Eğiste Hadimi Viyadüğü Projesi’nde sona yaklaşıldı

Iblağ ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, Akdeniz ve İç Küçük Asya bölgelerini okunabilen bağlayacak Eğiste Hadimi Viyadüğü Projesi’nde tabliye betonunun tamamlanmasıyla yetişkin bir aşamanın henüz geride bırakıldığını bildirdi.

Karaismailoğlu, mukayyet açıklamasında, yatırımların toplumsal refahın yükseltilmesinde kocaman kilometre taşlarından olduğunun bilinciyle debi ettiklerini belirtti.

Türkiye’nin en efdal ayaklı viyadüğünün inşaatında sona yaklaşıldığına işaret fail Karaismailoğlu, “Akdeniz ve İç Küçük Asya bölgelerini akıcı bağlayacak olan Eğiste Hadimi Viyadüğü’nde tabliye betonunun tamamlanmasıyla kebir aynı adım daha geride bırakıldı.” ifadesini kullandı.

Karaismailoğlu, son 20 yılda şarki-mağrip, yıldız-cenup demeden Türkiye’yi yeniden başa efdal standartlı defa ağıyla kuşattıklarını bildirerek, Eğiste Hadimi Viyadüğü’nün Türkiye’nin erişim alanında yapımı bitmeme eden bildirme makro projelerinden olduğunun altını çizdi.

Trafik, nöbet ve sürüş güvenliği artacak

Karaismailoğlu, “kararlı konsol” yapım metoduna bakarak yükseklikleri 42-166 metre olan 8 mutedil kıç ve 2 gaga fut üzerinde projelendirilen Eğiste Hadimi Viyadüğü’nün, bu özelliğiyle, Türkiye’nin sunu erdemli ve arz tafsilatlı muvazeneli konsol köprüsü olacağını vurgulayarak, şu bilgileri paylaştı:

“12,5 metre gabarili çift misil platformuna göre aynı temele oturan 2 değişik köprü şeklinde projelendirilen Eğiste Hadimi Viyadüğü, azimet-geliş güzergahında ikişer şeritten mecmu 4 şerit kendisine trafiğe hizmet verecek. Bulunan 2 cepheli yolun standartlarının ve bu kapsamda gidiş geliş, nöbet ve sürüş güvenliğinin artırılması amacıyla yapılan Eğiste Hadimi Viyadüğü’nün tamamlanmasıyla bulunan yola bakarak tahminî 4 bin 400 metre kısalma sağlanacak. Viyadüğün tamamlanmasıyla, Türkiye’nin kuzey-güney aksının heybetli arterlerinden biri olan Konya-Yarayan-Taşkent- Alanya güzergahında ahit, gezi konforu ve sürüş emniyetiyle kat standardı yükseltilecek, zamandan ve akaryakıttan artırım edilerek mevki ekonomisine majör oranda yardım sağlanacak.”

Yolculuk süresi 20 dakika kısalacak

Karaismailoğlu, Eğiste Hadimi Viyadüğü’nde üstyapı imalatlarının devam ettiğini bildirerek, Türkiye’nin en yüksek ayaklı köprüsünü inşa ederek Toroslara kaşe vurduklarını rapor etti.

Viyadüğün tamamlanmasıyla yolculuk süresinin 20 zaman kısalacağının altını çizen Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“Halkımızın gönlüne revan yolları, dağları tünellerle, yoğun vadileri viyadüklerle geçtik. Şehirlerimize transit geçişlerle soluk aldırdık. Biz, bakım ve ürün siyasetimizle, halkımıza hizmeti Hakk’a bakım olarak gördük. Hizmet hamlelerimizde, değme tartışmalara on paralık girmedik. Bizim yapacak daha çok işimiz, katedecek daha çok yolumuz var. Bugüne dek hayata geçirdiğimiz seçme yatırımın, seçme projenin ülkemizin aydın geleceğine saçtığımız tohumlar olduğunun bilinciyle debi ettik. Projelerimizde de muvasala, geri hizmet ve haberleşmede ülkemizi bölgesinde lider, dünyada da büyük bir kavşak noktası haline getirdik ve bu konumumuzu korumaya devam edeceğiz. Bugüne kadar düz yazı ettiğimiz eserlerde olduğu kabil bundan sonrakilerde de iktisadi bağımsızlığımızı pekitmek üzere çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”Share: