Ege’de gerilimi yükseltecek adım! Yunanistan, umum donanmasıyla çekişme tatbikatı yapıyor

Yunanistan’ın Türk jetlerini taciz etmesi ve sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tarihi “Tıpkı şeb ansızın gelebiliriz” restiyle gerilen münasebat Yunanistan’ın ülfet dışı şekilde ABD’nin hibe ettiği zırhlı araçları adalara sevk etmesiyle patlama noktasına geldi.

ERDOĞAN: YUNANİSTAN’IN POLİTİKALARINI İBRETLE TAKİP EDİYORUZ

Dün akşam Beştepe’de gerçekleşen Kabine toplantısının ardından Millete Sesleniş konuşması yaparak Yunanistan’ın provokatif hamlesine keder püsküren Reisicumhur Erdoğan, “Komşumuz Yunanistan’ın temas tarafı buram buram kımıldatma ve provokasyon kokan politikalarını ibretle izleme ediyoruz. Yunanistan’a karşı gerektiğinde ülkemizin doğruluk ve menfaatlerini elimizdeki cemi imkanları kullanarak savunmaktan düşüncesiz kalmayız. Tığ gerilimleri sonlandırmak için gönülden gayret ederken Yunanistan’ın kımıldatma ve tahrik kokan politikalarını ibretle izleme ediyoruz. Yunanistan askeri, politik ve soylu erki namına dengimiz değildir, olmaz” ifadesini kullandı.

MİÇOTAKİS’TEN ERDOĞAN’A YANIT: KENDİMİZE GÜVENİMİZ TAM

Cumhur Reisi Erdoğan’ın Yunanistan’a müteveccih sözlerine zaman yaptığı açıklamayla cevap veren Miçotakis, Ankara’ya net benzeri rey göndererek, “Arsıulusal Hukukun gücü, Silahlı Kuvvetlerimizin uyanıklığı ve müttefiklerimizin desteğiyle pozisyonumuz açık ve kendimize güvenimiz bilcümle” dedi.

SAVAŞ GİBİ TATBİKAT

Yunanistan, Ankara- Atina hattındaki gerilimin gölgesinde “savaş” ihtimalini daha üstelik güçlendiren ayrımsız aşama attı. Fransa ile Ege’nin doğusunda Fransa ile kuma tatbikata başladı. Tatbikata Yunanistan’ın donanmaya ait tamam uğraş gemileriyle katılması ilgi çekti. İskiri Adası’ndan Bozbaba Adası’na büyüklüğünde geniş bire bir alanda planlı tatbikatta çekişme uçakları, helikopterler, özel birimler ve bahir kuvvetlerine ilgilendiren gemiler ve denizaltılar üstelik kayran alıyor.

Fransa ile 1 Ekim’e kadar sürecek kuma tatbikatın başlamasının arkası sıra Yunanistan Başbakanı Miçotakis, Türkiye’yi misyon almayı sürdürdü. Hükûmet toplantısı sonrası mütekellim Palikarya Başvekil, “Karşı taraf monoton tıpkı şekilde tehditlerini sürdürebilir ama bu oyunda bir tane başına” dedi.Share: