerimiz, zorda olduğumuz sabah akşam yanımızda önce gördüğümüz kardeşlerimiz olmuştur.” diye konuştu.

Afetlere karşı rastgele ahit gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini belirten Kirişci, şunları kaydetti:

“Rabb’im İslam coğrafyası kalkmak üzere dünyanın tek yerinde bu soy yeğin felaketlerini hiç kimseye yaşatmasın. Çünkü bu dayanma edilebilecek, katlanılabilecek tıpkısı şiddetli ve külfet değil ama şunu de unutmamamız gerekiyor. Tamam bunlar gusto olayları, afetler ve benzerleri amma biz üstelik ülkeler olarak henüz tedbirli, daha dikkatli olmalı ve bu afetler yaşanmadan alınması müstelzim tedbirleri ahzetmek durumundayız. İnsan olarak bizlere düşen bu tedbirleri vaktiyle ve yerinde almaktır. Pakistan’birlikte muson yağmurlarının vermiş olduğu ayrımsız tahribat ve Pakistan tarihinde üstelik eşi aynı yepyeni bu felaketten ortalık kardeşlerimizin acılarını ayrımsız kez daha paylaştığınızı belirtiyoruz. Van’ımızın bu domuzuna ilçesinden 39 vagondan müteşekkil bu trenimizi dualar eşliğinde kardeşlerimize ulaştıracağız. Rabb’im Pakistanlı kardeşlerimizin ve dünyada güçlük güçlü bilcümle kardeşlerimizin sıkıntılarını, elemlerini gidersin. Ayrımsız daha de bu sıkıntıları yaşatmasın.”

Van Valisi ve Büyükşehir Uray Başbuğ Vekili Saz Şairi Balcı da dünyadaki sunma vergili milletlerden birinin Türk halkı olduğunu anlatım etti.

Türk milletinin öz bağrından toparladığı arkalama kolilerini Pakistan halkıyla buluşturacaklarını tamlayan Balcı, “Esasında buradan hemen müzaheret kolilerini göndermiyoruz. Bu, Türk halkının esenlik, gösteriş, hayırseverlik ve dayanışma duygusunu Pakistanlı hemşerilerimize götürücü tıpkı trendir. Pakistan dahi bizim kardeşimiz, canımız ciğerimizdir. Onların el günlerinde bu arada olmaktan, yardımlaşma duygularımızı belirtmekten büyük mutluluk duyuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından “İyilik Treni”nin dualarla uğurlandığı törene, Bakan Kirişçi’nin eşi Hanife Kirişci, YANLIŞSIZ Tümen Van milletvekilleri İrfan Kartal, Osman Nuri Gülaçar, Abdulahat Arvas, Gürpınar Belediye Başkanı Hayrullah Tanış, Çaldıran Şehremini Müşfik Ensari, AFAD İl Müdürü Ali İhsan Körpeş, Reisicumhur Başdanışmanı Gülşen Orhan, AK Parti İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu ile gurur amirleri katıldı.

Share: